Generácia singles - ich slasti a strasti nakladania s osobnými financiami

Generácia singles - ich slasti a strasti nakladania s osobnými financiami

Život bez partnera nemusí byť iba o pocite osamelosti a túžbe „konečne si niekoho nájsť“. Nezadaní si pochvaľujú stopercentnú voľnosť a flexibilitu, s ktorou sa musí každý, kto sa rozhodol žiť v manželskom alebo partnerskom zväzku aspoň sčasti rozlúčiť. Okrem toho, že singles pracujú na svojej kariére, chodia do zamestnania alebo podnikajú, nemusí ich nič iné zaujímať a môžu si robiť čo len chcú. Nemusia sa nikomu prispôsobovať, môžu jesť to, čo im chutí a kedy sa im zachce. Môžu prísť domov kedykoľvek bez toho, aby museli vysvetľovať, prečo sa zdržali…Domácnosť si zariadia tak ako sa im páči. Bývajú tam, kde sa cítia dobre a nemusia počúvať druhú stranu, že lepšie by bolo v inom meste. Môžu ísť spať aj nad ránom, keď sa zahĺbia do skvelej knihy alebo keď majú rozpozeraný pútavý film. Cez víkendy vstávajú, kedy sa im zachce, hoc aj na obed a nikto ich nenúti upratovať či venovať sa domácim prácam…Veru, pri predstave bežného dňa single človeka si nejeden zadaný len túžobne povzdychne.

zena sa trapi s uctamiNa všetko sám: aj na výdavky

Život bez „záväzkov“ má aj svoje tienisté stránky, ktoré sa bolestivo dotýkajú najmä finančnej stránky. Predsa len pri jednom príjme sú náklady na život vyššie. V dvojici sa lepšie ťahá nájom, hypotéka, ale aj iné výdavky súvisiace s bytovými potrebami.

Uväznení v malých bytoch

A tak väčšina singles končí uzatvorená v miniatúrnych bytov a garsónkach o rozlohe niekoľko metrov štvorcových, iba z dôvodu, že si väčšie priestory jednoducho dovoliť nemôžu. Svoje o tom vie 32-ročná Helena, ktorá pracuje na personálnom oddelení v jednej bratislavskej firme. Mesačne si zarobí v čistom okolo 900 €, no na nájomné dáva viac polovicu svojho platu 480 €. A to býva v maličkej garsónke o rozmere 21 m2. „Daň za to, že som sama a že milujem bratislavské staré mesto“ uškŕňa sa Helena. Po chvíle ju však dobrá nálada hneď opustí. „Najviac sa bojím toho, že zostanem dlhšie bez práce a nebudem si môcť dovoliť platiť nájomné. Už som sa bola pýtať aj na hypotéku, s mojím platom by som ju aj bez problémov získala, ale banky neradi poskytujú 100% financovanie a ak aj áno, tak je to s predraženým úrokom. Nemám nič našetrené, takže hypotéku aspoň tento rok nebudem riešiť“

V podobnej situácii ako Helena sú tisícky nezadaných ľudí. Aj keď platovo na tom nemusia byť zle, na vyhadzovanie si z kopýtka veru nemajú. Navyše strach zo straty zamestnania a z výpadku príjmu je v prípade singles opodstatnený. Pokiaľ stratí prácu jeden z manželov alebo partnerov, ktorí žijú v spoločnej domácnosti, v zálohe je stále ten druhý, ktorého príjem na istý čas potiahne výdavky celej domácnosti. Pre tých, ktorí žijú bez partnera predstavuje výpadok príjmu veľmi citlivú záležitosť.

Rezerva na horšie časy

Lepšie, ako zažívať finančné trable, s ktorými Vám nikto pravdepodobne nepomôže je myslieť na takúto situáciu dopredu a poistiť sa formou finančnej rezervy. Minimum, čo môžete pre seba spraviť je vytvorenie rezervy vo výške troch mesačných platov. Väčšina finančných expertov by Vám poradila, aby ste mali na svojom konte v zálohe aspoň šesť mesačných platoch. Rezerva v takejto výške Vám pomôže prežiť krátkodobý výpadok príjmu bez väčších ťažkostí.

Užívajte si slobodu plnými dúškami

Finančný život takého single človeka však prináša okrem vyššie spomenutých starostí predsa aj nejaké tie radosti – ktoré sú ako inak spojené so slobodou a samostatným rozhodovaním. Pokiaľ sa podarí niečo predsa len ušetriť, aspoň Vás nikto nebude „usmerňovať“ ako úspory minúť. Ak máte chuť, môžete ich kľudne minúť na exotickú dovolenku a nemať pritom výčitky svedomia, že by sa dali použiť aj „rozumnejšie“.

Nižší plat ako následok samoty?

Veľká výhoda autonómie sa však trochu bledne, ak sa dostanete k štatistikám porovnávajúcich platy ľudí žijúcich vo zväzku či v manželstve s tými čo žijú bez partnera. Z viacerých prieskumov vyplýva, že hodnota majetku ľudí žijúcich osamote je približne iba pätina toho, čo hodnota majetku manželských párov (zverejnené na Census Bureau). Viacero štúdií sa tiež zaoberalo porovnávaním platov ženatých mužov s platmi slobodných a nezadaných. Jednotlivé zdroje uvádzajú rozdiely 10-30 %, vždy v prospech ženatých. Čím to je, že ženatí zarábajú v priemere viac ako muži žijúci bez partnerky? Je to jednoduché: nežnejšie pohlavie pravidelne na svojich mužov nalieha, aby si v zamestnaní vypýtali vyšší plat. Aj tí, ktorí majú šťastie na manželku, ktorá na nich pravidelne „netlačí“ so zvýšením platu si uvedomujú svoju zodpovednosť za rodinu a domácnosť, preto sa aj dobrovoľne pokúšajú o zvýšenie platu.

Read more

Začínate na Slovensku s podnikaním? Neprehliadnite naše praktické tipy

Začínate na Slovensku s podnikaním? Neprehliadnite naše praktické tipy

Podnikanie na Slovensku je plné príležitostí aj výziev. Pre začínajúcich podnikateľov je dôležité poznať základné kroky, ktoré im pomôžu uspieť. Prinášame vám preto prehľad najdôležitejších aspektov, na ktoré by ste nemali zabúdať. Strategické plánovanie a výber právnej formy podnikania Úspech v podnikaní začína detailne vypracovaným podnikateľským plánom. Tento dokument by

By Redakcia