Virtuálna mena bitcoin si na svoje konto pripísala veľký úspech potom, čo online cestovná kancelária Expedia sa rozhodla prijímať bitcoiny. S informáciou prišiel koncom minulého týždňa britský portál BBC.

Pre virtuálnu menu to znamená veľký krok vpred

Bitcoin má za sebou horšie obdobie – vo februári totižto skrachovala najznámejšia japonská bitcoinová burza Mt. Gox, čoho dôsledkom bol prudký prepad kurzu. Burza oznámila zmiznutie 850 000 bitcoinov, ktoré mali v tom čase hodnotu 450 miliónov USD. Vzhľadom k tomu, že virtuálna mena je navrhnutá takým spôsobom, aby nikto – centrálne banky, vlády, či dokonca autori nemohli bitcoiny nijako ovplyvňovať, kontrolovať peňažné toky alebo infláciu, tak sa aspoň pravidelne varujú pred rizikami spojenými s používaním virtuálnej meny.

Len pre US klientov

virtualna mena bitcoinPokiaľ ste majiteľom nejakých bitcoinov a tešíte sa, že nimi zaplatíte najbližšiu dovolenku, budete si musieť ešte trochu počkať. Platiť virtuálnou menou zatiaľ budú môcť iba návštevníci americkej stránky a navyše Expedia bude v prvej fáze aceptovať bitcoiny iba pre rezervácie hotelov.

Tento krok, aj keď do veľkej miery „skúšobný“ však nepochybne prispeje k tomu, že sa virtuálna mena dostane viac do povedomia širokej verejnosti.

Viceprezident Expedie sa na margo tejto novinky vyjadril, že spoločnosť má jedinečné postavenie pri plánovaní ciest a rezervácií pre ich zákazníkov a partnerov, ktoré je postavené na prijímaní najnovších platobných technológií. Vysvetlil však, že spoločnosť síce bude prijímať bitcoiny ako spôsob platby, no dlho ich držať nebude – v priebehu 24 hodín ich prevedie na doláre.

Expedia však nie je prvou cestovnou kanceláriou, ktorá sa rozhodla pre akceptáciu virtuálnej meny. Možnosť platiť bitcoinami majú aj menšie cestovky Travel Keys a CheapAir. Rady obchodníkov, u ktorých možno platiť prvou kryptomenou sa postupne rozširujú – momentálne ich je niečo cez 60 000.