V ponuke úverových produktov Poštovej banky má svoje stále miesto Šikovná rezerva, čo je v podstate malá pôžička najviac do výšky 400 €. Na rozdiel od ostatných pôžičiek z ponuky banky sa táto poskytuje len na veľmi krátke obdobie 11 mesiacov a poskytuje sa za účelom krátkodobého preklenutia nedostatku finančných prostriedkov.

Trošku drahá „Rezerva“

Pri dobe splatnosti 11 mesiacov vychádza mesačná splátka 43,76 €, v ktorej sú zahrnuté všetky poplatky a úroky. To znamená, že za 11 mesiacov budete musieť Poštovej banke vrátiť 488 €, teda pôžičku preplatíte o 88€. Na prvý pohľad sa zdá, že 88 € nie je veľa, ale ak si prepočítate ročnú percentuálnu mieru nákladov, tak Vám vyjde číslo 43,44%, čo je už “slušná hodnota“ aj keď tento údaj porovnávame s nebankovými úvermi. Priemerná ročná percentuálna miera nákladov pôžičiek z nebankových subjektov sa pohybuje okolo 30%…

Úroková sadzba je podľa platného úrokového lístka 29,50% ročne. Poplatok za poskytnutie je 8,30 €. Nevýhodou tohto produktu je skutočnosť, že sa musí splácať len v hotovosti, čo nie je práve najvýhodnejšie z hľadiska šetrenia času klientov. Dlžník sa tak bude musieť osobne, každý mesiac dostaviť na pobočku Poštovej banky alebo na poštu a uhradiť mesačnú splátku v hotovosti, a k tomu ešte za splátku v hotovosti čo je jediný možný spôsob splácania zaplatí každý mesiac 0,76 €.

Získa ju skoro každý…

postova banka logoŠikovná rezerva je bezúčelovým úverom, ktorý môžete použiť na čokoľvek, bez toho aby ste museli banke preukazovať na čo ste peniaze z úveru použili. Vybaviť sa dá veľmi jednoducho a v priebehu pár minút to zvládne aj druhák na základnej škole – stačí, ak vyplníte a podpíšete žiadosť, ktorá sa nachádza na každej pobočke pošty. Po vyplnení stačí žiadosť vhodiť do poštovej schránky, pričom žiadateľ ani nehradí poštovné. Žiadosť môžete podať kedykoľvek a na jej vybavenie nepotrebujete žiadne doklady, teda ani také, ktoré sa štandardne pri vybavovaní požadujú – napríklad doklad o výške príjmu. Ak bude Vaša žiadosť schválená, budete si môcť prísť na poštu pre vyplatenie „rezervy“. Pri preberaní hotovosti budete potrebovať dva doklady totožnosti – občiansky preukaz a druhý doklad napríklad vodičský preukaz, rodný list alebo cestovný pas. Ďalej budete potrebovať zmluvu s výplatným dokladom, ktorú Vám Poštová banka pošle na Vašu adresu.

Výhodou teda je, že Šikovnú rezervu získa úplne každý, kto má aspoň aký – taký príjem a vek od 18-70 rokov.

Dá sa povedať, že Šikovná rezerva je zaujímavým produktom, ktorý zatiaľ v bankovom sektore na Slovensku nemá konkurenciu. Banky sa zameriavajú na poskytovanie úverov na vyššie sumy, väčšinou od 1000€ vyššie. Poskytovanie malých a rýchlych pôžičiek je doménou skôr nebankových subjektov, takže Poštovka veľmi šikovne využila medzeru na trhu a začala poskytovať malú pôžičku ktorá sa dá vybaviť veľmi rýchle a bez dokladovania príjmu pre všetkých, aj pre neklientov banky. Asi najväčšou výhodou z nášho pohľadu sú jasne stanovené podmienky – každý záujemca presne vie, aký je úrok, aká je výška mesačnej splátky a o koľko úver nakoniec preplatí. Na druhej strane treba povedať, že tomuto produktu chýba dávka flexibility, minimálne čo sa týka spôsobov splácania. Nie každému totižto vyhovuje splácanie v hotovosti alebo prostredníctvom poštových poukážok. Chýba možnosť splácania bezhotovostným prevodom, čo by ušetrilo veľa času klientom banky.

Rezervu si vytvárajte sami – na sporiacom účte

Bez ohľadu na vyššie uvedené výhody, ako je transparentnosť a rýchlosť vybavenia stále platí, že Šikovná rezerva je drahý špás. Pri posudzovaní výhodnosti úverov sa treba vždy pozerať na hodnotu RPMN, ktorá obsahuje jednak úroky a jednak všetky poplatky. Pri RPMN vo výške 43,44% sa nedá povedať, že by sa jednalo o výhodnú , skôr úplne naopak. Odporúčame, aby ste si „Šikovnú rezervu“ vytvárali sami, ideálne na sporiacom účte, kde si budete každý mesiac z výplaty posielať pár desiatok eur – každý podľa svojich možností…Ak by ste si z každej výplaty odložili len 33 €, tak do roka máte na sporiacom účte niečo cez 400 €. Šikovnou rezervou sa tak dajú označiť skôr vlastné peniaze, na ktorých úroky zarábate, a nie ak ich draho platíte…