Embosovaná karta: veľa výhod, ale aj riziká
Platobné karty sa stali neodmysliteľnou súčasťou moderného človeka. Problém je v tom, že ľudia často netušia, čo majú vlastne v peňaženke. Väčšine je úplne jedno, či sa karta volá debetná, kreditná, či je embosovaná alebo elektronická. Kúsku plastu potom vo finančnom slovníku bežného človeka potom prischne názov „kreditka“ a podstatné je iba to, či sa ňou dá zaplatiť alebo či bankomat v prípade potreby vydá peniaze…
Na efektívnu správu finančných prostriedkov je pritom kľúčové vedieť, aké sú medzi jednotlivými typmi platobných kariet rozdiely.
V tomto článku sa zameriame na to, aké sú hlavné rozdiely medzi embosovanou a elektronickou kartou.
Embosovaná platobná karta
sa dá na prvý pohľad ľahko rozoznať. Na prednej strane má vystúpené písmená, teda reliéfne vytlačené informácie, ktoré slúžia na to, aby transakcia správne prebehla. Týmito identifikačnými údajmi sú meno držiteľa karty, číslo karty a dátum platnosti. Pri platbe sa údaje o karte prenesú na špeciálny formulár pomocou mechanického kopírovacieho prístroja, ktorý sa nazýva imprinter, ľudovo nazývaný „žehlička“. Na rozdiel od elektronickej karty nie je potrebné zadávať PIN kód, z čoho však pramení aj jedna nevýhoda – embosovaná platobná karta sa dá v prípade krádeže ľahko zneužiť. Dokým si všimnete, že Vám chýba, môže zlodej úplne vybieliť Váš účet. Jej zablokovanie je v prípade straty alebo odcudzenia o niečo zložitejšie, nakoľko sa ňou dá platiť cez imprinter, ktorý nie je online napojený na banku – to znamená že platba takouto kartou sa okamžite neprejaví na Vašom účte. Obchodník musí najskôr banke poslať doklad o platbe na základe ktorého banka transakciu zúčtuje. Pri väčších nákupoch musí obchodník overiť výšku disponibilného zostatku v banke.
Na druhej strane embosovaná karta má aj pomerne veľa výhod, ktoré oceníte v zahraničí. V niektorých, najmä ázijských krajinách sú obchodníci vybavený iba imprinterom, takže ak chcete platbu uskutočniť bezhotovostne, musíte mať embosovanú kartu. Výhoda je tiež aj v tom, že v prípade straty či krádeže Vám banka dokáže bez problémov vydať náhradnú kartu aj do cudziny. Na Slovensku a v krajinách EÚ však už dnes nehrá žiadnu rolu, či máte v peňaženke embosovanú alebo neembosovanú kartu – drvivá väčšina obchodníkov bude akceptovať oba typy.
Tento typ platobnej karty sa často využíva pri platbách cez internet – stačí zadať číslo, meno, platnosť, kontrolné číslo na zadnej strane karty a transakcia je uskutočnená. Využiť ju tak môžete pri telefonických alebo internetových rezerváciách leteniek, hotelových izieb či využití služieb autopožičovní a podobne. Mínusom býva o niečo vyšší poplatok za tento typ karty (v porovnaní s elektronickou kartou je až dvojnásobne vyšší), niekedy je ju však možné získať v balíku k bežnému veľmi lacno, za cenu klasickej elektronickej karty alebo dokonca aj bez poplatku.
Elektronická karta
je najbežnejším a najrozšírenejším typom. Môžete ňou vyberať hotovosť z bankomatov a platiť u obchodníkov, ktorí disponujú elektronickým platobným terminálom (POS). Pri platbe kartou je potrebné zadať PIN kód a následne sa transakcia overuje online v kartovom centre. Elektronické karty sú vybavené čipom alebo magnetickým prúžkom, najčastejšie sú však moderné elektronické karty vybavené oboma technológiami. Čip a magnetický prúžok obsahujú základné informácie o karte a o jej vydavateľovi – teda o banke, a taktiež aj informácie ktoré sú potrebné na overenie PIN kódu. Ich výhodou je nízka cena, v priemere Vás bude stáť iba pár eur ročne. Medzi nezanedbateľné výhody tohto typu patrí aj to, že je ich ťažké zneužiť, teda sú oveľa bezpečnejšie ako embosované karty. Nevýhodou býva ich použitie v zahraničí, kde sa môže stať, že Vám elektronickú kartu nebudú akceptovať z dôvodu, že sa v danom obchode nebude nachádzať elektronický platobný terminál. Ak teda často cestujete do zahraničia, mali by ste mať v peňaženke oba typy – kde sa dá, tam používať elektronickú kartu, a ak má obchodník iba imprinter, tak zaplatiť embosovanou kartou, prípadne v hotovosti.