Rozlúčka s krátkym číslom účtu: od februára sa bude používať len dlhý IBAN

Rozlúčka s krátkym číslom účtu: od februára sa bude používať len dlhý IBAN
Photo by CardMapr.nl / Unsplash

S účinnosťou od prvého februára nastane v oblasti bankových platieb významná zmena: prestáva platiť klasické číslo bankového účtu, po novom sa budú zadávať všetky platby, trvalé príkazy a inkasá vo formáte IBAN (International Bank Account Number). Namiesto desaťmiestneho čísla národného účtu (BBAN – Basic Bank Account Number – základné bankové číslo účtu) sa tak bude musieť zadávať IBAN, ktorý má pre SR až 24 alfanumerických znakov (maximálna dĺžka je 34 znakov. Jednotlivé krajiny EÚ a EHP môžu mať rôznu dĺžku IBAN-u)

Z čoho pozostáva IBAN?

Prvé dva znaky predstavujú vždy kód krajiny (SK), ďalšie 2 znaky sú kontrolné číslice, potom nasleduje štvormiestny kód banky, predčíslie a desaťmiestne základné číslo účtu.

Prechod zo základného čísla účtu na medzinárodný je záverečnou fázou projektu SEPA – jednotnej oblasti platieb v eurách.

Povinnosť používania IBAN, aj keď zmena sa zdá byť veľmi náhla, nie je žiadnou novinkou. Číslo účtu vo formáte IBAN sa používa aj pre domáce platby už takmer dva roky.

Od februára 2014 až do začiatku februára 2016 trvá prechodné obdobie, kedy bankový klient pri zadávaní platby môže zadať aj klasické desaťmiestne číslo účtu, pričom banka IBAN doplní automaticky. Až do konca januára teda máte stále na výber, či zadáte národné číslo účtu alebo číslo účtu vo formáte IBAN. Banky akceptujú oba spôsoby zadania platby.

Novinkou je, že od februára 2016 už klasický účet nebudete môcť zadať, pri prevode finančných prostriedkov budete musieť poznať IBAN.

Kde zistiť, aký je Váš IBAN?

Pokiaľ patríte medzi tých, ktorí doteraz zadávali všetky platby po starom, je na čase zoznámiť sa s novým spôsobom platby. Pokiaľ nepoznáte svoj IBAN, nájdete ho na výpise z bankového účtu, v internet bankingu, nový formát účtu Vám povedia aj na info linke banky, prípadne sa môžete osobne informovať na ktorejkoľvek pobočke Vašej banky. Poštová banka napríklad už dva roky tlačí karty na ktorých je vytlačené číslo účtu vo formáte IBAN, takže klienti ho majú vždy po ruke.

Nový tvar účtu sa oplatí zistiť najmä vtedy, ak od februára nastupujete do nového zamestnania – zamestnávateľovi už budete musieť nahlásiť IBAN. Taktiež aj firmy a podnikatelia by nemali zabudnúť od februára vystavovať faktúry svojim klientom už iba s IBAN-om.

Čo sa stane s trvalými príkazmi a inkasami? Treba ich meniť?

Existujúce trvalé príkazy, inkasá, prípadne šablóny prednastavených platieb nie je potrebné nijako meniť – banka ich automaticky preformátuje do tvaru IBAN.

Pri zadávaní jednorázových platieb využívajte pomôcky

Jediná zmena, na ktorú si budú musieť klienti bánk zvyknúť, je zadávanie dlhšieho čísla účtu. Pri kopírovaní 24 znakov a mazaní medzier sa môže ľahko stať chyba. Preto banky svojim klientom odporúčajú využívať pomôcky. Napríklad taký IBAN skener (ten má aktuálne k dispozícii VÚB a ČSOB). Je to funkcia mobile bankingu, vďaka ktorej predídete chybám pri kopírovaní čísla účtu. Pomocou kamery smartphonu sa z papierovej alebo elektronickej faktúry pretransformuje IBAN do platobnej aplikácie. Ďalšou skvelou pomôckou je skener QR kódu – ten má k dispozícii väčšina významných bánk. Funguje tak, že kameru telefónu priložíte ku kódu vytlačenému a faktúre alebo poštovej poukážke. Výhodou je, že načítaním kódu sa do platobného príkazu nenakopíruje len číslo účtu, ale aj suma ktorá sa má zaplatiť, variabilný prípadne konštantný symbol, Klient tak zosnímaním čiarového alebo QR kódu získa kompletne vyplnený platobný príkaz, ktorý už len stačí odoslať.

Pokiaľ potrebujete poslať peniaze súkromne, pričom k dispozícii máte iba pôvodné číslo účtu, využite IBAN kalkulačky, ktoré sú dostupné na weboch bánk. Tie fungujú tak, že vyberiete názov banky a vpíšete staré číslo účtu, pričom kalkulačka Vám poskytne číslo v novom formáte, ktoré potom použijete pri zadávaní platby.

Read more

Tak predsa sme sa dočkali: na Slovensku máme po prvýkrát lacnejšie hypotéky ako priemer v eurozóne

Tak predsa sme sa dočkali: na Slovensku máme po prvýkrát lacnejšie hypotéky ako priemer v eurozóne

V súčasnosti sa Slováci tešia mimoriadne priaznivým podmienkam poskytovania hypoték. Tretí mesiac roka prepísal niekoľko rekordov – priemerná úroková sadzba novo poskytnutých úverov na bývanie klesla na neuveriteľných 1,95 % p.a., pričom po prvý krát v histórii bola pokorená magická, dvojpercentná hranica. Nikdy predtým sa nedal nový úver na bývanie

By Redakcia