Predvianočný čas je obdobím, kedy nastáva až zázračný posun myslenia od sebeckého Ja (a moja rodina) smerom k Ty a iným, často neznámym ľuďom. Viac ako inokedy si všímame osudy ľudí, ktorí v uplynulom roku nemali toľko šťastia ako my. A tak pri veľkom upratovaní triedime oblečenie a namiesto pohodlnejšieho vyhodenia vecí do kontajnera ich operieme, vyžehlíme a pekne naskladané odnesieme do najbližšej charity, kde je prerozdelené medzi tých,ktorí to potrebujú. Alebo načrieme hlbšie do peňaženky a od bezdomovca si kúpime časopis, necháme nejaké peniaze navyše a ešte k tomu aj vrecúško mandariniek.

Zúčastňujeme sa benefičných koncertov a zbierok, na ktoré štedro prispievame s nádejou, že aspoň troškou prispejeme ku krajším Vianociam ľudí odkázaných na pomoc. Nečudo, že práve v poslednom mesiaci roka sa z každej strany na nás valia ponuky na vianočné koncerty s dobrovoľným vstupným a iné prosby o pomoc zo všetkých strán, ktoré síce jednorázovo pomôžu, lenže s nástupom ďalšieho roka o nich vôbec nepočuť. Finanza.sk preto zostavila zoznam organizácií a neziskoviek, ktoré robia skvelú prácu po celý rok, a ktoré sa oplatí finančne podporiť.

Detský hospic plamienok

PLAMIENOK je neziskovka ktorá pomáha rodinám s nevyliečiteľne chorými deťmi v poslednej etape ich života, priamo u nich doma v okruhu cca 2 hodín od Bratislavy. Team detského hospicu Plamienok poskytuje bezplatnú odbornú a ľudskú pomoc chorým deťom a ich rodinám. Cieľom je zlepšenie kvality života zomierajúcich detí – tlmenie bolesti, ktoré by bez mobilného hospicu muselo byť realizované v nemocnici. Nemocničné prostredie pôsobí depresívne už aj pri menej závažnom ochorení, preto myšlienka umožniť zomierajúcim deťom a ich rodinám tráviť posledné chvíle života spoločne a doma, v čo najväčšej kvalitne je skutočne šľachetná. Toto neštátne zdravotné zariadenie však dlhodobo bojuje s nedostatkom personálu, preto potrebuje aj Vašu pomoc. Z prevažnej miery je financované sponzorskými darmi, od ktorých je existenčne závislé.

Viac informácií o tom, ako funguje Plamienok a o tom, ako prispieť, nájdete na stránke: http://www.plamienok.sk/dakujeme-za-vasu-chvilu.php

Človek v ohrození

cvo_P

zdroj:ifpri.org

Pomoc odkázaným má byť adresná, včasná, má odrážať individuálne potreby klientov a v neposlednom rade má byť efektívna. Presne tieto princípy do bodky dodržiava Občianske združenie Človek v ohrození. Táto nezisková, mimovládna organizácia bola založená na Slovensku v roku 1999 a odvtedy pomohla tisícom ľudí, ktorí sa ocitli v zlej životnej situácii v dôsledku humanitárnych katastrof, vojnových konfliktov či autoritárskych režimov. Činnosť organizácie Človek v ohrození je bohatá a zameriava sa na nasledovné oblasti:

  • humanitárna pomoc – zabezpečujú akútne potreby obyvateľstva zasiahnutého humanitárnymi katastrofami v zahraničí aj na Slovensku. Organizácia sa angažovala počas druhej vojny v Čečensku, pomáhali aj v Kosove, kde sa realizovala z darov rekonštrukcia školy. Promptne zareagovali na situáciu na Filipínach v tomto roku, kedy tajfún spôsobil obrovské škody (organizácia prispela na výstavbu kontajnerovej školy). To sú len jedny z mnohých humanitárnych aktivít ČvO.
  • rozvojová spolupráca – v rámci tejto aktivity sa ČvO sústreďuje na podporu práva žien a mužov na dôstojný život. Prispievajú k zlepšeniu kvality ich života dlhodobými a systematickými riešeniami v krízových oblastiach sveta.
  • globálne vzdelávanie – neziskovka organizuje rôzne besedy a workshopy o krízových oblastiach sveta, a učí študentov, aby neboli ľahostajní k potrebám iných.
  • podpora ľudských práv – neoceniteľnú prácu robí ČvO aj v oblasti ľudských práv – podporuje nezávislých občianskych aktivistov po celom svete a snaží sa budovať povedomie o ľudských právach. V minulom roku sa im napríklad podarilo na Slovensko dostať a zorganizovať diskusiu so známymi kubánskymi aktivistami (bloggerka Yoani Sanchez a držiteľ Sacharovovej ceny za slobodu myslenia Guillermo Farinas). V rámci tejto aktitivity organizuje Človek v ohrození aj úspešný festival dokumentárnych filmov Jeden svet.

