Situácia v enormne zadĺženom Grécku sa vyostruje. Bankrot je na spadnutie, nakoľko sa vláda Alexisa Tsiprasa nedohodla na kľúčovom rokovaní (z 26. júna) s veriteľmi Európskou centrálnou bankou, Medzinárodným menovým fondom a Európskou komisiou na podobe reforiem, ktoré veritelia požadovali na oplátku za predĺženie záchranného balíčka v podobne ďalšej finančnej injekcie vo výške 7,2 miliardy eur.

Atény sa snažili veriteľov obmäkčiť tým, že 5. júla prisľúbili vyhlásenie referenda, v ktorom majú Gréci rozhodnúť, či budú plniť reformy, no tento plán európski partneri v sobotu zmietli zo stola a definitívne potvrdili že žiaden ďalší záchranný balíček sa konať nebude. Ten Grécko nutne potrebuje na chod štátu a na splatenie pôžičky MMF, ktorej splatnosť je 30. júna. O ďalších 10 dní vyprší splatnosť ďalšej pôžičky, tentokrát vo výške 2 miliardy eur.

Útok na grécke bankomaty

Následkom udalostí z posledných dní Gréci začali masívne vyberať svoje úspory z bánk. Len v sobotu z bankomatov vybrali 600 – 700 miliónov eur, pričom bežne počas celého víkendu dosahujú výbery z bankomatov len okolo 30 miliónov eur. Pod tlakom okolností sa grécka vláda dočasne rozhodla uzatvoriť banky až do 6. júla a obmedziť hotovostné výbery. Denný limit pre výber z bankomatov je len 60 €. Navyše drvivá väčšina tamojších bankomatov zostala prázdnych, podľa posledných údajov má k dispozícii bankovky len 40 % z bankomatov, banky totižto nestíhajú dopĺňať peniaze.

 

Čo to znamená pre slovenských turistov?

Grécka insolvencia celkom určite zasiahne aj slovenských turistov. Pokiaľ v najbližších týždňoch plánujete dovolenku v Grécku, vezmite si so sebou dostatočnú hotovosť. Nespoliehajte sa na to, že si pohodlne vyberiete akúkoľvek sumu z bankomatu. Už teraz platí denný limit 60 €, môže sa stať, že sa ešte viac zníži.

grecko_santorini

Pokiaľ nedôjde k dohode s európskymi veriteľmi na poslednú chvíľu, veľmi pravdepodobný scenár je, že banky budú zavreté aj niekoľko týždňov. A nespoliehajte sa ani na medzinárodné platobné karty, ani tie nemusia v stave tesne pred alebo počas štátneho bankrotu fungovať.

Inak všeobecné pravidlo, kombinácia hotovosti a platobnej karty v cudzine, nemusí byť plne uplatniteľné pri tak zvláštnych okolnostiach, aké teraz zažíva Grécko.

bankomat a karta

Iste, stále platí, že kombinácia peňazí v hotovosti a na karte je ideálny spôsob rozloženia rizika a minimalizácie bankových poplatkov, no v tomto zvláštnom prípade väčšiu istotu predstavujú peniaze v hotovosti. Tie si však budete musieť strážiť ako oko v hlave. Predsa len, vreckári milujú hotovosť, platobným kartám sa až tak nepotešia.

Viac peňazí v hotovosti budú potrebovať tí, ktorí majú rezervované ubytovanie bez stravy, prípadne iba s raňajkami či polpenziou.

Dovolenkári, ktorí majú zaplatený all inclusive hotel, zase až tak veľa hotovosti potrebovať nebudú, postačia im peniaze na drobné občerstvenie a fakultatívne výlety.

Obmedzenie voľného pohybu kapitálu

Zatvorenie bánk, obmedzenie výberov hotovosti na 60 € denne je podľa eurokomisára pre finančnú stabilitu Jonathana Hilla primeraným opatrením na stabilizáciu finančného systému. Obmedzenie voľného pohybu kapitálu je narušením jednej zo štyroch základných slobôd v EU, preto je kapitálová kontrola sledovaná Európskou komisiou. Obmedzenie pohybu kapitálu môže spôsobiť, že na hraniciach a letiskách budú turisti podrobovaný kontrole, či z krajiny nevyvážajú priveľa hotovosti. Obmedzenie slobodného pohybu kapitálu teda plynule prechádza do obmedzenia slobodného pohybu osôb v rámci únie.