3D Secure už aj pre držiteľov platobných kariet VÚB – Finanza.sk

3D Secure už aj pre držiteľov platobných kariet VÚB

Podiel objemu internetových transakcií na celkovom objeme platieb kartami sa každým rokom zvyšuje. Aj uplynulý rok mali slovenské eshopy žatvu. Podľa údajov spoločnosti VISA, nárast výdavkov o 80,1 % pri platbách v slovenských internetových obchodoch, slovenskými a zahraničnými VISA kartami jasne poukazuje na čoraz väčšiu ochotu spotrebiteľov používať online platby. S prudkým rozmachom internetového predaja a s ním súvisiacich online platieb sa zvyšujú požiadavky aj na ich zabezpečenie. Jeden z najsofistikovanejších aktuálne dostupných spôsobov ochrany držiteľov platobných kariet je technológia 3D Secure. Táto technológia bola vyvinutá a je podporovaná najväčšími kartovými asociáciami VISA (Verified by VISA) a MasterCard (MasterCard Secure Code).

Ako fungujú najbezpečnejšie platby na internete?

3dsecurePodstatou 3D secure technológie je dodatočná autorizácia karty, teda ďalšie overenie identity platcu prostredníctvom ďalšieho bezpečnostného prvku, vďaka čomu sa minimalizuje riziko zneužitia citlivých údajov na karte a tak je takáto platba kartou opäť o niečo bezpečnejšia.

Na Slovensku ako prvá predstavila 3D secure platby ČSOB (ČSOB poskytuje službu „zabezpečená internetová platba“ zadarmo ku všetkým platobným kartám).

Odteraz si môžu väčší pocit bezpečia pri platení kartou cez internet vychutnať aj klienti VUB. Tá od dnes (16. marca 2015) službu 3D Secure automaticky aktivuje pre všetky jej VISA a Mastercard karty. Po novom už nebude možné použiť kartu VUB bez tohto zabezpečenia u 3D Secure obchodníkov. Obchodníkov, ktorí tento bezpečnostný štandard podporujú, spoznáte podľa loga Verified by VISA alebo MasterCard Secure Code. Výhoda nakupovania u takýchto obchodníkov spočíva v tom, že citlivé údaje o platobnej karte sa nedostanú k obchodníkovi, ale zadávajú sa na zabezpečenú platobnú bránu, takže sa odošlú priamo jeho banke. Vďaka tomu sa zabráni nežiadúcim únikom dát z databázy internetového predajcu pri napadnutí hackermi.

„Pri platbách v internetových obchodoch, ktoré 3D Secure podporujú, zadá majiteľ karty okrem štandardných údajov o karte, ako číslo, dátum expirácie a bezpečnostný kód (CVV2/CVC2), aj unikátny jednorazový kód. Takto preukáže svoju totožnosť ešte pred odoslaním platby, čím sa zníži riziko jej zneužitia“, vysvetľuje riaditeľka odboru platobných kariet vo VÚB Andrea Šipošová

V prípade, že ste držiteľom karty VISA alebo Mastercard vydanou vo VÚB a chcete využívať bezpečnejšie platby prostredníctvom 3D secure protokolu, mali by ste si aktivovať jeden z bezpečnostných prvkov k Nonstop bankingu. Ako dodatočnú autorizáciu môže klient VUB zvoliť zasielanie jednorázového autorizačného kódu cez sms na svoj mobil vždy keď bude chcieť platiť online, alebo môže zvoliť bezpečnostný kód, ktorý vytvorí Token či jeho virtuálnu verziu Mobilný Token. Zákazníci, ktorí ešte nemajú zriadený žiaden bezpečnostný prvok oň môžu bezplatne požiadať pri aktivácii služby Nonstop banking na ktorejkoľvek pobočke VÚB.

 

Share on Facebook0Share on Google+0Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn0Email this to someonePrint this page

2 komentáre »

  1. Martina december 17, 2015 z 5:29 pm - Reply

    Dobrý deň, dnes mi ukradli platobné aj kreditné karty, z vašej firmy mi pred chvíľou prišli SMS správy, kvôli potvrdeniu platby, lenže neviem, o akú kartu sa presne jedná, takže ju nemôžem zablokovať, môžem získať údaje od vašej spoločnosti o danej karte?

  2. Vojtech Moravčík február 24, 2017 z 8:40 am - Reply

    Žiadna banka nežiada od klienta citlivé údaje, ktoré by mohol niekto zneužiť. Tým, že zadávam cvc platobnému prostredníkovi alebo obchodníkovi mu prejavujem dôveru a on môže realizovať platbu do denného limitu aj bez 3D Secure, ktoré je mi v tomto prípade nanič. Prečo musím v systéme 3D Secure zadávať aj CVC kód. Následné vygenerovanie SMS kódu síce verifikuje danú platbu ale obchodník už má všetky moje údaje na verifikáciu platby aj bez 3D secure, tak ako mimo tohto systému. Ak by internetové platenie bolo všeobecne podmienené SMS verifikáciou, tak by to malo zmysel. Ak musím zadávať tretej osobe CVC kód 3D Secure nemá zmysel.

Poslať odpoveď »