S akciovými pôžičkami na bývanie sa v poslednej dobe roztrhlo vrece. Niežeby pribúdali nové úverové produkty – tie sú stabilné a nezvyknú sa príliš obmieňať ale bankové domy sa ich rozhodli viac propagovať a podporiť ich predaj rôznymi akciami, odpúšťaním poplatkov a znižovaním úrokov. Dôvod je čisto pragmatický – s príchodom jarných a letných mesiacov ľudia začínajú rozmýšľať o tom, čo sa dá v byte či dome zlepšiť, čo vymeniť a čo ešte nejaký ten rôčik vydrží.

Každá šiesta domácnosť plánuje renovovať

Tohto roku sú plány slovenských domácností pomerne odvážne – každá šiesta domácnosť sa chystá rekonštruovať svoje bývanie. Vyplýva to z údajov Spotrebiteľského barometra I, ktorý uskutočnil v januári 2014 Štatistický úrad SR.

Na otázku, či v priebehu roka 2014 plánujú rekonštruovať svoj byt alebo dom kladne odpovedalo až 17 % domácností. Oproti predchádzajúcemu kvartálu sa jednalo o nárast až troch percentuálnych bodov. Z potenciálnych investorov iba 3% vyjadrilo svoje stopercentné presvedčenie rekonštruovať (odpovedali rozhodne áno) a 14 % sa na otázku rekonštrukcie bývania v nasledovných 12 mesiacoch vyjadrilo „asi áno“.

Rekonštrukciu bývania často financujeme účelovými úvermi

zena maluje miestnostDrvivá väčšina z odhodlaných budúcich investorov financuje nákladnú renováciu aspoň sčasti pôžičkami na bývanie. Z prieskumu, ktorý koncom minulého roka realizovala pre Poštovú banku agentúra 2muse vyplynulo, že na rekonštrukciu príbytkov si berieme až tretinu spotrebných úverov. A niet sa čomu čudovať. Krajšie bývanie totižto niečo stojí – nejedná sa pritom o malé sumy, preto si musí každý investor odpovedať na otázku, či radšej niekoľko mesiacov až rokov šetriť, alebo si požičať (s tým, že úver sa o niečo preplatí) a tešiť sa z útulného bývania hneď. Pokiaľ sa prikláňate skôr k druhej možnosti, istotne Vás bude zaujímať, aká je ponuka financovania rekonštrukcie bývania na tuzemskom trhu.

Pôžičky na bývanie sú v akcii

Práve teraz je mimoriadne vhodné obdobie, nielen na rozsiahlejšiu renováciu, ale aj na vybavenie úveru, nakoľko bankové domy ponúkajú rôzne akcie a zľavy z úrokových sadzieb plus niekoľko ďalších benefitov a súťaží s cieľom nalákať nových klientov. Jednotlivé ponuky si teraz prejdeme rad radom.

VÚB banka láka na Flexipôžičku na veľkú rekonštrukciu už za 99 € mesačne. Hlavným motívom kampane sú teda nízke mesačné splátky, ktoré si môže dovoliť takmer každý. Prostredníctvom Flexipôžičky na bývanie si môžete požičať od 3300 do 25000 € so splatnosťou od 1-10 rokov. Úver získate bez založenia nehnuteľnosti, bez ručiteľa a s výhodnejším úrokom ako keby ste žiadali o peniaze na čokoľvek. Úroková sadzba je mimoriadne atraktívna, pohybuje sa od 5,90 % p.a. Výšku úroku si môže klient ovplyvniť tým, že zvolí doplnkové služby ako poistenie úveru (zľava z úroku 0,20-0,40 %), zriadenie Flexiúčtu v pásme 3-5 (zľava z úroku 0,80 %), zasielanie príjmu na flexiúčet (-0,80 % p.a. )…Aktuálne banka odpúšťa poplatok za poskytnutie úveru (ktorý je štandardne 2% z poskytnutej sumy, min. 33 €).

Najväčšia komerčná banka na tuzemskom trhu – Slovenská sporiteľňa tiež odštartovala masívnu reklamnú kampaň, v rámci ktorej propaguje Pôžičku na bývanie sloganom „Požičajte si s rezervou. Čo neminiete, môžete bez poplatku vrátiť“. Argumentuje tým, že rekonštrukcia bývania sa často predraží a preto ponúka svojim klientom možnosť požičať si viac peňazí, ktoré ak nevyužijú, môžu neskôr bez poplatku vrátiť. V rámci tohto úveru ponúka od 300 -25 000 € bez ručiteľa a spracovateľského poplatku. Úroková sadzba sa pohybuje orientačne od 9,40 % p.a. V prípade, že si v Slovenskej sporiteľni zriadite osobný účet, na ktorý si necháte zasielať výplatu, môžete získať úrokové zvýhodnenie až 0,50 % p.a. Ďalšiu zľavu vo výške 0,20 % p.a. získate, ak si necháte úver poistiť.

V rámci jarnej kampane banka ponúka možnosť vyhrať návrh interiéru od mladých študentov architektúry a hlavnú cenu, tri krát po 3 000 €. Za účelom súťaže Slovenská sporiteľa zriadila podporný web: http://www.slsprekonstrukcia.sk/ kde sa dozviete bližšie informácie o súťaži.

ČSOB momentálne neponúka žiadne špeciálne zľavy na úver na bývanie. Pre ten platia štandardné podmienky a parametre. Na rekonštrukciu a modernizáciu bytu alebo rodinného domu si môžete z ČSOB požičať ood 4000 -25 000 € s tým, že splátky sa dajú rozložiť na obdobie 1-10 rokov. Na dokladovanie účelu použitia finančných prostriedkov máte až 6 mesiacov, pričom 1000 € je možné použiť na čokoľvek bez dokladovania. Orientačná úroková sadzba je od 8,90 % p.a.

Na krajšie bývanie požičiava aj OTP banka – prostredníctvom účelovej pôžičky otp IDEAL úver, ktorú poskytuje až do výšky 25 000 € (minimálny objem je 3000 €) so splatnosťou 1-7 rokov.

OTP banka ho ponúka s úrokom od 7,20% p.a., ktorý je možné ešte trochu znížiť vďaka aktívnemu využívaniu bežného účtu v OTP banke (úrokové zvýhodnenie 1% p.a.) a poistením úveru (vďaka ktorému bude úroková sadzba nižšia o ďalšie 0,20 % p.a.).

Aj napriek atraktívnejším podmienkam za ktorých bankové domy aktuálne ponúkajú pôžičky na bývanie, vždy sa oplatí porovnať si jednotlivé ponuky. A to takým spôsobom, že osobne navštívite jednotlivých poskytovateľov a vyžiadate si konkrétne ponuky (ktoré sú šité na mieru pre Váš konkrétny prípad). Následne si porovnajte preplatenie úveru pri jednotlivých ponukách (pozor zmysel má porovnávať iba pôžičky s rovnakým objemom a splatnosťou). Nie vždy totižto musí platiť, že úver v akcii musí byť výhodnejší ako konkurenčný „bez akcie“.