Štatistiky Národnej banky Slovenska ktoré skúmajú údaje o objeme a podmienkach poskytnutých úverov na bývanie už pomaly prestávajú byť „dych vyrážajúce“. Správy o rekordne nízkych úrokových sadzbách sa dozvedáme každý mesiac, takže zaujímavosťou zostáva len výška novej rekordnej hladiny úroku a rozdiel v porovnaní s rovnakým obdobím vlaňajška. Ako analytici predpokladali, pokles sadzieb sa nezastavil ani v uplynulom mesiaci apríli, kedy priemerná sadzba úverov na bývanie prepísala nový rekord a tak siahla na svoje nové dno – iba 3,27 %, vďaka čomu sa prepisovali doterajšie minimá z marca tohto roka, kedy bola priemerná sadzba na nových hypotékach na úrovni 3,45%. Vyplynulo to z najnovšej analýzy Prima banky, ktorá vychádzala z aktuálnych štatistík NBS.

Hodnoty z marca si teda svoju hviezdnu chvíľku dlho neužili a hneď na ďalší mesiac boli prepísané aprílovým rekordom.

Bude podobný „osud“ čakať aj nasledovný kalendárny mesiac?

hypoteka percentoJe to dosť pravdepodobné. Politika lacných peňazí a stále silný konkurenčný tlak medzi bankami navzájom môžu držať sadzby na minimálnych hodnotách aj v najbližších mesiacoch. Dokým budú podmienky financovania nehnuteľnosti nadštandardne priaznivé, nebude utíchať ani apetít Slovákov po hypotékach a tak sa s najväčšou pravdepodobnosťou ešte niekoľkých rekordných objemov poskytnutých úverov na bývanie v tomto roku ešte dočkáme.

Na rekordných objemoch sa väčšou mierou podpisuje najmä refinancovanie starších úverov ako poskytovanie nových hypoúverov. Tí, ktorým teraz končí päťročná fixácia, tak môžu počítať aj s niekoľko percentným znížením ročného úroku, čo môže na mesačnej splátke spraviť rozdiel v desiatkach až stovkách eur.

Spotrebáky sú teraz lacnejšie

Na rozdiel od hypoték, pri ktorých sme svedkami neustále klesajúcich úrokov, priemerné úročenie spotrebných úverov sa dlhodobo držalo na úrovni okolo 14,60% p.a., pričom málokedy kleslo pod hranicu 14 % ročne.V tomto roku sa 14percentú hranicu podarilo prelomiť vo februári (13,87 %). Ďalší rekord padol v marci, kedy finančné domy poskytovali spotrebáky za 13 % ročne, čo je stále takmer štvornásobne viac ako pri hypotékach no za posledné štyri roky si môžete teraz vybaviť spotrebiteľský úver najlacnejšie.