Štátna prémia pri stavebnom sporení bude v roku 2015 nižšia - klesne až na 5,5 % – Finanza.sk

Štátna prémia pri stavebnom sporení bude v roku 2015 nižšia – klesne až na 5,5 %

Stavebné sporenie pomaly ale iste stráca na svojej atraktivite. Dôvodom je neustále znižovanie štátnej prémie. Tá každým rokom klesá, v nasledovnom roku 2015 sa bude štátna prémia vyplácať vo výške 5,5 % z ročných vkladov (pre porovnanie pre rok 2014 je to až 8,5 % z ročného vkladu) Informoval o tom rezort financií na svojej webovej stránke.

Práve výška štátnej prémie bola doteraz hlavným ťahúňom stavebného sporenia a bola hlavným dôvodom, prečo sa v mnohých prípadoch pomyselný jazýček váh preklopil na stranu stavebného sporenia namiesto tradičných sporiacich či vkladových produktov.

Okrem štátnej prémie (ŠP) väčšina sporiteľov získa aj úrok vo výške 2 % ročne. Pre porovnanie, len máloktorý termínovaný vklad s ročnou viazanosťou ponúka zhodnotenie vkladu 2% – vo výške úrokov je teda stavebné sporenie celkom zaujímavou alternatívou k sporiacim účtom a termínovaným vkladom.

statna premia v roku 2015Nevýhodou sú vysoké poplatky za uzatvorenie zmluvy

Stavební sporitelia, ktorí chcú len sporiť a nechcú si brať neskôr úver, však musia brať do úvahy, že na rozdiel od termínovaných vkladov je „stavebko“ spoplatnené. Už pri založení zmluvy sa platí poplatok podľa cenníka sporiteľne – od 20 € až do 0,9 % z cieľovej sumy. Ak by ste sa rozhodli pre cieľovú sumu 30 000 €, tak by ste museli pri podpise zmluvy zaplatiť poplatok od 20 – 270 €, v závislosti od zvoleného produktu a od sporiteľne.

V roku 2015 sa teda mení percentuálna výška prémie z ročných vkladov na úroveň 5,5%, no maximálna suma štátnej prémie zostáva rovnaká ako v tomto roku, teda maximálne 66,39 €. Na získanie plnej výšky ŠP bude musieť sporiteľ našetriť 1207,09 €, čo je podstatne viac ako stačí na získanie plnej prémie v roku 2014 – a síce 780,96 €.

Porovnanie s predchádzajúcim obdobím

Rok 2015

Rok 2014

Rok 2013

maximálna výška štátnej prémie

66,39 €

66,39 €

66,39 €

výška štátnej prémie

5,50 % z ročného vkladu

8,5 % z ročného vkladu

11,5 % z ročného vkladu

Optimálny ročný vklad na získanie štátnej prémie

1 207,09 €

780,96 €

577,30 €

Na vyplácanie prémií pre sporiteľov je na budúci rok v rozpočte vyčlenených 38 miliónov eur.

Ako sa stanovuje výška štátnej prémie?

Proces stanovenia je automatický a riadi sa vzorcom, ktorý tvorí prílohu zákona o stavebnom sporení. Výška percentuálneho podielu ŠP závisí od referenčnej sadzby, ktorou je jednoduchý aritmetický priemer priemerných výnosov do splatnosti štátnych dlhopisov, ktoré tvoria bázu dlhopisového indexu pre štátne dlhopisy počítaného a zverejneného v obchodných dňoch Burzou cenných papierov v Bratislave za obdobie od 1.Júla predchádzajúceho kalendárneho roka do 30. Júna aktuálneho kalendárneho roka.

Share on Facebook0Share on Google+0Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn0Email this to someonePrint this page

6 komentárov »

 1. bozena mikova október 14, 2014 z 10:10 am - Reply

  chcela by som vedieť,čo zamyšľa PSS zo zmluvami kde je 3perc.urok a CS je ešte dosť vysoka na to aby sa tam mohlo šetriť.Ja mam 12 r.zmluvu a zatiaľ fin,prostr.nepotrebujem

  • Marek október 19, 2014 z 2:06 pm - Reply

   V poriadku pokiaľ peniaze nepotrebujete ale zamysleli ste sa nad tým, že inflácia vam ich ničí? Nemyslím teraz tú inflaciu, čo je propagovaná 4% ale tú reálnu 10%. Treba sa zamyslieť hlavne nad tým, že mate tam peniaze, strácajú hodnotu a vy ste spokojná. Keby niečo marek.cvercko44@gmail.com

   • Peter december 10, 2014 z 8:06 am - Reply

    Tolko bludov v jednej vete. To je neuveritelne.
    Momentalna inflacia je okolo 0-1%, cize v tomto roku hodnota penazi takmer neklesla. A co je podla vas realna inflacia? Absolutne zavadzanie! Kde dostanete garantovane viac ako 3% urok + ktomu statnu premiu? A teraz co s tymi peniazmi? Ma ich radsej minut? Najlepsie este aj zobrat uver, nie?

    Jaj ano, od noveho roka to uz neplati. Kazdemu kto ma staru zmluvu s 3% sa automaticky zmeni na 1,75%. Menit pravidla pocas hry, hanba.

 2. svetlana december 6, 2014 z 5:45 pm - Reply

  ak mas 3 percenta, tak o ne od noveho roku 2015 prides. staci ist do kancelarie stav.sporenia a trafi ta slak

 3. peter december 18, 2014 z 5:30 am - Reply

  Ach Slovaci! ale sme hlupi narod! vodia nas za nos, nalakaju nas na stavebne sporenia kde za 50e mesacne nakoniec dostanes 66e statnu premiu, a potom to zdvyhnu na dvojnasobok? ach jaj! je jedno za ake ,,vzorce,, sa skryvaju! je to voci ludom nefer a ti uz sa davno mali burit a nieco s tym robit. ale mi len sedime a platime kolko nam povedia. stat ma podporovat nas – co sme ochotni si sporit a mysliet na buducnost. ale oni radsej finanice pouziju na stavanie bytoviek pre mensiny, ktore budu aj tak za 5 rokov ,,vybyvane,,.
  ja som cakal, ze premia sa konecne zdvihne, alebo teda ze budem mesacne vkladat menej ako 70e a oni to zdvihnu na 100e? hroza!
  za seba – ako mladeho studovaneho perspektivneho cloveka vravim – prec z tadeto, prec zo statu, kde ti, co si podporu od statu zasluzia este doplacaju na tych opacnych….

 4. Peter december 22, 2014 z 1:04 pm - Reply

  Netusim odkial tieto info mate. Ak mam zmluvu 3% a 10 rocnu tak sa urocenie nezmeni pokial sa nedosiahne cielova suma alebo neurobis prevod, prip. delenie. Zmluva ostava na 3 % ak tam budem len vkladat az do jej zrusenia. Muoze tak sluzit ako kvazi bezny ucet so super urocenim na dnesnu dobu a kedykolvek ju muozaen zrusit. Prosim nezavadzat.

Poslať odpoveď »