Informácie o tom, ako túto neziskovú organizáciu podporiť nájdete na webe http://www.clovekvohrozeni.sk/sk/

Občianske združenie .týždeň – fond pre kvalitnú žurnalistiku

Kvalitné nezávislé médiá, ktoré prinášajú zaujímavé reportáže a venujú sa investigatíve sú na Slovensku skôr raritou. Týždenník .týždeň k nim určite patrí. Dokazuje to aj množstvo domácich a medzinárodných ocenení (pravidelne sa napríklad umiestňuje na popredných priečkach v jednej z najprestížnejších svetových fotožurnalistických súťaží The Best od Photojournalism)

10 rokov .týždeň dokazuje, že dobrý časopis svetovej úrovne sa dá robiť aj na slovensku. V čase, keď printové médiá bojujú s nedostatkom inzerentov je kľúčové nájsť dostatočnú základňu predplatiteľov a iné zdroje financovania. Z tohto dôvodu bol založený fond pre kvalitnú žurnalistiku, výťažok ktorého bude použitý výlučne na kvalitnejšiu investigatívu, reportáže a riešenie neférových súdnych sporov. Prispieť môžete na číslo účtu 29 49 45 9570 / 1100 alebo prostredníctvom stránky

https://tyzden-fond.darujme.sk/649/

Dobrý anjel

Dobrý anjel pomáha rodinám kde dieťa alebo jeden z rodičov má rakovinu alebo inú zákernú chorobu, v dôsledku ktorej sa rodina dostala do finančnej núdze. Vďaka darom Dobrý anjel každý mesiac posiela na účty odkázaných rodín cca 120 €. Týmto spôsobom navýši ich príjem o približne pätinu v čase, kedy ich rodinné výdavky v dôsledku choroby stúpajú a príjmy rapídne klesajú. Okrem systému pravidelnej finančnej pomoci, ktorú Dobrý Anjel poskytuje rodinám ktoré to najviac potrebujú (ich výber robia onkológovia a pediatri ktorí poznajú ich zdravotnú a sociálnu situáciu) je táto neziskovka zaujímavá aj financovaním réžie. Každý dar do posledného centu je venovaný rodinám. Všetky prevádzkové náklady súvisiace s chodom činnosti Dobrého anjela sú hradené z iných zdrojov ako z príspevkov darcov – partnerov organizácie. Tým, že sa stanete prispievateľom – Dobrým anjelom získate istotu, že všetky Vaše peniaze pôjdu priamo odkázaným rodinám,navyše budete presne vedieť, komu prispievate. Viac info na https://www.dobryanjel.sk/stante-sa-dobrym-anjelom/

Berkat

Združenie Berkat je čo sa týka rozsahu poskytovanej pomoci oveľa menšie ako vyššie uvedené organizácie so zvučnými menami, no čo sa týka cieľov a hlavných princípov, je minimálne rovnako dobré. Založila ho v roku 2000 vojnová reportérka Petra Procházková s Janou Hradílkovou, ktoré založili toto združenie s cieľom „zhromažďovať prostriedky na to, aby sme sa mohli podeliť s tými, ktorí to potrebujú oveľa viac ako my“ Berkat napríklad z finančných darov kupuje očné rohovky a platí ich transplantáciu nevidiacim v Afganistane. Samotná operácia stojí necelých 1000 € a niekomu to prinavráti zrak! Sympatická je tiež snaha združenia pomôcť, v malom, podľa možností, no zato veľmi konkrétne a adresne rodinám v horskej dedinke Agouti v pohorí Atlas v Maroku (zakúpilo sa niekoľko domácich zvierat pre konkrétne rodiny a podpora vzdelávania miestnych). Verejnú zbierku Berkatu môžete podporiť aj Vy príspevkom v akejkoľvek výške.

Viac info na http://www.berkat.sk