Splachovací záchod v domácnosti? Zďaleka nie je samozrejmosťou...

Splachovací záchod v domácnosti? Zďaleka nie je samozrejmosťou...

Absolútna väčšina ľudí v našich končinách považuje splachovací záchod za samozrejmosť, no stále sa nájde určité percento obyvateľov, pre ktoré predstavuje vlastné WC v dome nedosiahnuteľný luxus. A reč nie je o rozvojových krajinách, ale o vyspelom svete – krajinách ktoré sa pýšia členstvom v Európskej únii.

Možno máte na suché WC – latrínu spomienky z detstva, keď ste pár týždňov strávili na dome u svojej starej mamy alebo prababičky. Kým pre niekoho je latrína rokmi blednúca spomienka, pre celé 3 % obyvateľov Európskej únie je to realita, nakoľko si vlastné splachovacie záchody nemôžu dovoliť. Vyplýva to z údajov, ktoré zverejnil Eurostat (štatistický úrad EÚ) ešte za rok 2012 (momentálne sa štatistiky za rok 2013 spracovávajú a ešte nie sú skompletizované pre všetky členské krajiny ).

Ako sa dá predpokladať, v nových členských krajinách ktoré majú podstatne nižšiu životnú úroveň ako je priemer EÚ, je podiel domácností bez vlastného splachovacieho WC oveľa vyšší – až 12,3 % v porovnaní so starými členskými štátmi E15, kde je bez modernej toalety „iba“ 0,5 % domácností.

Čo je horšie, život bez splachovacej toalety alebo bez sprchy či vane?

latrinaNašťastie túto otázku nemusí väčšina Slovákov riešiť. Ale predsa len, skúste si predstaviť: je mrazivé zimné ráno a rannú hygienu musíte ísť vykonať von. Zohrejete si v hrnci trocha ľadovej vody zo studne, aby ste si mohli opláchnuť tvár a umyť zuby. Pre „moderného“ človeka je ešte horšia predstava „kúpania“: buď v najbližšom jazere či rieke, alebo provizórne v malom lavóre. Nečudo, že ľudia žijúci v domácnosti bez vane či sprchy si doprajú „kompletnú očistu“ iba raz za týždeň. A nie je ich zanedbateľné množstvo. V rámci európskej dvadsaťosmičky takýmto spôsobom žije 2,7 % obyvateľstva, v nových členských krajinách je podiel domácností bez základného vybavenia umývadlom, sprchou či vaňou až 11,5 % a v pôvodných členských štátoch E15 je to 0,4 %.

So základným vybavením sú na tom slovenské domácnosti skôr bližšie k vyspelejším krajinám EÚ. Vlastnou vaňou či sprchou sa nemôže pochváliť len 0,3 % obyvateľov (v susednej ČR dvojnásobne viac ľudí žije bez „umývacieho príslušenstva“ – až 0,6 %). Vlastné splachovacie WC nemá 1,1 % slovenských domácností (kým v ČR je to 0,9 % domácností).

Základné bytové vybavenie sanitou sa postupne zlepšuje

Vývoj za posledné roky ukazuje, že sa situácia s vybavením domácnosti vylepšuje takmer vo všetkých krajinách EÚ. Napríklad v roku 2005 sa muselo bez WC zaobísť až 3,2 % slovenských domácností a bez vane či sprchy až 1,3 %.

Obe republiky, SR aj ČR však pôsobia ako luxusné krajiny pre život, keď ich porovnáme s Rumunskom, ktoré v štatistikách Eurostatu dopadlo úplne najhoršie v rámci celej EÚ. Podľa posledných štatistík je v Rumunsku bez toalety až 37 % ľudí (situácia sa však lepší v porovnaní s rokom 2007, kedy to bolo až 44%) a až 35,4 % bez vane/sprchy.

Rumunsko je tak na chvoste rebríčka krajín EÚ čo sa týka základných bytových potrieb. Rumunsku sekunduje Bulharsko (v počte domácností bez splachovacieho WC – 22,4% ) a Litva v počte domácností bez sprchy/vane (18,5%).

Pri najbližšom použití WC alebo sprchovaní tak buďme aspoň na chvíľu vďační za to, čo máme a na krátko zabudnime myslieť na to, čo by sme ešte chceli a čo všetko nám chýba…

Read more

Tak predsa sme sa dočkali: na Slovensku máme po prvýkrát lacnejšie hypotéky ako priemer v eurozóne

Tak predsa sme sa dočkali: na Slovensku máme po prvýkrát lacnejšie hypotéky ako priemer v eurozóne

V súčasnosti sa Slováci tešia mimoriadne priaznivým podmienkam poskytovania hypoték. Tretí mesiac roka prepísal niekoľko rekordov – priemerná úroková sadzba novo poskytnutých úverov na bývanie klesla na neuveriteľných 1,95 % p.a., pričom po prvý krát v histórii bola pokorená magická, dvojpercentná hranica. Nikdy predtým sa nedal nový úver na bývanie

By Julián Stainmayer