Valuty, devízy, nákup, predaj… Aj vy máte „hokej“ v pojmoch, ktoré sa vyskytujú v kurzovom lístku? Čítajte ďalej, v nasledovnom článku si vysvetlíme, ktoré kurzy sa používajú v jednotlivých situáciách.

Valuty

Pokiaľ si potrebujete zameniť peniaze v hotovosti, na kurzovom lístku Vás bude zaujímať stĺpec VALUTA. Valuty sú ekvivalentom peňazí v cudzej mene, či už vo forme bankoviek alebo mincí.

Ak sa chystáte do zahraničia a potrebujete si zameniť ťažko zarobené eurá za cudziu menu – napríklad za české koruny, britské libry alebo americké doláre, sledujete kurzy pod stĺpcom valuty predaj. Výraz predaj sa berie z pohľadu obchodníka – teda napríklad banky alebo zmenárne, ktorá Vám cudziu menu predáva.

Uplynie pár týždňov či mesiacov, vy ste opäť doma na Slovensku a potrebujete si zameniť cudziu menu za eurá. V takomto prípade Vám bude cudzia mena prepočítaná na eurá kurzom valuty nákup, nakoľko od Vás banka tentokrát valuty nakupuje.

Kurz NÁKUP – vyjadruje počet jednotiek cudzej meny, ktoré peňažný ústav nakúpi od klienta za 1€.
Kurz PREDAJ – vyjadruje počet jednotiek cudzej meny, ktoré peňažný ústav predá klientovi za 1€.

Spravidla výhodnejšie sa valuty predávajú a nakupujú v zmenárňach. Rozdiel oproti kurzom v bankách býva aj niekoľko percent (bežne je kurzový rozdiel až 2-3 %). Ak si meníte viac peňazí, oplatí sa obetovať trochu času na porovnanie kurzových lístkov jednotlivých bánk a zmenární. Vyberajte si len spomedzi serióznych obchodníkov, teda takých, u ktorých neplatíte žiadne poplatky a ktorí majú prehľadný kurzový lístok.

Na zmenu peňazí si nájdite čas počas pracovných dní

Až na zopár bankových pobočiek v frekventovaných nákupných centrách má väčšina bánk zatvorené, z čoho šikovne profitujú najmä zmenárne. Samozrejme nie všetky, ale niektoré nasadia cez víkend nevýhodnejšie kurzy pre klientov a ťažia tak z obmedzenej konkurencie.

Kartová konkurencia vďaka devízovému kurzu

valuty vs devizy MPodnikateľom vlastniacim zmenáreň však rastie veľmi silná konkurencia a síce platobné karty, ktoré sa naučilo v zahraničí používať stále viac Slovákov. Namiesto zamieňania hotovosti radšej zaplatia kartou bez poplatkov a k tomu za oveľa výhodnejší devízový kurz. Ak by ste svojou kartou platili napríklad v Anglicku za tovar či služby v librách, tak sa použije kurz devízy predaj (peňažný ústav opäť klientovi devízy – libry predáva). Banka si však môže pri takejto transakcii účtovať poplatok za platbu kartou v zahraničí (väčšinou je však poplatok zahrnutý už v cene účtu a pokiaľ nie je, pohybuje sa okolo 0,10 – 0,15 €). Využitím platobnej karty Vám bude platba strhnutá z eurového účtu pričom na prepočet z cudzej meny na eurá sa použije devízový kurz, ktorý je výhodnejší ako valutový.

Devízy sú inými slovami peniaze v cudzej mene, s ktorými sa operuje bezhotovostne. Napríklad aj bankový účet vedený v cudzej mene sa nazýva devízový účet. Okrem platieb kartou sa devízový kurz používa napríklad aj v situácii, keď klient banky na svoj účet prijme platbu v cudzej mene. Napríklad ak by ste na Váš eurový účet obdržali platbu z USA vo výške 500 USD, banka devízy (v tomto prípade USD) od klienta nakupuje, takže sa použije kurz devízy nákup. Pri dnešnom kurze 1,3743 banka uskutoční prepočet nasledovne: 500 USD : 1,3742 (kurz devízy nákup) = 363,85 €. Banka Vám tak pripíše na Váš eurový účet 363,85 €.