Plastové okná. Sú najlacnejšie, len pozor na to, aby cena nešla na úkor kvality

Plastové okná. Sú najlacnejšie, len pozor na to, aby cena nešla na úkor kvality

Pri výbere typu okien (plastové, drevené, eurookná, hliníkové) je dôležité uvedomiť si dve veci. Prvá: človek si väčšinou okná kupuje raz, maximálne dva krát za život, takže správnym výberom chceme dosiahnuť, aby okná čo najdlhšie slúžili pri nezmenených vlastnostiach. Druhá: jednotlivé materiály a prevedenia si vyžadujú rôznu údržbu – niektoré potrebujú viac starostlivosti, iné menej. Pokiaľ by bol tento aspekt úplne zanedbaný, po niekoľkých rokoch môže dôjsť k vážnemu obmedzeniu funkčnosti.

Aký spomedzi základných typov okien teda vybrať? Hliníkové, drevené, alebo plastové okná? Všetky majú porovnateľnú funkčnosť, takže konečné rozhodnutie bude závisieť od vkusu a v neposlednom rade aj finančných možností zákazníka.

Cena jednotlivých typov okien

Nepochybne najdrahšou alternatívou sú hliníkové okná. V moderných stavbách však vyzerajú najlepšie. A nie je to len ich bezchybný vzhľad, za ktorý sú si investori ochotní priplatiť – vyznačujú sa neprekonateľnou tvarovou stálosťou, pevnosťou, sú odolné nielen voči mechanickému poškodeniu ale aj nepriazni počasia. Silné slnko z nich „nevytiahne farbu“, okrem bežného umývania nevyžadujú žiadnu extra údržbu a v neposlednom rade sú vhodné aj na rozsiahle presklené plochy vďaka vysokej konštrukčnej nosnosti.

Prikrývame sa len takou perinou, na akú máme alebo prečo plast vedie v štatistikách predajnosti

dieta pri plastovom okne

Približne o 30- 40 % lacnejšie vyjdú okná drevené. No a o ďalšiu pätinu až štvrtinu oproti dreveným oknám (ktoré vyžadujú vyššiu údržbu – pravidelnú impregnáciu a lakovanie, no na druhej strane majú dlhšiu životnosť, neporovnateľne lepšie vyzerajú a sú eko-friendly) sú lacnejšie plastové okná. Práve najnižšia cena je dôvodom, prečo plast vedie v štatistikách predajnosti. Raz darmo – každý sa prikrýva len takou perinou na akú má. Orientačný cenník najbežnejších typov plastových okien s izolačným dvojsklom či trojsklom nájdete na webových stránkach predajcov.

Cenová dostupnosť však nie je jediným plusom plastových okien. Tisícky zákazníkov sa pre tento typ rozhodnú aj z dôvodu vynikajúcich tepelno – izolačných vlastností (ktoré sa zvyšujú so stúpajúcim počtom komôr). Čo sa týka tlmenia hluku, sú na tom podobne ako drevené okná. Na rozdiel od drevených rámov, ktoré treba pravidelne ošetrovať nátermi, plastové okná si vyžadujú menšiu údržbu, stačí ich pravidelne umývať. Pri umývaní hliníkových sa však človek menej narobí ako pri plastových – „vďaka“ elektrostatickému náboju plastu sa prach na plastových oknách drží zubami – nechtami, takže umývanie zaberie viac času aj energie. Problémom plastu je aj vyššia rozpínavosť pôsobením tepla. Menej kvalitné profily, ktoré sú dlhodobo vystavované vysokým teplotám tak môžu vypovedať službu už po niekoľkých rokoch. Pokiaľ ste ochotný zmieriť sa s vyššie uvedenými nevýhodami a s jednoznačne najhorším výberom po vizuálnej stránke, plastové okná môžu byť pre Vás tou správnou voľbou.

Aj keď je cena nepochybne dôležitá, pri výbere dodávateľa nepozerajte iba na výšku sumy v ponuke. Majte sa na pozore najmä vtedy, ak je cena je v porovnaní s konkurenčnými ponukami výrazne nižšia. Pokiaľ sa nejedná o akciovú ponuku, okná od podozrivo lacného dodávateľa sú jasným signálom, že nebude splnená alebo že bude „pokuľhávať“ jedna zo základných vlastností – tepelnoizolačné či mechanické vlastnosti, odolnosť, horľavosť a podobne.

