Prinášame prehľad najvýhodnejšieho sporenia v slovenských bankách. Pri nulovom riziku môžete získať výnos až 5 % ročne.

Podľa nedávneho prieskumu, je pravidelné sporenie dôležitou činnosťou až pre 67 % Slovákov. V tejto oblasti dokonca patríme medzi šampiónov v regióne strednej a východnej Európy (mesačne sme schopní si z výplaty odložiť 12 %) hneď po Poliakoch, ktorí si odkladajú 15 % zo svojho mesačného príjmu. Oproti Rakúšanom, Nemcom a Čechom, ktorí mesačne na sporiace produkty v bankách odkladajú iba 9 % výplaty, či Britom (7 %) sa dá povedať, že sporenie je na Slovensku národným športom.

Odkladanie peňazí „bokom“ má svoje pravidlá

Najdôležitejšia je pravidelnosť (každý mesiac si odkladať istú sumu) a vytrvalosť (nie že Vás to prestane baviť po troch mesiacoch). Pri dodržiavaní základných zásad môže výrazne pomôcť vytýčenie cieľa – akú sumu si chcete nasporiť a na aký účel. V podstate je jedno, či sporíte deťom na uľahčenie štartu do života, na nové auto či exotickú dovolenku – vždy, keď si spomeniete na vytúžený cieľ, prejdú Vás chúťky si nasporenú sumu predčasne vybrať.

Ako vybrať najvýhodnejšie sporenie?

V čase klesajúcich úrokov, klesá aj výnosnosť bankových sporiacich produktov. Vyberať sa dá len z tých, ktoré sú k dispozícii. Ak je predpoklad ďalšieho znižovania úrokov a zároveň môžete nechať peniaze bokom istý čas, je vhodné zvoliť si termínovaný vklad, na ktorom máte výnos vopred garantovaný na obdobie viazanosti – teda rok, dva, tri alebo aj dlhšie. V prípade, že peniaze chcete mať stále k dispozícii a nechcete sa viazať, je vhodné zvoliť niektorý zo sporiacich účtov, za čo je však potrebné obetovať niekoľko desatín percenta z výnosu (v porovnaní s termínovanými vkladmi). Pri dlhodobejšom sporení je možné využiť aj produkty stavebného sporenia, pri ktorých je možné okrem úročenia vložených finančných prostriedkov (vo výške 2 % ročne) získať aj štátnu prémiu vyplácanú v ročných intervaloch

Prehľad sporiacich účtov s najlepším úročením bez výpovednej lehoty

prasiatko sporenieNajlepšie úročený sporiaci účet na Slovensku ponúka Prima Banka, s ročným úrokom až 5 %. Na prvý pohľad vyzerá ponuka nesmierne lákavo, veď ani polovičný úrok nedostanete na najvýhodnejšom termínovanom vklade s trojročnou viazanosťou.

Každá ponuka, ktorá vyzerá „príliš dobre na to, aby bola skutočná“ pravdepodobne taká aj je. A platí to aj v prípade sporiaceho účtu z Prima banky. Háčik je v tom, že je možné sporiť iba sumu od 10 – 50 € mesačne, pričom zvolenú sumu nie je možné meniť a taktiež nie je možné realizovať mimoriadne vklady mimo vybraného dňa, kedy klient peniaze prevedie z vlastného účtu v Prima banke na sporiaci účet.

Pokiaľ ešte Osobný účet v PB nemáte, budete si ho musieť zriadiť – bude Vás stáť mesačne 3,90 €.

Klient si tiež musí vopred zvoliť, či chce sporiť rok, rok a pol alebo dva roky. Nevýhodou je tiež, že úroky sa pripíšu na účet klienta až na konci zvolenej doby sporenia. V prípade predčasného výberu klient príde o všetky výnosy. Sporenie Prima banky sa tak svojimi parametrami ponáša skôr na termínované vklady.

Pokiaľ chcete viac voľnosti v otázke vkladov – teda ak chcete peniaze na sporiaci účet posielať nepravidelne, v ľubovoľných sumách, alternatívu ponúka online banka ZUNO. Tá k spoplatnenému Účtu Plus (2,80 € / mesiac) dáva slušný úrok 1,20 % p.a. pre vklady do 12 000 €. V prípade, že je zostatok na sporení vyšší ako 12 000 €, prostriedky nad túto hranicu sa budú úročiť sadzbou 0,7 % p.a. Výhodou je, že úroky online banka pripisuje mesačne. Pokiaľ uskutočníte výber zo sporiaceho účtu, za príslušný mesiac nebudú úroky pripísané.

Chcete sporiť, no bez zriadenia spoplatneného bežného účtu?

Aj v tomto prípade ponúka ZUNO alternatívu sporenia. K bezplatnému ZUNO účtu si môžete zriadiť sporenie s úročením zostatku do 12 000 € vo výške 1 % p.a. (nad túto hranicu sú potom prostriedky úročené sadzbou 0,5 % p.a.).

Tretie najvýhodnejšie úročené sporenie na trhu bez výpovednej lehoty ponúka nenápadná BKS Bank s úrokom 1 % p.a. Jedinou podmienkou je zriadenie Premium Konta v tejto banke (poplatok za vedenie 3 € mesačne). Výhodou je denné disponovanie s finančnými prostriedkami bez sankcií. Úroky sú pripisované raz ročne. Samozrejmosťou sú nulové transakčné poplatky medzi bežným účtom a sporením.

Stabilne sa v top trojke sporiacich účtov umiestňuje aj eMAX Plus z mBank, ktorí sporiteľom poskytuje férový úrok vo výške 1 % ročne pre zostatky do 4000 €. Jeho získanie nie je automatické, ale podmienené aktivitou klienta. O zvýhodnený sporiaci účet musí najskôr požiadať cez mLinku, následne si musí na mKonto (ktoré je bezplatné) posielať aspoň 300 € mesačne a v danom mesiaci musí uskutočniť minimálne 3 platby kartou. Pri nesplnení týchto podmienok, úrok klesne na 0,15 % p.a. (čo je základná sadzba, platná aj pre zostatky nad 4000 €)

mBank nepožaduje žiadne minimálne zostatky na účte, vkladať je možné kedykoľvek. Zriadenie, vedenie a zrušenie účtu je bez poplatkov, rovnako sú bezplatné aj všetky prevody na účte. Výhodou je tiež, že sporenie je bez viazanosti a úroky sa pripisujú mesačne.

Poznámka: aktualizácia júl 2015