Druhý štvrťrok je tradične obdobím, kedy má šancu získať zvýhodnenú hypotéku pre mladých najviac ľudí. Na získanie štátneho príspevku pre mladých a príspevku banky (ktoré celkom znížia úrokovú sadzbu až o tri percentuálne body) je totižto potrebné okrem podmienky veku (do 35 rokov) splniť aj príjmovú hranicu. Tá sa mení každé tri mesiace podľa priemernej mzdy v národnom hospodárstve, ktorú zverejňuje štatistický úrad SR.

Za zvýšenie príjmovej hranice môžu trináste platy a koncoročné odmeny

Práve v období od začiatku apríla do konca júna má najviac mladých ľudí možnosť získať zvýhodnený hypoúver. Je to z dôvodu, že pre druhý kvartál sa príjmová hranica určuje podľa priemernej mzdy v národnom hospodárstve za posledný štvrťrok predchádzajúceho roka, ktorú navyšujú trináste platy, koncoročné odmeny a prémie. Príjmová hranica je tak od apríla do júna najvyššia, vďaka čomu ju má možnosť získať najviac mladých. Keďže pri nižších platoch je ťažké získať úver s rozumným úročením, mladí v tomto období (apríl – jún) berú banky útokom. Finančné domy evidujú aj o tretinu vyšší záujem ako zvyčajne.

Od apríla 2014 sa zvyšuje hranica priemerného hrubého príjmu na 1153,10 €

mladi vybavuju hypotekuPráve dnes štatistický úrad zverejnil hodnotu priemernej hrubej mzdy v národnom hospodárstve za posledný štvrťrok 2013, ktorá dosiahla úroveň 887 €. Od apríla 2014 sa tak posúva horná hranica hrubého príjmu o viac ako 100 € zo súčasných 1043,90 € na 1153,10 €.

Príjmová hranica pre získanie dotovanej hypotéky sa vypočíta ako 1,3 násobok zistenej priemernej mzdy.

Pre záujemcov o zvýhodnenú hypotéku je dôležité vedieť, že príjmová hranica sa posudzuje vo vzťahu k priemernej hrubej mzde žiadateľa za predchádzajúci kalendárny rok, čo znamená, že ak chce požiadať o hypoúver od 1.4.2014, môže mať aj príjem vyšší ako 1153,10 € v hrubom. Dôležité je, aby sa priemerný plat žiadateľa za predchádzajúci kalendárny rok „zmestil“ do tejto hodnoty. V prípade manželov či partnerov sa výška ich príjmu posudzuje spoločne. Pre dvojice platí dvojnásobok príjmovej hranice, teda 2306,20 €. V praxi to znamená, že ak je jeden z partnerov nezamestnaný či na rodičovskej dovolenke s nulovým príjmom, mzda toho druhého z partnerov môže byť až 2306,20 €.

Úrokové zvýhodnenie vďaka štátnemu príspevku (-2 % dolu) a príspevku banky (-1 % dolu zo štandardnej úrokovej sadzby) platí iba pre úvery do 50 000 EUR a na obdobie 5 rokov. V prípade, že na kúpu či výstavbu nehnuteľnosti potrebujete vyššiu sumu, banka Vám ju síce s najväčšou pravdepodobnosťou požičia, ale na sumu prevyšujúcu spomínaných 50 000 € sa nevzťahuje štátny príspevok.