Tesco pôžička je bez poplatkov – Finanza.sk

Tesco pôžička je bez poplatkov

V ponuke obľúbeného obchodného reťazca Tesco sa nachádza okrem iných úverových produktov (splátkový predaj a Clubcard kreditná karta) aj Tesco pôžička, čím sa snaží spoločnosť konkurovať nebankovým subjektom a zároveň si rozšíriť portfólio služieb. Málokto však vie, že tento produkt je poskytovaný v spolupráci s nebankovkou Home Credit Slovakia, a.s. Potom, čo bola táto pôžička v akcii (za riadne splácanie bola klientom vrátané polovica zaplatených úrokov), teraz prišla na rad nová akcia – odpúšťanie poplatkov za poskytnutie pôžičky, za vedenie úverového účtu a taktiež aj za predčasné splatenie. Odpustenie poplatkov je síce fajn, no druhá vec je výhodnosť takéhoto úveru. Ako je na tom Tesco pôžička v porovnaní s konkurenčnými produktami? V nasledovnom texte sa bližšie pozrieme na jej pozitíva a negatíva.

Charakteristika

tesco financne sluzby logoTesco pôžička sa zaraďuje medzi neúčelové úvery, čo znamená, že peniaze môžete použiť na čokoľvek bez toho, aby ste museli veriteľovi predkladať faktúry na čo boli finančné prostriedky použité. Plusom je tiež možnosť získať potrebné finančné prostriedky bez ručiteľa. Čo sa týka objemu, požičať si môžete od 800 € do 16 000 €. Vďaka dlhej lehote splatnosti od 12 -96 mesiacov je možné nastaviť mesačné splátky podľa aktuálnych finančných možností žiadateľa. Ak by sme tento úver posudzovali len na základe objemu úveru a doby splatnosti, mohli by sme povedať, že sa jedná o zaujímavý finančný produkt, nakoľko väčšina nebankových spoločností poskytuje menšie rozpätie výšky úveru aj doby splatnosti. Objem a lehota splatnosti však nie sú kritériá, na základe ktorých je možné posúdiť „výhodnosť“ pôžičky. Najdôležitejšie je poznať výšku ročnej percentuálnej miery nákladov, ktorá zahŕňa už všetky poplatky súvisiace so zriadením úveru. RPMN Tesco pôžičky sa pohybuje od 13-44,5%, čo predstavuje priemerné hodnoty nebankových spoločností (existujú drahšie nebankovky – napríklad Provident, alebo Kešovka, kde je ročná percentuálna miera nákladov viac ako 70% ale aj lacnejšie, napríklad Cetelem od 8,39%)

Príklad:

Vezmete si pôžičku z Tesca vo výške 3000€ a vyberiete si dobu splatnosti 2 roky. Ak si tento úver poistíte poistením Premium, mesačná splátka vyjde na 160,04 €, pri ročnej percentuálnej miere nákladov 19%. Pri týchto vstupných údajoch pôžičku preplatíte o 570,24 €.

Čím dlhšie budete úver splácať, tým viac ho preplatíte. Osoby, ktoré si chcú požičať sa často rozhodujú na základe výšky mesačnej splátky. Čím nižšia splátka, tým viac sa im úver pozdáva. A vôbec nemyslia na to, že ho v konečnom dôsledku omnoho viac preplatia. Ak by sme si chceli požičať 3000 € s maximálnou splatnosťou, teda 84 mesiacov, mesačná splátka síce vyjde podstatne nižšia, iba 63,47 € (pri RPMN 16,9%), no úver preplatíte o 1956 €.

Za vybavenie pôžičky v Tescu nebudete platiť žiaden administratívny poplatok. Každý klient má možnosť do 30 dní od podpísania zmluvy bez akýchkoľvek sankcií peniaze vrátiť, pričom veriteľovi zaplatíte len úrok za dni, v ktorom ste mali peniaze k dispozícii. Podľa Zákona č. 129/2010 Z. z. o spotrebiteľských úveroch a o iných úveroch a pôžičkách pre spotrebiteľov je štandardná zákonná lehota na odstúpenie od zmluvy 14 dní odo dňa podpísania zmluvy. V tomto prípade, je zákonná lehota predĺžená o ďalších 16 dní, čo je dobrým znakom kvalitného úverového produktu a férovo nastavených podmienok.

