Vedeli ste, že každá banka má povinnosť ponúkať dva cenovo zvýhodnené účty (podľa Zákona o bankách)?

Jeden z nich, tzv. základný bankový produkt je bezplatný pre ľudí s čistým mesačným príjmom do 400 €. Ďalší účet je za mesačný poplatok 3 €, no používať ho môžu všetci bez obmedzenia výšky príjmu.

Oba zvýhodnené účty – aj bezplatný základný bankový produkt, aj štandardný účet - sa poskytujú pod podmienkou, že záujemca nemá zriadený ďalší platobný účet v žiadnej inej banke. Taktiež platí, že klient si v období, počas ktorého má k dispozícii zvýhodnený účet, nesmie zriadiť žiaden ďalší platobný účet okrem vkladového účtu, peňažného vkladu potvrdeného vkladnou knižkou alebo okrem prijímania vkladov formou sporiaceho programu.

Aké služby ponúkajú legislatívne účty

V rámci základného bankového produktu za 0 € a štandardného účtu za 3 € mesačne získate v ktorejkoľvek tuzemskej banke okrem zriadenia, vedenia a zrušenia bankového konta aj nasledovné:

  • vydanie jednej medzinárodnej debetnej karty s automatickou obnovou po skončení jej platnosti
  • všetky platby debetnou kartou
  • neobmedzený počet hotovostných vkladov a výberov z účtu na všetkých pobočkách banky
  • neobmedzený počet výberov z bankomatov zo siete banky prostredníctvom debetnej karty
  • všetky bezhotovostné finančné prevody z/na účet, vrátane úhrad formou trvalých príkazov alebo inkás

Tzv. legislatívne účty, ktorých poskytovanie nariaďuje bankám Zákon o bankách, pritom nie sú žiadnou novinkou – základný bankový produkt majú finančné domy v ponuke už od roku 2013. Do povedomia verejnosti sa tieto produkty zapísali ako účty za 1 euro pre tých najchudobnejších – podmienkou pre ich zriadenie bol mesačný príjem najviac vo výške minimálnej mzdy. Záujem o jednoeurové kontá bol pritom žalostne nízky.

Zopakuje sa prepadák s jednoeurovým účtom?

Dá sa predpokladať, že áno, aj keď nie až do takej miery. Súčasné podmienky sú o niečo benevolentnejšie ako v minulosti pri základnom bankovom produkte, najmä v tom, že spotrebiteľ nie je limitovaný výškou príjmu (ak si zaplatí 3 € mesačne). V súčasnosti sa poplatky za vedenie účtu s balíkom služieb pohybujú od 0-15 € mesačne, priemerné mesačné náklady na účet sú okolo 5 €.

Využitím legislatívnych účtov človek nemusí ušetriť výrazne viac ako pri bežných účtoch s balíkom služieb, dokonca sa môže pripraviť o niektoré bankové služby – napríklad bezplatné výbery z bankomatov iných bánk či v zahraničí, ďalej môže mať horšie úroky na sporení, prípadne drahšiu hypotéku alebo spotrebný úver.

Za aktívne využívanie účet zadarmo

Viaceré finančné domy navyše poskytujú účty zadarmo v prípade, že klient svoj účet aktívne využíva – necháva si naň zasielať príjem, zrealizuje v danom mesiaci zopár platieb kartou, pošle niekoľko platieb trvalým príkazom/inkasom. To sú štandardné podmienky pre získanie zľavy z balíka služieb, v mnohých prípadoch aj stopercentnej. Preto ak si klient s príjmom vyšším ako 400 € mesačne má vybrať základný účet za 3 € alebo bezplatný s väčšou škálou bankových služieb, je dosť pravdepodobné, že si vyberie komplexnejší účet za nula eur.

Od bánk, ktoré nie sú nadšené povinnosťou poskytovať legislatíve účty sa nedá očakávať, že ich budú aktívne propagovať. Splnia si svoju povinnosť, základný bankový produkt a účet za 3 € zaradia na koniec svojho portfólia bežných účtov, doplnia cenníky, no klientom sa budú snažiť pretlačiť vlastné balíky služieb.

Cieľom zavedenia dvoch legislatívnych účtov je zvýšenie dostupnosti bankových služieb pre nízkopríjmové skupiny obyvateľstva a pre tých, ktorí doposiaľ z rôznych dôvodov bankové konto nemali – môžu byť tak odrazovým mostíkom pre ľudí, ktorí sa chcú zoznámiť so základnou ponukou bankových služieb.