Refinancovanie pôžičky je pojem, ktorý sa často skloňuje v reklamných kampaniach tuzemských bánk. O čo sa jedná? Jednoducho povedané, ide o prevod starého úveru do novej banky, ktorá poskytne lepšie podmienky splácania a výhodnejšiu úrokovú sadzbu. Týmto jednoduchým „prezlečením kabáta“ môže človek ušetriť na poplatkoch, môže si znížiť mesačné splátky, môže skrátiť dobu splatnosti alebo si môže požičať ešte nejaké peniaze navyše. S úverom sa dá „hýbať“ nakoľko sa opätovne nastavujú parametre ako doba splatnosti, výška splátky a úroková sadzba. Cieľom efektívneho refinancovania by nemala byť len mesačná úspora na splátkach (teda nižšia splátka) ale predovšetkým nižšie preplatenie úveru pri konci splatnosti.

Najčastejšie je počuť o refinancovaní hypoték, ktoré ľudia s obľubou využívajú v čase končiacej fixácie úrokovej sadzby, kedy je možnosť pôvodnú hypotéku predčasne splatiť bez poplatku a vrhnúť sa na novú, s atraktívnejším úročením. Na trhu však existuje aj množstvo produktov na refinancovanie účelových a neúčelových pôžičiek. Pri refinančných neúčelových úveroch je možné refinancovať účelové a neúčelové úvery z bánk ale aj z nebankoviek, ďalej povolené prečerpania a kreditné karty. Takýto úverový produkt nechýba v ponuke takmer žiadneho peňažného ústavu. Zaujímavosťou však je, že na bankovom trhu prebieha akási „špecializácia“. Napríklad Unicredit Bank najnovšie láka nových klientov na refinancovanie kreditných kariet iných bánk.

Refinancovanie kreditky v podaní Unicredit Bank

ponuka kreditkyZáujemcom o refinancovanie kreditnej karty ponúka svoju kreditku VISA Classic Sphere s atraktívnym úrokom od 15 % p.a. a so 45 dňovým bezúročným obdobím aj pre výbery z bankomatov. Pre porovnanie, úrok na bežných kreditných kartách (bez označenia gold, zlatá alebo platinum) sa pohybuje od 16,90 % ročne. VISA Classic Sphere (embosovaná medzinárodná kreditná platobná karta) neponúka len jeden z najnižších úrokov na trhu (pre bežné kreditky), dlhé bezúročné obdobie a vysoký úverový rámec (min. 650 €, maximum 6 000 €), ale aj množstvo ďalších výhod, predovšetkým:

  • vernostný program Sphere card, vďaka ktorému máte možnosť získať atraktívne zľavy až do výšky 30 % vo viac ako 10 000 obchodných miestach na Slovensku a v Českej republike. Minimálna výška zľavy je 5 %.
  • prevod finančných prostriedkov z karty na akýkoľvek bežný účet v SR
  • nulový mesačný poplatok za kartu vďaka programu pre verných (nulový poplatok získate, ak mesačne kreditkou uskutočníte transakcie v objeme 359 €. Štandardne je mesačný poplatok za kreditku 2,29 €)
  • možnosť zvoliť si doplnkové služby cestovné poistenie do zahraničia pre držiteľa karty a rodinných príslušníkov, možnosť poistiť si schopnosť splácať úver, členstvo v asociácii IAPA (International Airline Passengers Association) či službu online Card

Podmienky

Výmena starej kreditky za novú VISA Classic Sphere je jednoduchá. Stačí o ňu požiadať prostredníctvom oficiálnej stránky banky a splniť tri podmienky: plnoletosť, trvalý pobyt na Slovensku a pravidelný príjem (od ktorého sa bude odvíjať výška schváleného úverového limitu).