V poslednej dobe ako keby sa roztrhlo vrece s ponukami neúčelových pôžičiek za fixný úrok pre každého, bez ohľadu na výšku príjmu záujemcu. Tento trend cieli na klientov, ktorí majú pravidelný zdokladovateľný príjem zo zamestnania alebo z podnikania. Aj keď ponuky vyzerajú na prvý pohľad lákavo, treba povedať, že pre ich poskytovateľov sa jedná o bezrizikový obchod.

Bez poistenia to nepôjde

Základnou podmienkou na získanie takéhoto úveru je poistenie schopnosti splácať. K tomu sa väčšinou požaduje zriadenie účtu v príslušnej banke a zasielanie pravidelného príjmu na tento účet.

rovnaky urok pre kazdehoInternetová banka mBank prišla pred Vianocami s novou reklamnou kampaňou „Sladšie to už nebude“, v rámci ktorej ponúka svoju mPôžičku Plus s rovnakým úrokom vo výške 9,9 % p.a. pre všetkých, v objeme od 350 EUR maximálne do 20 000 EUR so splatnosťou od 12 do 84 mesiacov. Ponuka je určená klientov, ktorí majú v mBank vedený bežný účet mKonto (za zriadenie a vedenie účtu si banka neúčtuje žiadne poplatky). Výhodná úroková sadzba 9,9 % p.a. platí iba pri objednaní poistenia schopnosti splácať. Klient si môže vybrať z troch balíkov poistného – základný (poistenie proti pracovnej neschopnosti, úmrtiu a invalidity III. stupňa), rozšírený (navyše obsahuje poistenie klientovho spolužiadateľa / spoludlžníka) a komplexný súbor poistenia (obsahuje poistenie pracovnej neschopnosti, straty zamestnania, úmrtia a invalidity III. stupňa).

Poistenie schopnosti splácať však mesačnú splátku úveru poriadne navyšuje. Len za základný balík si poisťovňa účtuje 4,5 % z mesačnej splátky pôžičky, komplexný balík poistenia mesačnú splátku navyšuje až o 7,5 %.

Podobný produkt – Bezúčelový spotrebný úver s rovnakým úrokom pre každého vo výške 7 % p.a. mala niekoľko mesiacov v ponuke Unicredit Bank. Aktuálne nie je v predaji, ale z predchádzajúcich rokov kedy ho banka opätovne zaraďovala do svojho portfólia sa dá predpokladať, že opäť sa v ponuke objaví. Atraktívny úrok vo výške len 7% p.a. mal možnosť získať každý, kto prešiel základným skóringom banky, kto mal pravidelný zdokladovateľný príjem, vek min. 18 rokov a trvalý pobyt na Slovensku.

Odmena za riadne splácanie

Pôžičku s garantovaným úrokom vo výške 9,70 % p.a. pre všetkých ponúka aj OTP banka. Tá si však kladie množstvo podmienok: klient sa nesmie dostať do omeškania trvajúceho dlhšie ako 5 dní so sumou vyššou ako 10 €, musí si nechať úver poistiť no a do tretice je potrebné dodržať tkz. „aktívne využívanie účtu“. Čo to znamená? Posielanie mzdy alebo iného príjmu vok výške min. 300 € na účet vedený v OTP banke, zrealizovanie minimálne troch platieb kartou, jednej platby prostredníctvom trvalého príkazu na úhradu alebo jedeného inkasa z bežného účtu v OTP banke. V prípade, že sa klient nedostane do omeškania a splní všetky vyššie uvedené požiadavky, získa finančný benefit v o výške, ktorá predstavuje rozdiel medzi štandardným úrokom (14,70 %) a zvýhodnenou sadzbou 9,70 % p.a.

Odmeny za riadne splácanie a rovnaký úrok pre všetkých sa stal na Slovensku veľkým hitom, najmä u ľudí s priemernou či podpriemernou mzdou, ktorí by za normálnych okolností získali horšie podmienky.