Imidž poskytovateľov pôžičiek nie je na Slovensku zrovna ružový, no napriek tomu sa na trhu nájde viacero subjektov, ktoré majú tisícky spokojných a vracajúcich sa klientov. Priestor pre nebankovky na tuzemskom finančnom trhu teda určite je.

Svedčí o tom aj mimoriadne úspešný rok 2013, v ktorom na Slovensku medzi spotrebiteľmi na Slovensku záujem o úvery. V predchádzajúcom roku sa darilo aj spoločnosti Home Credit Slovakia a.s., ktorá za toto obdobie stihla požičať svojim klientom až 203 miliónov EUR, čo je v porovnaní s predchádzajúcim obdobím až 15 % rast. Výsledok z predchádzajúceho roka je rekordom – doposiaľ v celej histórii spoločnosti nebol poskytnutý vyšší objem úverov.

Najväčšiemu záujmu sa tešili hotovostné úvery a kreditné karty. Práve hotovostné produkty rástli najrýchlejším tempom – objem novo poskytnutej istiny narástol takmer o tretinu (32%). Klienti Home Creditu najčastejšie využívali vybavenie pôžičky cez telefón, bokom nezostali ani predajné miesta obchodných partnerov v nákupných centrách. Spoločnosť okrem týchto dvoch možností ponúka aj ďalšiu alternatívu – podanie žiadosti online vyplnením krátkeho online formulára. Záujemcovia o rýchly bezúčelový úver môžu požiadať o sumu 400 – 5000 EUR so splatnosťou 12-84 mesiacov. Výhodou je možnosť splátku odložiť až 4 krát počas celej splatnosti, nevýhodou hotovostného úveru je vyššia úroková sadzba (v porovnaní s bankovými produktami).

Spotrebitelia si chcú požičať hlavne rýchle a jednoducho a neskôr sa im nechce dokladovať účel

Zaujímavé je nahliadnutie do štatistík známej nebankovky. Napriek tomu, že všetky hotovostné úvery Home Creditu sú bezúčelové, klienti v prieskumoch najčastejšie odpovedajú, že ich použijú na rekonštrukciu bývania či vybavenie domácnosti (kúpa nábytku, spotrebičov či kuchynskej linky).

HC nakup na splatky

Zdá sa, že záujemcovia o pôžičku uprednostňujú rýchle vybavenie a poskytnutie bez dokladovania účelu pred o niečo komplikovanejším zberaním faktúr a bločkov a to aj za cenu, že bezúčelový úver použitý na rekonštrukciu bývania ich bude stáť oveľa viac ako tá istá suma poskytnutá na rekonštrukciu bývania. Rozdiel v úrokovej sadzbe môže byť aj 5-10% (v porovnaní s pôžičkou z banky na vopred dohodnutý účel).

Rastie objem úverov poskytnutých pri nakupovaní online

Spoločnosti Home Credit sa darilo aj v poskytovaní kreditných kariet. V tejto oblasti rástol objem poskytnutej istiny až o 31%. Na margo kreditných kariet sa vyjadril aj generálny riaditeľ spoločnosti David Bystrzycki, podľa ktorého sú jednoznačne produktom budúcnosti. A niet sa čomu čudovať – ľudia si už zvykli na používanie kreditiek. Pokiaľ dlžnú sumu vrátia v rámci bezúročného obdobia (ktoré je v prípade HC až 51 dní), môžete využívať požičané peniaze bezúročne. Navyše pri platbe kreditnou kartou Home Credit získate výhody v podobe zliav do výšky až 10 % (v sieti obchodov označených logom Premia). Keď k vyššie uvedeným výhodám pripočítame možnosť rýchlejších a pohodlnejších bezkontaktných platieb je jasné, že je len otázkou času, kedy „virtuálne platby“ prevalcujú platenie v hotovosti. Presun zo sveta fyzických peňazí k virtuálnym je vidieť aj na objemoch úverov ktoré boli poskytnuté pri nakupovaní v internetových obchodoch. Ich objem rástol v minulom roku o 24%. Prostredníctvom nákupu na splátky klienti HC nakupujú najmä elektroniku, tablety, smartfóny či ploché TV.

zdroj: Home Credit Slovakia, a.s.