Vyberanie hotovosti z bankomatov patrí medzi rutinné činnosti, na ktoré sme zvyknutí. Bankomatová sieť na Slovensku je pomerne rozvetvená a tak si plnými dúškami vychutnávame luxus pohodlného a hlavne rýchleho prístupu k hotovosti. Nemusíme si vystáť dlhý rad v banke, dokým sa dostaneme k svojim peniazom. Pohodlné vyberanie hotovosti je fajn, no netreba zabúdať, že peniaze treba občas aj vkladať. Žiaľ, na rozdiel od hotovostných výberov, vklady v hotovosti sa na Slovensku realizujú staromódnym spôsobom – na prepážke. Až doposiaľ.

Vkladomaty ako moderný spôsob vkladania peňazí na účet

Slovenská sporiteľňa dnes pokusne spojazdnila prvý vkladomat, ktorý bol nainštalovaný pred jej pobočku v bratislavskom Auparku. Klienti tak budú môcť vkladať peniaze na svoj účet aj bez fyzickej návštevy pobočky. Vkladomat si môžu vyskúšať všetci zákazníci, ktorí majú k svojmu účtu vydanú debetnú platobnú kartu. Postup je veľmi jednoduchý – vložíte kartu, zadáte svoj PIN kód a potvrdíte číslo účtu, na ktorý má byť hotovosť pripísaná.

vkladomat SLSP_mVkladomat akceptuje všetky bankovky, minimálna hodnota hotovostného vkladu je 5 €, maximum je až 7500 €. Výhodou je, že bankovky netreba zoraďovať, stačí ich vložiť do priehradky. Na jeden krát je možné vložiť až 200 kusov bankoviek. Službu môžu využívať všetci – ako bežní klienti, tak aj drobní podnikatelia. Práve podnikatelia a živnostníci, ktorí denne prijímajú od svojich zákazníkov platby v hotovosti, vkladomat istotne najviacej ocenia. Pripísanie vkladu prebehne rýchlo, za transakciu si banka v pilotnej fáze projektu neúčtuje žiaden poplatok a celá operácia zaberie menej času ako na prepážke. Pokiaľ chodíte denne do banky vkladať tržby, viete aká je to „otrava“ – niekedy sa nakopí veľa ľudí a miesto minútovej operácie sa pobyt na preplnenej pobočke natiahne aj na viac ako štvrť hodinu.

Unikátne výhody

Vkladomat je k dispozícii kedykoľvek, 24 hodín denne, 7 dní v týždni, aj potom, čo sú všetky pobočky zatvorené, takže odteraz bude možné realizovať vklady v hotovosti kedykoľvek, a navyše zadarmo. Klient tak má počas bežných pracovných hodín o jednu starosť menej – nebude musieť „letieť s vypúlenými očami“ na pobočku banky, aby stihol otváracie hodiny.

Škoda len, že zatiaľ je k dispozícii iba jeden vkladomat – pred spomínanou pobočkou v bratislavskom Auparku.

„Veríme, že táto novinka zvýši komfort našich klientov a prinesie im výhody. Vklad hotovosti na účet môžu urobiť rýchlo, jednoducho a bez poplatku. Ak ľudia budú mať o vkladomat záujem, určite zvážime jeho rozšírenie aj do iných miest na Slovensku,“ vyjadril sa na margo novej služby Milan Bednár, vedúci oddelenia kartových produktov SLSP.

Vo svete niekoľko rokov „normálka“ u nás novinka

To, čo na Slovensku teraz nazývame „horúcou novinkou“ vo svete už dávno funguje. Slovenské banky, napriek tomu, že sa snažia držať krok pri zavádzaní nových technológií s najvyspelejšími krajinami sveta, v tejto oblasti tak trochu zaspali dobu. Bankomaty s automatizovanou depozitnou funkciou tak na Slovensku doposiaľ neponúkala žiadna významná banka.

Dokonca aj v susednom Česku sa vkladomaty ujali – najväčšiu sieť  v Českej republike má Unicredit Bank, ČSOB a Česká spořitelna. Pár desiatok kusov vlastní aj GE Money Bank. Komerční banka a Air Bank. Ich boomu u susedov istotne napomohla skutočnosť, že od roku 2010 si banky zo zákona nesmú účtovať poplatky za vklady v hotovosti.

Snáď sa aj na Slovensku podarí dohnať zabehnuté, to však bude možné iba vtedy, ak o zavádzanie vkladomatov prejavia záujem aj ďalšie veľké banky.