Možnosť predčasného splatenia bez poplatku

Najväčším plusom Tesco pôžičky je možnosť kedykoľvek tento úver predčasne splatiť bez poplatku (a to buď formou mimoriadnej splátky alebo v celkovej výške). V prípade záujmu o predčasné splatenie je potrebné veriteľa písomne alebo telefonicky o Vašom zámere informovať (minimálne 30 dní pred termínom plánovaného predčasného splatenia) – inak bude Vaše predčasné splatenie považované za preplatok, za ktorý Vám bude navyše účtovaný poplatok. Ak však o svojom zámere úver predčasne splatiť budete spoločnosť Home Credit informovať, tak úroky platíte iba do doby predčasného splatenia.

Podmienky pre poskytnutie

Základným predpokladom pre poskytnutie úveru je pravidelný mesačný príjem (akceptuje sa príjem zo zamestnania, príjem z podnikania alebo dôchodok). Ďalšou podmienkou je vek od 18 rokov. Pre zriadenie úveru budete potrebovať dva doklady totožnosti (vždy občiansky preukaz + druhý doklad totožnosti napríklad pas, rodný list alebo vodičský preukaz…). Zamestnanec alebo samostatne zárobkovo činná osoba bude potrebovať údaje o firme (adresa, tel. kontakt, IČO, DIČ…). Zamestnanec nesmie byť v čase podania žiadosti o úver v skúšobnej dobe (musí byť teda zamestnaný dlhšie ako 3 mesiace) a musí predložiť potvrdenie o výške príjmu od zamestnávateľa.

Možnosť zmeniť výšku splátky a splácanie

Tesco ponúka aj túto možnosť ale jedine pre tých, ktorí si takúto možnosť dohodli v zmluve prostredníctvom Dohody o možnosti zmeny výšky a počte splátok. Ak ste takúto dohodu uzatvorili a potrebovali by ste zvýšiť alebo znížiť mesačnú splátku, môžete tak spraviť jediným telefonátom na zákaznícke centrum (tel. Číslo 0850 003 777 ). Klienti, ktorí takúto dohodu neuzatvorili, nemajú možnosť na zmenu výšky mesačnej splátky.

Úver je potrebné splácať mesačne, pričom prvú splátku je potrebné uhradiť presne o mesiac od dátumu jej poskytnutia. Splátky môžete splácať buď bezhotovostne na účet, ktorý je uvedený v zmluve alebo prostredníctvom poštovej poukážky, ktoré dostanete pri podpise zmluvy. Ak Vám nevyhovuje termín splátky tak, ako je uvedený v splátkovom kalendári, máte možnosť požiadať o zmenu tohto termínu zavolaním na klientske centrum.

Poistenie

Spolu s úverom sa môžete poistiť pre prípady nepriaznivých životných situácii. Náklady na poistenie sa automaticky započítajú do mesačnej splátky, takže nie je nutné platiť 2 krát, raz veriteľovi a raz poisťovni, ale poistné zaplatíte v rámci mesačnej splátky , ktorá sa navýši o čiastku poistného. Na výber máte z dvoch balíčkov, pričom každý balíček zahŕňa iné poistné udalosti:

 1. Balíček Plus zahŕňa poistenie pre nasledovné udalosti:

 • pracovná neschopnosť následkom choroby alebo úrazu

 • invalidita následkom choroby alebo úrazu

 • smrť úrazom

 1. Balíček Prémium zahŕňa nasledovné poistné udalosti

 • strata príjmu zo zamestnania alebo z podnikania

 • pracovná neschopnosť následkom úrazu alebo choroby

 • invalidita následkom choroby a úrazu

 • smrť úrazom

Výšku mesačného poistného pre oba balíčky si môžete vypočítať na stránke Tesco finančné služby. Odporúčame zvoliť variant Prémium, nakoľko obsahuje aj poistenie pre prípad straty zamestnania, čo je v podstatne najčastejší dôvod, kedy dochádza k platobnej neschopnosti klienta.

