Práce v Nemecku je stále dosť. Vytvoria sa státisíce nových pracovných miest

Práce v Nemecku je stále dosť. Vytvoria sa státisíce nových pracovných miest

Pokiaľ dlhšie uvažujete nad tým, že si zbalíte kufríky a svoju profesionálnu dráhu odštartujete v Nemecku, máme dobrú správu. Vyhliadky ľudí, ktorí hľadajú prácu v Nemecku vyzerajú pomerne ružovo.

Najväčšia európska ekonomika plánuje v tomto roku vytvoriť až 210 tisíc pracovných miest. Vyplýva to z prieskumu, ktorý realizoval nemecký denník Bild medzi odborovými zväzmi v 16 odvetviach.

Práca v Nemecku? Najväčšie šance sú v zdravotníctve a v oblasti sociálnej starostlivosti

Najväčšiu šancu nájsť si uplatnenie v Nemecku budú mať ľudia so zdravotníckym vzdelaním, ideálne s praxou a so znalosťou nemeckého jazyka. Odhaduje sa, že v práve v zdravotníctve sa v tomto roku vytvorí vyše 100 000 pracovných miest.

Tisícky voľných pracovných pozícii sa týkajú aj sociálnej starostlivosti. Dopyt je po ošetrovateľkách, opatrovateľkách chorých a starých ľudí, diplomovaných zdravotných sestrách a lekároch.

Chcú kvalifikovaných ľudí s praxou

hladam pracu v DENapriek tomu, že v oblasti zdravotníctva a sociálnej starostlivosti je najviac voľných pracovných miest, šance na získanie zamestnania bez znalosti jazyka a bez vysokoškolského diplomu sú pomerne nízke. Zamestnávatelia uprednostňujú kvalifikovaných ľudí, ktorí sa po nemecky vedia slušne dohovoriť. V obore zdravotníctvo sú najviac žiadaní lekári. Tých si dokážu nemecké kliniky patrične uctiť a finančne ohodnotiť. Čerstvých absolventov lákajú na vyše 4000 EUR v hrubom, ale taký skúsený lekár s praxou, atestáciou či vo vedúcej funkcii si kľudne môže svoje bankové konto obohatiť o 8000 – 10 000 EUR mesačne. Tieto sumy sú bez príplatkov za nadčasy. Viaceré nemocnice zvyknú prispievať na ďalšie vzdelávanie a ponúkajú až 31 dní dovolenky v roku.

Lákadlom nie sú len rozprávkové platy, ale aj lepšie pracovné podmienky a firemná kultúra

Rozprávkové platy však nie sú jediným lákadlom, pre ktoré lekári a sestry opúšťajú rodnú hrudu. Motivuje ich aj lepšia atmosféra, vzťahy a celková lepšia pohoda na pracovisku. V nemeckých nemocniciach väčšina vecí klape tak ako má a pokiaľ aj nie, problém sa zvykne riešiť okamžite a nie tutlať tak ako u nás. Zdravotný personál nie je tak zaťažovaný množstvom nadčasov, nočných služieb a tlakom zvládať viacero pacientov v krátkom čase a preto je aj celková nálada na pracovisku a medzi zamestnancami oveľa lepšia.

Hneď po zdravotníctve sa očakáva najväčší prírastok, až 50 000 pracovných miest v logistickom odvetví. Asi nikoho neprekvapí, že žiadaní sú aj experti v oblasti informačných technológií a telekomunikácií. Predpokladá sa že v IT a Telco oblasti vznikne v tomto roku vyše desať tisíc nových pracovných miest.

V strojárstve bude dopyt po 5000 pracovníkoch. Stav pracovných miest zostane stabilný v automobilovom sektore, nezmenený by mal ostať aj v oblasti hoteliérstva, gastronómie a chemického priemyslu. Nie všetky odvetvia však čakajú dobré vyhliadky. Očakáva sa, že v bankovníctve by mal počet pracovných miest klesnúť až o 10 000. Mužov asi nepoteší, že stavebníctvo tohto roku nečaká žiaden boom, a že miest bude skôr ubúdať.

Nízka nezamestnanosť ovplyvňuje výšku platov

V priemere sú platy v Nemecku na rôznych pozíciách troj, až štvornásobne vyššie ako na Slovensku. Výšku výplatných pások ovplyvňuje ekonomika daného štátu a jedno je isté – tá slovenská sa nemôže s nemeckým ťahúňom porovnávať. Vývoj platov v súkromnej sfére závisí od toho, aký je dopyt po produktoch a službách profesie ktorá nás živí. Tak napríklad dopyt po IT službách je vysoký a preto si môžu IT firmy dovoliť svojich ľudí patrične ohodnotiť. Platy učiteľov či lekárov zase závisia od toho, ako sa darí štátu. Ohodnotenie zamestnancov závisí aj vývoja nezamestnanosti. Čím je viac ľudí nezamestnaných, tým horšiu pozíciu má zamestnanec pri vyjednávaní lepšieho platu. A práve nezamestnanosť je na Slovensku vysoká, aktuálne dosahuje úroveň od 13-14 %, čo je podľa Eurostatu šiesta najhoršia hodnota v rámci EÚ a najvyššia spomedzi krajín V4.

Naopak Nemecko má spomedzi krajín EÚ najnižšiu nezamestnanosť – iba 5,1 % (ocitlo sa na druhej priečke hneď za Rakúskom). Kým v Nemecku pripadá na 100 zamestnaných ľudí iba 5 bez práce, na Slovensku je to až 13-14. Šance na nájdenie práce v Nemecku sú teda pomerne veľké, no netreba zabúdať, že podobne zmýšľajú tisícky ľudí z Čiech, Maďarska, Poľska ale aj Španielska. A prednosť majú jazykovo zdatní záujemcovia s kvalifikáciou a niekoľko ročnou praxou.

Read more

Začínate na Slovensku s podnikaním? Neprehliadnite naše praktické tipy

Začínate na Slovensku s podnikaním? Neprehliadnite naše praktické tipy

Podnikanie na Slovensku je plné príležitostí aj výziev. Pre začínajúcich podnikateľov je dôležité poznať základné kroky, ktoré im pomôžu uspieť. Prinášame vám preto prehľad najdôležitejších aspektov, na ktoré by ste nemali zabúdať. Strategické plánovanie a výber právnej formy podnikania Úspech v podnikaní začína detailne vypracovaným podnikateľským plánom. Tento dokument by

By Redakcia