Tí, ktorí si v najbližšej dobe plánujú vziať hypotéku majú dôvod na radosť. Úrokové sadzby hypotekárnych úverov sú naďalej rekordne nízke. Podľa údajov zisťovaných Národnou bankou priemerný úrok pri úveroch s viazanosťou jeden až päť rokov dosiahol v auguste nové dno – 3,17 p.a. oproti 3,21 % v júli. Pred rokom sa predávali hypotéky v priemere za 4 %. Kúpa vlastného bytu či domu je tak dnes výhodnejšia ako kedykoľvek predtým a hypotekárne banky trhajú jeden rekord za druhým. Žiaden bankový produkt nezaznamenáva také rasty ako práve hypotéky. Počas prvých ôsmych mesiacoch tohto roka bolo podľa štatistík NBS poskytnutých až 3,8 miliardy € nových úverov na bývanie, čo je v porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka až 19 % rast.

K nízkym úrokovým sadzbám prispieva aj konkurenčný boj bánk, ktoré sa predbiehajú v znižovaní spodných hraníc úrokových pásiem. Nie je žiadnou raritou vidieť „marketingovú“ ponuku hypotéky od 2,5 % ročne, ale reálna sadzba je spravidla po preskúmaní bonity klienta podstatne vyššia.

prima banka logoPrima banka, ktorá na trhu hypoték zaznamenáva najrýchlejšie rasty, stavila na „hypotéky s rovnakým úrokom pre každého“. Štandardne každý, kto prejde skóringom, získa v Prima banke úrok 2,5 % pri fixácii na 3 roky alebo 3,5 % p.a. s päťročnou fixáciou.

Teraz podmienky ešte vylepšuje: hypotéku s trojročnou fixáciou ponúka za bezkonkurenčné 2% ročne. Pre každého a bez podmienok! Konkurenčným bankám, ktoré podmieňujú získanie výhodného úroku pod 3% p.a. zriadením dodatočných produktov a služieb (ako otvorenie účtu, zasielanie príjmu na účet, poistenie, objem čerpaného úveru, LTV nad 80 % a pod…) tak zasadila tvrdý úder.

Ponuka s 2% ročne pri trojročnej fixácii je časovo limitovaná a platí pre žiadosti schválené do 20. Októbra 2014 do konca roka. Atraktívnu ponuku je možné využiť aj pri prenose hypotéky z inej banky. Navyše pri splácaní z Osobného účtu sa odpúšťa poplatok za poskytnutie úveru.