Cestovatelia s obmedzeným rozpočtom s obľubou využívajú všakovaké akcie a osvedčené triky, len aby mohli cestovať a užívať si vytúžené voľno bez toho, aby si spravili vietor v peňaženke. Jednou z osvedčených stratégií, ako dovolenkovať za minimálne náklady, je využitie ponuky ultra last minute zájazdov priamo na letisku. Takéto špecializované centrá (Buy&Fly teda Kúp a Leť) poznajú Slováci z neďalekého Schwechatu či z väčších západoeurópskych letísk.

Na rozdiel od rôznych online predajcov zájazdov sa v letiskových Buy&Fly stánkoch dajú zakúpiť posledné voľné miesta na dovolenkových letoch len pár hodín pred odletom a dokonca aj počas check-inu. Aj keď last minute zájazdy s odletom o niekoľko dní či na ďalší deň ponúkajú aj cestovné kancelárie, respektíve online predajcovia zájazdov, spravidla v ich ponuke nenájdete ani jednu ponuku s odletom o niekoľko hodín. Problém je v tom, že zájazdy s odletom v ten istý deň alebo o niekoľko hodín už v rezervačných systémoch ani nie sú aktualizované, prípadne sa tam objavujú s vyššou cenou. Cestovné kancelárie síce rátajú s istým percentom nepredaných zájazdov, no v konečnom dôsledku sú radi, ak sa aspoň niektoré podarí predať hoc aj za zlomok ceny.

Dobrá správa pre lovcov lacných dovoleniek

Slovenskí dovolenkári už nemusia pre výhody služby Buy&Fly cestovať až do Viedne, nakoľko už ani bratislavské letisko nie je mimo hry.

ba letisko_z

zdroj: bts.aero

Dovolenkový portál Verne.sk na bratislavskom letisku len včera, 1. Júla otvoril Ultra Last Minute centrum, v ktorom sa budú dať zakúpiť posledné voľné miesta so zľavou najmenej 47 %, no v niektorých prípadoch až 78 % z pôvodnej ceny.

Nič pre prieberčivých

Pokiaľ však chcete takýmto spôsobom na dovolenkových nákladoch šetriť, počítajte s tým, že vyberať si príliš nebudete môcť. Sotva si môžete vybrať krajinu, no rozhodne nebudete môcť ohŕňať nosom nad ponúkaným hotelom, stravou či konkrétnym mestom. To je daň za výpredajovú cenu: kto chce cestovať za lacný peniaz, musí sa uskromniť a brať to, čo je voľné. A veru veľké objemy dovoleniek nečakajte. V ponuke novo otvoreného last minute centra budú len nepredané zvyšky. Posúďte sami: počas dovolenkovej sezóny lieta z Bratislavy do prímorských destinácií približne 12 až 15 lietadiel, z toho 7-10 je totálne vypredaných a vo zvyšných je voľných len 3-9 miest. Za deň to môžu byť len jednotky, maximálne desiatky voľných miest.

Cestovanie na rýchlo, alebo skôr na poslednú sekundu nie je vhodné pre viacpočetné rodiny a väčšie skupiny, nakoľko pravdepodobnosť, že sa nájde pre viacerých ľudí voľné miesto do vytipovanej krajiny a ešte k tomu aj ten istý hotel, je veľmi málo pravdepodobné.

Tento typ cestovania skôr sedí jednotlivcom alebo nenáročným, tak trocha dobrodružným párom, ktorí si na obed povedia: „Čo takto si dať na večeru čerstvé plody mora?“ a svoj plán do bodky uskutočnia. Na rýchlo si zbalia batožinu, vyberú sa na letisko a ako jedinú požiadavku na dovolenku uvedú stručne „stredomorie“. Pre tento typ ľudí je cestovanie v štýle ultra last minute mimoriadne výhodné a nielen to: do veľkej miery aj tak trocha adrenalínové. Baliť si batožinu a nevedieť, kde ju budete o pár hodín vybaľovať je mimoriadne lákavá a istotne stojí za to ju aspoň raz vyskúšať. Tento rok máte po prvý krát šancu zažiť chvíle napätia (poletím? nepoletím? a hlavne kam?) aj na bratislavskom letisku. Iste, ponuka zájazdov je oproti Viedni podstatne chudobnejšia, no na druhej strane Vám nič nebráni, aby ste v prípade, že nepochodíte na bratislavskom letisku skúsili šťastie na neďalekom Swechate.

Prevádzkovateľ ultra last minute stánku Verne.sk má v ponuke vyše 150 destinácii a zájazdy od 60 slovenských, rakúskych a nemeckých cestoviek. Vyhľadávané však budú najmä odlety z Bratislavy. Chartrové lety z Bratislavy sú charakteristické tým, že odlety sa sústreďujú počas dňa do 4 vĺn. Ak chcete šance na ukoristenie lacnej dovolenky maximalizovať, na letisko treba prísť tak 3 hodiny pred odletom jednej z vĺn a sondovať, kde sú voľné miesta. Ultra last minute centrum bude záujemcom k dispozícii až do skončenia sezóny – teda do septembra alebo do októbra.