Chýbajú Vám peniaze a pár dní pred výplatou potrebujete niečo súrne zaplatiť? V takom prípade môže pomôcť povolené prečerpanie. Keďže možnosť ísť na účte do mínusu využívajú státisíce Slovákov, tento produkt nechýba v ponuke žiadneho peňažného ústavu a Tatra banka nie je žiadnou výnimkou – šikovnú finančnú rezervu si môžete v Tatra banke zriadiť k balíku služieb Tatra Personal TB formou takzvaného voliteľného prečerpania účtu. Výhodou je, že za zriadenie tejto služby nebudete platiť žiadne poplatky, nakoľko tieto sú zahrnuté v rámci mesačného poplatku za balík Tatra Personal (TP). Treba však počítať s tým, že balíček TP nepatrí zrovna medzi najlacnejšie. Štandardne Vás bude stáť 5 € mesačne, aj keď Tatra banka poskytuje zľavy z mesačného poplatku za vedenie účtu po splnení istých podmienok.

Zľavu 50% z mesačného poplatku získate, ak:

  • využívate aspoň 2 úverové produkty TB
  • ak v jednom kalendárnom mesiaci zrealizujete aspoň 10 platieb kartou
  • ak máte zriadený balík služieb Tatra Business

100 % zľavu, teda balík služieb bez mesačného poplatku za vedenie účtu získate, ak priemerný denný zostatok vkladov a investícií v Tatra banke a vo všetkých jej dcérskych spoločnostiach za predchádzajúci mesiac bude minimálne 10 000 €.

Podmienkou pre poskytnutie voliteľného prečerpania je existencia účtu  6 kalendárnych mesiacov.

tatra banka logo blackAkonáhle splníte podmienky pre získanie voliteľného prečerpania, do 6 týždňov prebehne automatické hodnotenie, na základe ktorého sa klient dozvie, či má alebo nemá nárok na voliteľné prečerpanie. Počas 6 mesiacov používania balíka služieb Tatra Personal si banka klienta „preťukne“ a zisťuje, aké má mesačné príjmy a aké sú jeho priemerné mesačné výdavky. Od týchto údajov bude závisieť výška voliteľného prečerpania (maximálne však 3500 €). Výška limitu je pravidelne prehodnocovaná na základe priemerného mesačného zostatku na bežnom účte a samozrejme aj na základe platobnej disciplíny klienta.

Žiadosť o voliteľné prečerpanie si teda netreba podávať, všetko prebieha automaticky. Čo však robiť, ak Vám banka automaticky nastavila úverový limit a vy si ho neprajete využívať? Napriek tomu, že je zriadenie a prevádza služby zadarmo, niektorým zákazníkom môže prekážať automatické zriadenie úverového produktu, ktorý nechcú využívať. V takomto prípade je možné zmeniť úverový limit na 0 € mesačne prihlásením sa do internet bankingu. V sekcii „Účty“ vyberte „Zostatky na účtoch“ a nájdite záložku Povolené prečerpanie. Potom už len zmeníte výšku prednastaveného limitu na 0 € a zmeny uložíte. Takýmto spôsobom je možné znížiť výšku povoleného prečerpania.

Úrok

Tatra banka si účtuje úrokovú sadzbu jedine v prípade, že možnosť ísť do mínusu využijete a len za dni, v ktorom došlo k skutočnému čerpaniu finančných prostriedkov. Inak je prevádzka voliteľného prečerpania bez akýchkoľvek ďalších dodatočných nákladov. Úroková sadzba voliteľného prečerpania  je 18,90 % p.a. Ak sa dostanete do omeškania, teda ak dlh nevyrovnáte do dátumu splatnosti, banka si bude okrem štandardného úroku účtovať aj úrokovú sadzbu z omeškania – 5,50 % p.a.