Klienti bánk splácajúci hypotéku alebo úver na bývanie majú teraz šancu získať podstatne lepšie úrokové sadzby. Refinančné hypotéky sa poskytujú s tak výhodnými podmienkami, aké tuzemský hypotekárny trh ešte nezažil – najnižšie sadzby pri trojročnej fixácii začínajú na skvelých 1,19 % p.a.

Už o pár dní sa nevýhodnej hypotéky zbavíte lacnejšie

zmenaZa neodolateľnými úrokmi treba hľadať ostrý konkurenčný boj bánk o klientov, nakoľko od 21. marca vstupuje do platnosti nová legislatíva umožňujúca predčasné splatenie hypotéky mimo fixácie so zníženým poplatkom – banky si môžu účtovať maximálne 1% splácanej istiny. Oproti doterajšej praxi, kedy si banky účtovali okolo 4-5 % z predčasne splatenej sumy sa tak jedná o výrazné zlacnenie pri prechode do novej banky. Viac o novom zákone o úveroch v tomto článku

Klienti nespokojní s výškou úrokovej sadzby budú môcť od konca marca zo svojho nevýhodného záväzku výhodnejšie vykorčuľovať. A banky sa motiváciu klientov refinancovať snažia posilniť čo najvýhodnejšími úrokmi.

Prvá znižuje úroky VÚB

Cenová vojna začala už v polovici februára, kedy ako prvá výrazne znížila úrokové sadzby VÚB banka. Tá ponúka hypotéku pri trojročnej fixácii so sadzbou 1,49 % p.a. Hypotéka už zahŕňa príspevok – zľavu banky. Podmienkou pre získanie príspevku je aktívne využívanie účtu vo VÚB. V prípade, že klient sa počas obdobia fixácie rozhodne banku zmeniť, musí vrátiť príspevok VUB – rozdiel medzi štandardným a zvýhodneným úrokom počas celého dovtedajšieho obdobia. VUBka si atraktívnymi úrokovými sadzbami zabezpečila prílev nových klientov, pričom sa pred ich odchodom do iných bánk počas fixácie poistila šikovne nastavenými podmienkami v podobe vrátenia úrokového bonusu. Ponuka banky je platná až do konca apríla a týka sa všetkých hypoték (nielen na refinancovanie) okrem štátom bonifikovanej hypotéky pre mladých. V prípade využitia ponuky do 18. marca banka navyše sľubuje preplatenie poplatkov za kataster.

Hypotéka v Prima banke – bez naviazania na povinné využívanie ďalších bankových produktov

Začiatkom marca začali postupne hlásiť znížené sadzby aj ďalšie bankové domy. Napríklad Prima banka, ktorá dlho lákala na hypotéku s úrokom 1,80 %, znížila sadzbu na 1,50 % p.a. pri trojročnej fixácii. Výhodnejšie úroky platia pre nové aj refinančné hypotéky schválené počas marca a apríla 2016. Na rozdiel od konkurencie, Prima banka sa pýši tým, že ňou deklarované úroky platia pre každého – bez ohľadu na splnenie ďalších podmienok ako využívanie účtu či poistenie úveru a pod.

Úrokovú sadzbu 1,5 % s fixáciou na 3 roky dostane v Prima banke každý jeden klient, ktorý preukáže schopnosť splácať požadovanú výšku Hypotéky. Naša jednotná sadzba pre každého je najférovejšia na trhu a pre jej získanie nemusia klienti s bankou zložito vyjednávať ani sa zaväzovať k dodatočným podmienkam,“ vysvetľuje Henrieta Gahérová, riaditeľka divízie riadenia produktov Prima banky.

Najmenej v Unicredit Bank – no s podmienkami

Zatiaľ najnižšie sadzby ohlásila Unicredit bank – trojročnú fixáciu za 1,19 %. Takto nízky úrok je síce pre každého, ale s podmienkami – klient si musí vziať úver vo výške minimálne 35 000 € aj s poistením schopnosti splácať úver a musí aktíve využívať U konto a aj kreditnú kartu Unicredit Bank. Výhodou ale je skutočnosť, že využívanie účtu a kreditky Vás nemusí nič stáť – ak si necháte na účet zasielať príjem vo výške min. 400 € mesačne, U konto je bezplatné. Rovnako aj kreditná karta je bez poplatku počas celého obdobia splácania hypotéky.

Na trhu s refinancovaním bude teda v marci poriadne horúco. Banky očakávajú zvýšený záujem klientov o refinancovanie ktorý je daný novou benevolentnejšou legislatívou pri predčasnom splatení hypotéky.