Vlaky zadarmo pre študentov a dôchodcov: darček od vlády, na ktorý sa zložíme všetci – Finanza.sk

Vlaky zadarmo pre študentov a dôchodcov: darček od vlády, na ktorý sa zložíme všetci

Predseda vlády Róbert Fico prišiel s návrhom, ktorý má drasticky prepísať ceny cestovného pri využití železničnej prepravy. Po novom by mali študenti a dôchodcovia cestovať vlakmi úplne zadarmo (100% zľava z cestovného sa bude vzťahovať na študentov základných, stredných aj vysokých škôl – denného štúdia).

Opatrenie má byť darčekom vlády k tohtoročnému dňu študentstva, nakoľko má vstúpiť do platnosti 17. Novembra 2014. Podľa rezortu financií cestujúci študenti, z ktorých polovicu tvoria vysokoškoláci by mali na bezplatných lístkoch ročne ušetriť 9 miliónov eur.

Zamestnanci budú cestovať za polovicu

vlakAby toho nebolo málo, ľúbivú 50 % zľavu z cestovného si podľa návrhu majú užívať aj zamestnanci dochádzajúci za prácou. Aj keď toto očividne populistické riešenie môže pomôcť niektorým chudobným rodinám k o niečo lepšej životnej úrovni, netreba zabúdať, že nič nie je zadarmo a že bezplatné cestovné predsa len treba z niečoho zaplatiť – z našich spoločných peňazí.

Odhaduje sa, že toto „štedré opatrenie“ z dielne Smeru bude stáť daňových poplatníkov až 60 miliónov eur. Navyše železnice sú už teraz stratové a dotované štátom pri súčasných cca 205 miliónov eur. Lacnejšie cestovné by mala mať od novembra vyše tretina cestujúcich, úplne zdarma bude môcť cestovať približne štvrtina ľudí využívajúcich železničnú prepravu. Úľavy sa budú týkať iba štátom dotovaných spojov – osobákov, regionálnych vlakov a rýchlikov. Na moderné InterCity (IC) vlaky sa novinka vzťahovať nebude.

Tento drahý špás nie je len o peniazoch

Existujú opodstatnené obavy, že pohodlie cestujúcich a kvalita cestovania utŕži poriadnu facku. Dá sa predpokladať, že sa stane to, čo vždy keď je niečo „zadarmo“ – začne sa službou hromadne plytvať. Istá skupina neposedných dôchodcov sa začne vyvážať vlakom krížom-krážom po Slovensku, veď čo – treba si nejako skrátiť dlhú chvíľu. S veľkou pravdepodobnosťou budú mať šťastie a v kupé stretnú „podobne zameraného seniora“. To isté bude platiť pre zamestnaných, ktorí doteraz využívali iné spôsoby dopravy do práce – autobus alebo auto. Načo cvakať drahé pohonné hmoty, keď vlakom je to lacnejšie? Aspoň si budú môcť ráno vo vlaku „schrupnúť“ – ale iba dovtedy, pokiaľ si bude kam sadnúť. Momentálne ťažko odhadovať, ako veľmi budú vlaky preplnené. Ktovie, možno obrázky satirikov znázorňujúce preplnené indické vlaky na ktorých sa ľudia sedia na streche nebudú až tak ďaleko od pravdy.

Preplnené spoje môžu potom odradiť tých, ktorí budú tak ako doteraz platiť plnú sumu cestovného. Ruku na srdce, nikomu by sa nepáčilo, ak si musí zaplatiť za službu plnú sumu, no pomer ceny a kvality sa rapídne zhorší.

Predražený výmysel tejto vlády navyše ani nie je spravodlivý. Týka sa iba určitej skupiny obyvateľstva a zložiť sa naň budú musieť všetci. Navyše znevýhodňuje tých, ktorí nemajú prístup k železnici, ale musia za školou či prácou dochádzať autobusom a všetci vedia, že takých obcí je stále dosť. Rozhorčenie nad týmto návrhom už stihli dať najavo aj autobusoví prepravcovia, ktorým sa nepáči to, že ich preprava nebude nijakým spôsobom dotovaná.