O kvalite výrobku (aj amatérovi) veľa napovie dĺžka záručnej lehoty

Na plastové časti okna sa poskytuje štandardná záruka v trvaní 5 rokov od inštalácie, na montážne práce 2 roky. Chce sa dodávateľ zo záruky „vyvliecť“? Nájdite si iného! Aj za cenu, že budete musieť siahnuť hlbšie do vrecka.

Vidina nízkej ceny by nikdy nemala spôsobiť zníženie Vašich požiadaviek na kvalitu

Ako majú vyzerať a aké zásady majú spĺňať kvalitné okná sú jasne dané a príliš sa nemenia. Ktoré sú to?

Alfou a omegou kvalitných plastových okien je pevná a stabilná konštrukcia okenného rámu a krídla (napriek tomu, že pevnosť nikdy nebude taká ako pri hliníkových). Pozor treba dať na rohovú pevnosť a tuhosť plastového profilu, a najmä na poctivé vystuženie oceľovými profilmi. Nedajte sa nahovoriť na profily s nekvalitnou výstužou, prípadne bez oceľovej výstuže, ktorá je hlavným dôvodom pre obmedzenie rozpínavých vlastností plastu. Nečudo, že tie najlacnejšie plastové okná už po niekoľkých rokoch používania zmenia svoj tvar natoľko, že cez štrbiny bude fúkať, zatekať ba dokonca môže byť problém aj so samotným zatvorením okna…

Na dosiahnutie dostatočnej stability a statickej spoľahlivosti je potrebné požadovať výstuž o hrúbke minimálne 2mm a plastové profily typu A s hrúbkou steny 3 mm. Hrúbka steny profilu nezaručuje len samotnú statiku okna, ale aj rohovú pevnosť – aby plast v rohoch časom nepraskal.

Ako bolo uvedené vyššie, kvalitné plastové profily sa vyznačujú dobrou tepelnou izoláciou. Základom „úspechu“ je v tomto prípade minimálne päťkomorová konštrukcia a stavebná hĺbka aspoň 70 mm. Rovnako dôležité je aj vybrať plastové profily so stredovým systémom tesnenia, ideálne s trojitým. Pre top tepelnoizolačné vlastnosti sa však doporučuje šesť a viac komorový systém a stavebná hĺbka min. 80 mm.

Dôraz treba klásť aj na kvalitné tesnenie, ktoré zabezpečí dlhodobú funkčnosť, ideálne také, ktoré sa bude dať po čase vymeniť.

V poslednej dobe je už štandardom použitie izolačných trojskiel. Nákladnejšia prvotná investícia sa Vám rýchlo vráti, nakoľko sa tým výrazne šetrí energia na vykurovanie. Príjemným bonusom izolačných trojskiel je skutočnosť, že veľmi dobre odolávajú riziku vzniku rosenia na vnútornej strane. Pozor na kvalitu PVC, z ktorého je okno vyrobené. Niektorí lacní výrobcovia používajú na výroby nekvalitné materiály s použitím recyklátov, ktoré spôsobujú, že plastové okná časom menia svoj vzhľad a farbu (povestné žltnutie plastových okien).

Dodržiavaním vyššie uvedených kvalitatívnych zásad je však možné dosiahnuť pomerne dlhú životnosť pri nezmenenej funkčnosti v trvaní až niekoľkých desaťročí.

Read more

Tak predsa sme sa dočkali: na Slovensku máme po prvýkrát lacnejšie hypotéky ako priemer v eurozóne

Tak predsa sme sa dočkali: na Slovensku máme po prvýkrát lacnejšie hypotéky ako priemer v eurozóne

V súčasnosti sa Slováci tešia mimoriadne priaznivým podmienkam poskytovania hypoték. Tretí mesiac roka prepísal niekoľko rekordov – priemerná úroková sadzba novo poskytnutých úverov na bývanie klesla na neuveriteľných 1,95 % p.a., pričom po prvý krát v histórii bola pokorená magická, dvojpercentná hranica. Nikdy predtým sa nedal nový úver na bývanie

By Julián Stainmayer