Vonkajšie žalúzie šetria náklady v každom ročnom období – Finanza.sk

Vonkajšie žalúzie šetria náklady v každom ročnom období

Vonkajšie žalúzie z hliníka sú v dnešnej dobe najdokonalejším spôsobom účinného tienenia. Ešte pár rokov dozadu sa používali najmä v administratívnych či priemyselných budovách, no vďaka svojej praktickosti si ľahko našli cestu aj do rodinných domov a novostavieb bytových domov. A nečudo – exteriérové žalúzie dokážu zachytiť až 80 – 85 % slnečných lúčov. Pokoj od ostrého slnka môžete mať krátkym stlačením tlačidla na diaľkovom ovládači. Samozrejme existuje možnosť zvoliť aj manuálne ovládanie. Pokiaľ v domácnosti plánujete inštalovať viacero žalúzií, je vhodné mať aj centrálne ovládanie, vďaka ktorému môžete ovládať niekoľko okien či väčších presklených plôch naraz.

Chráňte svoje súkromie pred zvedavými pohľadmi

Exteriérové hliníkové žalúzie majú okrem bezkonkurenčnej tieniacej funkcie aj ďalší nezanedbateľný význam – ochránia Vaše súkromie pred susedmi ktorí radi „nakŕkajú“ do okien iných, či pred zvedavými zrakmi okoloidúcich (či už cez deň alebo po zotmení).

Široké lamely môžete nastaviť do požadovaného uhlu, tak, aby ste dosiahli požadovaný efekt tienenia, respektíve súkromia – pri vhodnom natočení lamiel je možné zamedziť nežiaducim pohľadom zvonku a zároveň si užívať (aj keď čiastočný) výhľad zvnútra.

Cena? Vysoká…

ukazka vonk.zaluzieVýsledná cena závisí od viacerých faktorov – napríklad od typu lamiel, ich šírky, tvaru, od zvolených ovládacích prvkov a samozrejme aj od výrobcu. V žiadnom prípade sa však nejedná o lacný produkt, ktorí by si si mohli dovoliť široké masy. Pokiaľ ste si mysleli, že kúpou okien, garážovej brány a vchodových dverí máte „otvory“ do domu vybavené, ste na omyle. Aj faktúra za exteriérové žalúzie môže narásť do obludných rozmerov – napríklad jedno netypické okno o rozmeroch 250 x 80 cm s motorovým typom ovládania Vás môže kľudne stáť aj 400 €. Pri rodinnom dome s veľkými presklenými plochami a množstvom okien sa tak cena za exteriérové žalúzie bude pohybovať nie v tisíckach ale skôr v desiatkach tisíckach eur. Vzhľadom na vysokú cenu sa teda oplatí venovať čas výberu dodávateľa – vyžiadajte si cenové ponuky od viacerých dodávateľov, všímajte si, či sú uvedené ceny vrátane DPH, dopravy a montáže, taktiež sa zaujímajte o to, čo všetko je súčasťou štandardného prevedenia a za čo sa „dopláca“, aby Vás nakoniec lacnejšia ponuka nevyšla oveľa drahšie iba pre ďalšie dobre utajené príplatky…

Na montáž myslite s predstihom

Keďže kúpa bytu, alebo stavba domu ľahko zhltne všetky úspory a peniaze z hypotéky sa tiež rýchle míňajú, na „malichernosti“ typu tieniaca technika spravidla veľa nezostane. Ale nič to, montáž exteriérových žalúzií sa dá realizovať aj pár mesiacov či rokov neskôr, potom, čo sa investor finančne zotaví. Každopádne je dôležité s montážou počítať už vo fáze hrubej stavby, aby sa spravila príprava na podomietkové prevedenie, vďaka ktorému sa žalúzie pri vytiahnutí dajú úplne skryť pod fasádu. Pokiaľ ste na tieniacu techniku pri hrubej stavbe zabudli, žalúzie sa vždy dajú schovať pod krycí plech, ktorý však zďaleka nepôsobí tak čisto a moderne ako podomietkové prevedenie.