Share on Facebook0Share on Google+0Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn0Email this to someonePrint this page

8 komentárov »

 1. Artuš august 6, 2014 z 6:01 pm - Reply

  To je uzasne, ZSSK, ktorej je 100% vlastnik stat bude vozit ludi zadarmo, hlavne ze cela ZSSK ma v celej slovenskej republike az dva nove rusne, ostatne vsetko su stare crepy v dezolatnom stave ktore cim dalej tym castejsie nechavaju z dovodu poruch riadne platiacich cestujucich trcat hodiny na trati. Rusnovy park je prestarnuty, vsetci okolo nas modernizuju a u nas sa neustale robia len predrazene rekonstrukcie starych crepov, ktore sa neustale kazia.Radsej by mali zainvestovat do rusnoveho parku, aby ti ktori si za dopravu zaplatili sa dostali do ciela nacas.

 2. laco september 18, 2014 z 3:45 pm - Reply

  Bolo by dobre, aby ten kto článok s tými svojimi tvrdeniami napíše sa aj podpísal, aby Tí ktorí chcú k jeho obsahu mohli s autorom komunikovať.

  Rozhodne si nemyslím, že v konečnom efekte toto opatrenie bude stratovým. Práve opačne, predpokladám, že súčasne vlaky bude lepšie vyťažené, / teraz su poloprázdne či súpravy s 1 – 2 vozňami. Ak bude súprava klasická ako boli v minulosti viac vozňové, náklady sa na prepravu veľmi nezvýšia a teda ani pohodlie cestujúcich neutrpí. Naviac vlaky by mohli chodiť častejšie tak ako v minulosti a to by bolo zlepšenie pre všetkých občanov. Pravdepodobne dôchodcovia, a študenti presedlajú z inej dopravy / OsA , busy / na železnicu. Meškanie vlakov nie je zapričinené zlým stavom rušňov ale opravami zvrškov tratí počas sezónnych období., teda výlukami.
  Dovolím si tvrdiť, že dôchodcov, čo budu cestovať hore dole ako píše autor určite nebude mnoho a aj tých čo to začnú pripadne robiť táto turistika dlho baviť nebude. Dôchodcovia majú iné starosti a radosti ako si autor namýšla. Je predpoklad, že budu cestovať častejšie, no “ tento prepych “ si od spoločnosti zaslúžia.
  Samozrejme aj so spoločénskeho hľadiska i z ekologického je účelnejšie, cestovať hromadnou dopravou ako plytvať pohonnými hmotami v osobných autách . Aj to je hodnota , nad ktorou sa autor článku nezamýšla .
  V susednom Madarsku, ktoré ekonomicky nie je na tom lepšie ako SR, tuto vymoženosť majú dôchodcovia už viacej rokov.
  .

 3. iveta bozikovy október 16, 2014 z 8:40 pm - Reply

  bude to platit aj preZTP a sprievodcu alebo iba dvochodcov

 4. iveta bozikova október 16, 2014 z 8:42 pm - Reply

  budu mat zadarmo aZTPa sprivodca

 5. Zlata október 18, 2014 z 7:14 pm - Reply

  Smiešne… že neposední dôchodcovia! Veď napr. na hroboch predkov na druhom konci republiky sme neboli už viac ako 5 rokov, nemôžme si to dovoliť. Tak t.r. pôjdeme na hroby po 17. novembri…

 6. Eddie október 29, 2014 z 7:06 pm - Reply

  ako tak čítam niektoré komenty, som dosť prekvapený , na jednej strane áno chcelo by to nakúpiť modernejšie vlaky/vozne ale na druhej vadí vám že študenti a dôchodci budú jazdiť zadarmo ? keby ste/sme tak račej spravili niečo s tým že sa z našich daní vyplácajú asociáli a na to nadávali . Veď si uvedomte (to sa týka bezdetných) že aj vaše deti budú raz využívať túto možnosť a budete vďačný že vám to ušetrí nejaké to €, a k dôchodcom prečo by si na staré kolená nemohli pobehať republiku? dôchodky v tomto štáte niesu natolko vysoké aby si to mohla väčšina našich STARÝCH rodičov dovoliť !

 7. ... november 6, 2014 z 6:41 pm - Reply

  Je to nefér,prečo by mali mať zadarmo aj študenti ked majú už dávno 5o% zlavu a čo mi ostatný??

 8. Jozef november 11, 2014 z 2:26 pm - Reply

  …ostatní si budú musieť počkať, až budú študenti, alebo dôchodcovia….. 🙂
  Nechystám sa cestovať hore-dole, nie je to u nás vôbec príjemné ani za peniaze a telesná schránka dôchodcov užívajúcich medikamenty na udržanie života, nie je stavaná na takýto druh turistiky….

Poslať odpoveď »