Zhrnutie

Tesco prináša zaujímavý úverový produkt s úrokovými sadzbami, ktoré predstavujú na trhu nebankových pôžičiek priemerné hodnoty. Okrem toho však prináša aj zopár výhod navyše, akými sú možnosť predčasného splatenia bez poplatku alebo možnosť meniť výšku splátok a splatnosť aj počas splácania.

Share on Facebook0Share on Google+0Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn0Email this to someonePrint this page

30 komentárov »

 1. ZDENKA SZAMKOVA máj 29, 2013 z 11:29 am - Reply

  CHCELA BY SOM VEDIET CI BY STE MI VEDELI POSKYTNUT REVOLING. DAKUJEM

  • admin máj 29, 2013 z 5:16 pm - Reply

   Dobrý deň Zdenka, žiaľ revolving neposkytujeme.

 2. Jozef máj 29, 2013 z 10:35 pm - Reply

  Dobry den prosim vas pekne chcem sa opytat ked som zamestany v Anglicku ci by som mohol poziadat o pozicku na rekonstrukciu domu na slovensku kde mam zriadeny aj ucet v slovenskej sporitelni kde posielam aj za uver zo stavebnej sporitelni

  • admin máj 30, 2013 z 10:21 am - Reply

   Dobrý deň Jozef,

   slovenské banky akceptujú pri žiadosti o úver aj príjem zo zahraničia. Takže o pôžičku na rekonštrukciu môžete požiadať aj v slovenskej banke. Dôležité však je, aby ste neboli v skúšobnej a ani vo výpovednej lehote. Príjem sa dokladuje prostredníctvom potvrdenia o príjme v anglickom jazyku – „Income confirmation“, ktoré musí potvrdiť Váš zamestnávateľ. Potvrdenie musí byť vydané na špeciálnom tlačive banky – niektoré ho majú k dispozícii na stiahnutie na svojich webových stránkach (napríklad VÚB banka, Tatrabanka…). Pri podaní žiadosti nesmie byť potvrdenie staršie ako 30 dní.

 3. Zuzana jún 27, 2013 z 9:56 am - Reply

  Dobrý den chcela by som sa informovat či by mohla dostat Tesco požičku moja mama ked je dochodkyna a mala 66 rokov

  • admin jún 27, 2013 z 10:01 am - Reply

   Dobrý deň Zuzana,

   vek žiadateľa nie je hlavným kritériom pre poskytnutie pôžičky. Dôležité je, aby žiadateľ preukázal pravidelný príjem, podľa ktorého sa bude odvíjať max. výška úveru.

 4. Majky júl 5, 2013 z 11:34 am - Reply

  dobrý deň, chcem sa informovať, či by som mohol požiadať o pôžičku, ak pracujem už rok a štyri mesiace, ale tam kde pracujem je skúšobná doba dva roky – štátna sféra.

  • admin júl 7, 2013 z 8:55 pm - Reply

   pod skúšobnou dobou na účely podania žiadosti o úver či pôžičku sa myslí skúšobná doba 3 mesiace, takže žiadosť môžete podať bez problémov.

 5. dana júl 6, 2013 z 5:32 pm - Reply

  dobri den som na md. mohla bi som poziadat o pozicku 600e ????

  • admin júl 7, 2013 z 8:58 pm - Reply

   Dana, žiaľ vo Vašom prípade Home Credit s najväčšou pravdepodobnosťou žiadosť zamietne. V najbližšej dobe však pripravujeme článok na tému pôžičky pre ženy na materskej dovolenke.

 6. peter august 1, 2013 z 1:56 pm - Reply

  Zdravím,chcem sa spýtať, ak by som si vzal pôžičku 2000E na dva roky o koľko ju preplatím? Ďakujem.