Vonkajšie žalúzie sú najlepším priateľom „ľudí-netopierov“, ktorí neznášajú priame slnko. Vďaka nim sa aj príliš svetlé miestnosti s prudkým slnečným žiarením premenia na útulnú miestnosť, v ktorej sa dobre pracuje či relaxuje. To však zďaleka nie je ich jediné plus – chránia pred zlými poveternostnými podmienkami – pred snehom, prudkým vetrom, dažďom či krúpami.

Menej hluku, viac kľudu

Napriek tomu, že exteriérové žalúzie majú najmä tieniacu a tepelno-izolačnú funkciu, dokážu účinne chrániť aj pred hlukom a prispievať tak k väčšiemu komfortu a kvalite života odbremeneného od nežiaducich vonkajších hlukov a šumov. Vďaka nim dokážete napríklad výrazne znížiť dopravný hluk.

Šetria náklady

Akousi čerešničkou na torte je nižšia spotreba energie. Tak napríklad v lete použitím žalúzií je možné dosiahnuť príjemnú teplotu, nakoľko účinne zabraňujú priestupu tepla do miestnosti, vďaka čomu sa dá ušetriť až tretina elektrickej energie potrebnej na klimatizáciu miestnosti – nehovoriac o tom, že sa jedná o neporovnateľne zdravší spôsob regulácie teploty.

A šetriť sa dá aj v zime. Počas najchladnejších mesiacov je vhodné mať žalúzie v noci stiahnuté, aby sa zabránilo zbytočným tepelným únikom cez okná. No a aby sa dosiahli maximálne tepelné zisky, cez deň ich nechajte vytiahnuté v hornej pozícii, najmä ak nie ste doma a nepotrebuje tieniť. Aby ste so žalúziami ušetrili maximum energie, nemusíte byť vášnivým sledovačom počasia – existuje totižto aj veterné a slnečné čidlo, ktoré umožňuje automatické riadenie podľa počasia.

Share on Facebook0Share on Google+0Tweet about this on TwitterShare on LinkedIn0Email this to someonePrint this page

5 komentárov »

 1. Filip jún 26, 2014 z 11:16 am - Reply

  Zaluzie nezvladaju silny vietor ani krupy – idealne je naopak mat automatiku, ktora ich v pripade, ze zajde Slnko a zacne fukat zdvihne. Co sa tepelneho zisku v zime tyka, bol by som asi skepticky – hovorime o ani ne 1mm hlinikovom plechu (a hlinik vyborne vedie teplo) pod ktory dost fuka. Je to asi lepsie ako bez nich, ale nie su to rolety. So zvyskom musim suhlasit. Inak k tej cene – to sa fakt da spravit jedno relativne velke okno (2.5m x 0.8m) s motorom za 400€? Motor stoji s dialkovym je tak za 200, material netusim a praca nebude zadarmo…

 2. Laura marec 1, 2017 z 12:38 pm - Reply

  Súhlasím s Filipom. Žalúzie vietor nezvládajú. Na slovenské podmienky sú lepšou voľbou rolety. Rolety s automatikou – najlepšie od somfy boli našou voľbou na bungalov a myslím že sú super.

 3. G.dans marec 17, 2017 z 1:32 pm - Reply

  Ešte som si nevšimol, či u nás to šetrí nejaké energie, máme všetko namontované krátko, ale zatiaľ som predovšetkým spokojný s tým, ako to dobre funguje. Keď som kupoval okná, pôvodne som si myslel, že si nechám urobiť okná a k tomu kúpim vnútorné žalúzie, ale keď som potom u Vekry videl možnosť tohto, tak som radšej dopýtal to a som s tým spokojný, zatiaľ to všade odporúčam.

 4. Luko apríl 7, 2017 z 1:05 pm - Reply

  tieto žalúzie, to je veľká paráda. kým som ich nemal, tak som si hovoril, že je to nepotrebujem a teraz som rád, že som si za to u vekry priplatil. Museli ma trochu presviedčať, ale teraz vidím, že rada bola dobrá.

   

 5. Dávid. apríl 25, 2017 z 1:49 pm - Reply

  Vonkajšie žalúzie sú super, veľmi sa mi to páčilo, keď sme stavali dom a nechali sme si to preto u vekry vyrobiť a som momentálne za tú investíciu veľmi rád, uvidíme ako dlho nám vydrží, ale zatiaľ som spokojný.

Poslať odpoveď »