Hodinový manžel je hitom. Okope záhradu a zmontuje skriňu - za poplatok

Hodinový manžel je hitom. Okope záhradu a zmontuje skriňu - za poplatok

Netreba sa starať o jeho žalúdok, žehliť mu a dokonca ani upratovať po ňom oblečenie ledabolo pohodené na gauči v obývačke. Pritom urobí všetko, čo si domácnosť vyžaduje. Od kvapkajúceho kohútika, výmeny tesnenia cez kosenie trávnikov a údržbu zelene až po montáž práve dovezeného nábytku. Stačí zavolať, zaplatiť za dohodnuté služby a o viac sa starať nemusíte, domácnosť bude fungovať ako hodinky aj bez toho, aby ste sa museli svojej polovičke „prosiť“.

O služby hodinových manželov je veľký záujem a dá sa predpokladať, že ten pravý boom ešte len príde. Stačí si zadať do vyhľadávača „hodinový manžel“ alebo prelistovať niekoľko strán poskytovateľov tejto nezvyčajnej živnosti katalógoch a zistíte, že na Slovensku sa touto profesiou, ktorá vo svojich začiatkoch vzbudzovala úsmevy, živí niekoľko stoviek šikovných remeselníkov. Samotní hodinoví manželia sa charakterizujú ako univerzálni opravári alebo šikovní remeselníci, tiež často používajú názvy ako hodinový domáci majster, všestranný majster, alebo hodinový kutil.

Synoným pre pomenovanie hodinového manžela je niekoľko desiatok. Všetci však majú spoločné jedno – šikovné ruky ktoré sa nezľaknú žiadnej práce.

Trend, ktorý k nám prišiel z východu

Pokiaľ by ste si mysleli, že nápad urobiť z manuálnej mužskej zručnosti živnosť skrsol v hlave nejakého podnikavca, ste na omyle. Za myšlienkou hodinových manželov je žena – Nina Rachmaninová, ktorá si v Moskve založila firmu na „prenájom manželov“, ktorej služby išli na dračku. Z Moskvy sa táto „živnosť“ šírila ďalej aj do ostatných krajín Európy. Dnes si bez hodinového manžela nevedia predstaviť hladký chod svojej domácnosti tisícky mužov a žien.

domaci kutilKariéra väčšiny hodinových manželov sa podobá ako vajce vajcu. Najskôr začínajú opatrne, na polovičný úväzok, ktorú berú ako možnosť nabrať nové skúsenosti a privyrobiť si pár eur navyše. Najčastejšie ľudia volajú „univerzálnych opravárov“ cez víkendy, kedy sa väčšina pracujúcich zaoberá údržbou a upratovaním svojich domácností.

Neskôr, keď pribudnú referencie a začnú drnčať telefóny aj počas pracovného týždňa sa niekoľko podnikavcov odváži stať sa hodinovým manželom na plný úväzok. To bol aj prípad Jozefa z Bratislavy, ktorý o svojej živnosti hovorí radšej ako o hodinovom majstrovi. „Spojenie hodinový manžel a služby mi akosi nejde dokopy. Evokuje to pocit, že poskytujem akékoľvek služby čo samozrejme nie je pravda.“ hovorí s lišiackym úsmevom Jozef. „Neviem, možno aj preto, že si inzeráty podávam ako hodinový majster mi často volajú aj muži. Páni nechcú nahrádzať seba ako manželov, proste len chcú, aby domácnosť šľapala ako hodinky. Zatiaľ čo ja majstrujem a opravujem, oni sa môžu venovať svojej práci, rodine alebo oddychu. Načo by sa nejaký manažér po vyčerpávajúcom dni ešte trápil opravou WC splachovača, keď profesionálny majster to dokáže spraviť za menej ako 15 minút?“

Jozef je so svojou profesiou viac ako spokojný. „Najlepšia je na tom tá sloboda – som sám sebe pánom, nikto nado mnou nestojí s bičíkom ani so stopkami v rukách. Túto prácu mám rád – pracujem svojím tempom a necítim sa byť pod stresom. So zákazníkom si vždy dopredu dohodnem cenu za službu, aby ma potom nikto neobviňoval z toho, že umelo naťahujem čas. No a najviacej ma teší, tá radosť v očiach zákazníka, keď im vyriešim problém ktorý im znepríjemňoval život niekoľko dní.“

Medzi Jozefových zákazníkov patria ľudia zo všetkých vrstiev a vekových kategórií. „Volajú si ma single ženy, ale aj muži, ktorým domáce kutilstvo nič nehovorí. Moje služby tiež využívajú manželské páry, ktoré potrebujú pomocnú ruku pri sťahovaní, montovaní nábytku alebo údržbe záhrady. Dobré meno som si spravil aj medzi dôchodcami, tí mi zavolajú väčšinou, keď potrebujú preniesť niečo ťažké alebo opraviť vec, na ktorú už nemajú silu. Musím sa obracať, lebo je to už môj chlebíček a jediný zdroj príjmu. Beriem aj drobnosti – výmenu žiarovky alebo vešanie záclon, aj keď sú niekedy náklady na dopravu vyššie ako zárobok. Aj z malej zákazky sa môže vykľuť veľký kšeft. Minule som napríklad išiel k jednej samostatne žijúcej babičke – vdove pomôcť ostrihať niekoľko ovocných stromčekov. Bola to práca na menej ako hodinu. Babička mi však pripravila takú skvelú domácu štrúdľu, akú som už dávno nemal, ešte mi z nej aj zabalila domov. Po takom skvelom gurmánskom zážitku som od nej nechcel ani cent. Pani mi spravila takú reklamu po celej dedine, že som si tým získal niekoľko stálych zákazníkov, ktorí sa ma objednávajú aj na celé dopoludnie.“

No a cena?

Hodinový manžel dokáže v domácnosti spraviť takmer čokoľvek. Do tejto profesie sa nehrnú muži, ktorí majú „obe ruky ľavé“ – tí by veľkú dieru do sveta nespravili, nakoľko tento biznis funguje na referenciách od zákazníkov, ktorí posunú kontakt ďalej svojim známym, samozrejme len pod podmienkou, že sú spokojní. Majstri so „zlatými ručičkami“ poznajú svoju cenu a tak si logicky nechajú za svoje služby aj patrične zaplatiť. Väčšina má stanovený cenník na hodinu a minimálnu sadzbu. Tak napríklad cena za hodinu sa pohybuje od 10-15 € v závislosti od lokality a od vzdialenosti. S touto sadzbou počítajte, aj keď sa u Vás hodinový manžel zdrží aj necelú hodinu – je to akási kompenzácia za čas strávený dopravou za zákazníkom. S každou ďalšou začatou hodinou sa cena služieb o euro až dve znižuje. V prípade, že oprava vyžaduje novú súčiastku, tak sa samozrejme cena o túto sumu navýši.

Read more

Začínate na Slovensku s podnikaním? Neprehliadnite naše praktické tipy

Začínate na Slovensku s podnikaním? Neprehliadnite naše praktické tipy

Podnikanie na Slovensku je plné príležitostí aj výziev. Pre začínajúcich podnikateľov je dôležité poznať základné kroky, ktoré im pomôžu uspieť. Prinášame vám preto prehľad najdôležitejších aspektov, na ktoré by ste nemali zabúdať. Strategické plánovanie a výber právnej formy podnikania Úspech v podnikaní začína detailne vypracovaným podnikateľským plánom. Tento dokument by

By Redakcia