 7. barbora august 31, 2013 z 8:23 am - Reply

  Dobrý deň, chcem sa opýtať na tesco pôžičku. Môj priateľ má po skúšobnej dobe a robí v tescu splácal by 550 a chcel by si zobrat 5 tisic či mu ich daju. Nikde inde nemá žiadne splátky ani nič podobné a neplatí ani nájom pretože býva u otca v dome. Ďakujem a keď nie v tescu tak niekde inde.

 8. Michal november 7, 2013 z 10:35 am - Reply

  Dobrí deň chcel by som sa spýtať ak by som si chcel zobrať tesco pôžičku 3000€ aká je možná najnižšia splátka? Ďakujem.

  • admin november 7, 2013 z 10:52 am - Reply

   Dobrý deň Michal, pri úvere 3000 € a maximálnej lehoty splatnosti 84 mesiacov vychádza najnižšia splátka Tesco pôžičky na 59 € mesačne. Ročná percentuálna miera nákladov je 16,7 %, celkom tak budete musieť vrátiť čiastku 4956€. Sú však aj lacnejšie alternatívy v podobe bankových úverov – napríklad Unicredit bank ponúka spotrebný úver na čokoľvek s rovnakým úrokom pre každého, iba 7 % p.a.

 9. Michal november 7, 2013 z 10:56 am - Reply

  Ďakujem

 10. sona november 8, 2013 z 3:32 pm - Reply

  chcem sa spytat moj syn pobera invalidny dochodok mohol by poziadat o pozicku 300e .dakujem

 11. Ewridika Píčmanovská november 15, 2013 z 3:28 pm - Reply

  Z požičaných 300 eur mám dnes splatiť vyše 6-tisíc,“ V podobnej situácii sú tisícky Slovákov, ktorí „naleteli“ na nebankové pôžičky .

 12. martaBuchtova november 28, 2013 z 2:27 pm - Reply

  Chcela by som sa opytat som na md a potrebovala by som pozicku na sviatky sumu 350-400 mohla by som ju dostat

 13. Moni november 29, 2013 z 10:22 am - Reply

  Dobrý deň. Keď som v registri, aj vtedy si môžem požičať 2000€ od tesca?

 14. mato apríl 4, 2014 z 2:47 pm - Reply

  dostanem pozicku od tesca ako mam v zdravotnej dlh 1200 e..a v socialnej 1500 danove priz som mal kladne 400e som platil dan ,

 15. Janka október 14, 2014 z 10:37 am - Reply

  Dobry den , chcem sa spytat mam pozicku 3600 Eur kolko budem musiet vratit. Platim mesacne nejakych 88 eur na 84 mesicaov. Chcem sa spytat da sa dat aj mimoriadny vklad napriklad polovica z pozicanych. Dakujem za info

 16. renata október 20, 2014 z 9:16 am - Reply

  Dáte mi pôžičku ak som na materskej?

  • redakcia október 20, 2014 z 1:46 pm - Reply

   Renata, zial, Tesco pozicka nie je pre zeny na materskej dovolenke

 17. Dadka november 5, 2014 z 5:22 pm - Reply

  Chcem sa opytat za maminu.Ma dichodok 280 eur.Moze dostat
  uver 800 eur.?Dakujemza odpoved.

 18. Nikola december 16, 2015 z 8:26 am - Reply

  Dobry den je mozne vziat si pozicku aj 500 eur?ak ano aka by bola najvizsia mes splatka Dakujem

 19. renata február 17, 2016 z 9:14 am - Reply

  dobrý den maam 19 rokov som zamestnana možem dostat pozicku v hodnote 800 eur ?

 20. margaareta december 8, 2016 z 4:50 pm - Reply

  dobri den potrebujem pozicku1000na1 rok dakujem

 21. Andrea december 16, 2016 z 10:08 am - Reply

  Dobry den da sa pozicat aj ked som v belgicku??

 22. martina január 31, 2017 z 1:15 pm - Reply

  Dobri den info davate naj na dohodi

 23. veronika Nina október 9, 2017 z 2:49 pm - Reply

  Dobry den
  potrebovala by som uver do cca 15.000 eur v co najkratsom case, na par rokov ale pracujem a zijem od Marca 2017 vo viedni . je nieco mozne?? DAKUJEM

Poslať odpoveď »