Taliansko je druhou voľbou slovenských turistov hneď po Chorvátsku. Tisíce dovolenkárov, ktorí sa chystajú stráviť letnú dovolenku v Taliansku, nakoniec zvolia časovo aj finančne najúspornejšiu variantu – sever talianskeho pobrežia, na ktorom sa nachádza letovisko Bibione, ktoré je od 90-tych rokov mimoriadne obľúbenou dovolenkovou destináciou Slovákov, a to z viacerých dôvodov, nielen kvôli pohodlnej vzdialenosti len 600 km od Bratislavy.

Preverená prázdninová destinácia pre rodiny s malými deťmi, ktorá Vás finančne nezruinuje

Skoro ráno naštartujte svojho plechového tátoša a napoludnie si môžete vychutnávať kulinárske špeciality na severe Jadranského mora. Bibione je okrem dobrej dostupnosti a vybudovanej infraštruktúre vychvaľované mamičkami malých detí, ktoré dobre vedia, čo je pre ich ratolesti najlepšie.

zena vstupuje do moraCca päť a polhodinovú cestu z hlavného mesta bez väčších problémov vydržia aj neposednejšie deťúrence, na jemnom piesku pláže Bibione nehrozia žiadne úrazy a nepríjemné rezné rany no a v neposlednom rade mierne zvažujúce sa more je pre drobcov ako stvorené.

Deti navyše ocenia miestne zábavné a aqua parky. Za zmienku stojí pulzujúci život na promenáde plnej reštaurácií, kaviarní, barov, cukrární a obchodov

V prospech tohto neďalekého letoviska hrá aj cenová dostupnosť, ktorá neraz rozhoduje o výbere konkrétnej destinácie.

Slnečníky a lehátka? Bez problémov, ale plážový servis je za poplatok

Bibione ponúka návštevníkom až 8 km dlhú pláž s jemným pieskom, ktorá je sčasti obklopená voňavými borovicovými a píniovými hájmi. Pokiaľ by ste sa chceli počas dňa schladiť v prirodzenom tieni borovicových lesíkov, budete si musieť poriadne zašľapať. Pláž s priemernou šírkou 300 metrov totižto ponúka milosrdný tieň iba pod slnečníkmi, ktorých sú tam tisíce. V podstate všade, kam okom dovidíte. Nič však nie je zadarmo a tak si za pohodlné ležanie v tieni budete musieť priplatiť. Viaceré hotely a apartmány majú plážový servis zahrnutý v cene pobytu.

plaz v bibionePokiaľ si rezervujete ubytovanie, ktoré nemá v cene plážový servis, ušetríte tým spôsobom, že si lehátka rezervujete na celý pobyt (vyjde to lacnejšie, ako keby ste si ich kupovali každý deň, samozrejme iba v tom prípade, že mienite celú dovolenku stráviť lenivým vylihovaním na pláži). K dispozícii je aj neplatená verejná pláž, ktorá je však „strategicky“ umiestnená v okrajových častiach letoviska. Zadarmo (na vlastnej deke) sa však dá ležať aj na pomerne širokej časti úseku medzi morom a prvou radou slnečníkov na súkromnej pláži.

Niektorí dovolenkári, ktorí musia v ruke obracať každé euro šetria aj tak, že si so sebou z domu vezmú vlastný slnečník a lehátka, no potom sklamaní ležia za poslednými radami platených slnečníkov, čo je od mora veľmi ďaleko.

Pestrá škála ubytovania vhodná pre každé vrecko

Kapitola sama o sebe je ubytovanie v Bibione, ktoré poskytuje tisícky ubytovacích kapacít, z ktorých si vyberie každý – dovolenkár, pre ktorého je prioritou čo najnižšia cena, ale aj náročný zákazník ktorý je zvyknutý na pobyt v štvorhviezdičkových hoteloch. Centrálna časť – so vzdialenosťou cca 600 metrov od pláže by sa dala nazvať aj bývaním uprostred zábavy. Pokiaľ si potrpíte na kľud, do Bibione radšej ani necestujte – miestna pláž nie je žiadnou oázou pokoja, už len z toho dôvodu, že ticho na nej zažijete iba počas nepriaznivého počasia. Ak si však chcete aspoň v noci oddýchnuť od bujarých dovolenkárov, určite hľadajte ubytovanie v časti Lido del Sole. Čo sa týka typu ubytovacích zariadení, u slovenských dovolenkárov sú jednoznačnou voľbou číslo jedna apartmánové domy – jednak vďaka tomu, že vychádzajú finančne najvýhodnejšie a samozrejme aj kvôli ich praktickej stránke. Rodina je ubytovaná v jednom byte/apartmáne, kde je k dispozícii vlastná kúpeľňa a kuchyňa, takže dovolenkári nie sú odsúdení len na hotelovú kuchyňu a miestne reštaurácie – šetrné rodiny sa tak môžu lacnejšie prestravovať. Cena sa pohybuje v závislosti od lokality, vzdialenosti od mora, vybavenosti. Základne vybavený apartmán pre štyri osoby počas najvychytenejšej sezóny júl/august tak 550 € až 630 € (v cene je aj klimatizácia, parkovanie a bazén). Prepočítané na osobu a noc je to cca 20 – 23 €. Treba však počítať s tým, že väčšina ubytovaní bude o niečo drahšia a vyjde cca 30-35 € na osobu a na noc.

Čoraz žiadanejšie sú vilové komplexy s bazénmi a ďalším zázemím, veľkej popularite sa tešia aj penzióny a vidiecke domy, kde sú okrem ubytovania zabezpečené aj raňajky.

Vo vyšších cenových hladinách sa pohybuje ubytovanie v hoteloch. Taký trojhviezdičkový hotel pre 4 osoby v dvoch spálňach s raňajkami vyjde minimálne na 1600 – 2000 € v hlavnej sezóne.

Ako nepreplatiť ubytovanie?

Ubytovanie si môžete rezervovať prostredníctvom cestovnej kancelárie, no ak ho nechcete zbytočne preplácať, využite jeden z online rezervačných systémov. Jednak budete mať k dispozícii množstvo fotografií zariadenia, ale aj hodnotenia a recenzie bývalých návštevníkov, ktoré Vám pomôžu nájsť to, čo hľadáte. Na tento účel môžete použiť tripadvisor.com hotels.com, booking.com, prípadne môžete si nájsť ubytovanie cez miestny web http://www.bibione.it/eng/private-apartments/

Pokiaľ stihnete dovolenku v Bibione naplánovať v dostatočnom predstihu, kedy je ešte k dispozícii dostatok cenovo dostupných apartmánov, tak takéto vyhodenie si z kopýtka nemusí zruinovať Váš rodinný rozpočet na dlhé mesiace, aj vďaka tomu, že doprava na sever Talianska nestojí veľa a ceny potravín sú len o niečo drahšie ako u nás. Celkovo tak môžete v Bibione alebo v jeho okolí prežiť vcelku pohodovú dovolenku za lacný peniaz.