Biokrby sú lacné, štýlové, praktické...ale nie sú alternatívou vykurovania
V nablískanom časopise o bývaní ste uvideli štýlový bezkomínový krb – takzvaný biokrb. Jedna z fotiek Vám prirástla k srdcu a vy ste si povedali: „Tak toto musím mať u seba v obývačke“
Potom ste sa pustili do čítania článku – dozvedeli ste sa, biokrb je bezúdržbový, bez zápachu, dymu, popola alebo škodlivých látok. Čo viac môžete chcieť? Už si predstavujete, ako sa budete v zime kochať pohľadom na blikotajúce plamene a užívať si sálavé teplo pri pohľade na zasneženú krajinu…Predstava je to určite príjemná, no reálna je iba z časti. Biokrby sú skôr imidžovou záležitosťou, ktorá zútulni interiér, no rozhodne sa nepoužívajú na vykurovanie miestnosti. Teplota vzduchu v miestnosti sa môže síce o nejaký ten stupeň zdvihnúť, no určite sa nedá o nich uvažovať ako o serióznom zdroji tepla.
Pár slov o princípe fungovania biokrbov
Biokrby sú modernou generáciou krbov, do ktorých sa používa ako palivo buď bioalkohol (vyrobený na prírodnej báze) alebo 96 % denaturovaný etanol (CH3CH2OH). Bioalkohol nie je nič iné ako 96% etanol ku ktorému sú primiešané denaturačné zložky a prísady, ktoré ovplyvňujú farbu plameňa, a tiež nejaký ten éterický olej pre lepšiu vôňu.
Horením etanolu vzniká prirodzený plameň a čo je najlepšie, celý proces prebieha bez dymu, čmudu, zápachu a popola.
Sú bezpečné?
Horenie prebieha ako priama reakcia etanolu s kyslíkom, pričom sa etanol oxiduje až na oxid uhličitý a vodu:
CH3CH2OH + 3 O2 → 2 CO2 + 3 H2O.
Pri horení teda vzniká voda (H2O) a oxid uhličitý (CO2) – látky, ktoré človek vydychuje.
Práve produkcia oxidu uhličitého pri spaľovaní je pre množstvo ľudí dostatočným dôvodom, prečo si nakoniec biokrb nekúpiť. Vo vyšších koncentráciách je CO2 nebezpečný, nakoľko môže spôsobiť stratu vedomia. Aj keď to znie hrozivo, žiaden, ani ten najväčší biokrb nedokáže vyprodukovať také množstvo oxidu uhličitého, pri ktorom by hrozila strata vedomia.
Druhou záležitosťou je však spaľovanie kyslíka, ku ktorému dochádza pri horení etanolu. Preto je dôležité miestnosť, v ktorej je umiestnený biokrb, pravidelne a dobre vetrať, ideálne aj počas horenia nechať okno otvorené aspoň na vetračku.
Pri nedodržaní tejto bezpečnostnej zásady číslo jeden sa môže kľudne stať, že Vám miesto príjemne stráveného večera príde „poriadne nevoľno“ a pocítite náhlu slabosť. V takom prípade je potrebné krb okamžite zhasnúť a vybehnúť von alebo na balkón, nadýchať sa čerstvého vzduchu.
Z vyššie popísaných dôvodov – produkcia CO2 a spaľovanie kyslíka je vhodné neumiestňovať biokrb do malých miestností – podľa doporučení výrobcov by mala mať miestnosť minimálna 63m3 (pri výške stropu 2,6 metra by mala mať podlahová plocha väčšia ako 24 m2)
Zabudovateľný, voľne stojaci alebo závesný?
Existuje veľa typov biokrbov: napríklad také, ktoré si môžete voľne postaviť na podlahu, zavesiť na stenu (ako štýlový obraz), alebo, ak ste milovníkom minimalistického dizajnu, môžete si ho zabudovať aj do steny. Biokrby sú mimoriadne obľúbené interiérovými dizajnérmi, ktorí ich používajú ako dekoráciu a prvok, na ktorý každý ich klient povie nadšené áno! Vybrať si môžete zo stoviek dizajnov a prevedení, na inšpiráciu ponúkame niekoľko nádherných kúskov:
Výhody
- biokrby sú vhodné na inštaláciu aj na miestach, kde by bola inštalácia tradičného krbu nemysliteľná. Nepotrebujú komín, takže ich môžete veselo využívať aj v panelákovom byte
- žiaden dym, pach a popol: nemusíte ho čistiť a upratovať, jednoducho ho len kedykoľvek zhasnete
- sú v porovnaní s tradičnými krbmi oveľa lacnejšie
OK. Chcem biokrb, aká je cena?
To záleží od viacerých faktorov – typ, značka, prevedenie, veľkosť, príslušenstvo…Také dosť nevkusné môžete mať už za pár desiatok eur, stredná kvalita sa pohybuje od niekoľkých stoviek eur vyššie a luxusné nezoženiete pod 700 €. Ak chcete kúpiť dobre za najlepšiu cenu, skúste nájsť tovar v akcii alebo vo výpredaji. Predajcovia poskytujú sezónne akcie, kde môžete kúpiť kvalitný biokrb aj o 50 % lacnejšie.