VÚB našla spôsob, ako si udržať hypotekárnych dlžníkov so sklonom „k prelietavosti“

VÚB našla spôsob, ako si udržať hypotekárnych dlžníkov so sklonom „k prelietavosti“
Photo by Floriane Vita / Unsplash

Je to necelý mesiac odvtedy, čo vstúpila do platnosti novela Zákona o úveroch – tá sa v médiách spomínala najmä v súvislosti ohraničením poplatku za predčasné splatenie hypotéky mimo termínu zmeny fixácie na jeden percentuálny bod. Novela zákona pôvodne implementovala európsku hyposmernicu, ktorej výsledná forma na jednej strane pobúrila banky a na strane druhej potešila hypotekárnych dlžníkov a všetkých, ktorí si v dohľadnej dobe plánujú vziať úver na bývanie či tých, ktorí chcú využiť možnosť refinacovania hypotéky za rekordne nízke sadzby.

Podľa pôvodnej legislatívy si bankové domy za predčasné splatenie mimo termínu zmeny fixácie účtovali poplatok vo výške 4-5 % z predčasne splatenej istiny. Nečudo, že nový zákon odštartoval ostrý boj o klientov, ktorých doteraz od refinancovania odrádzali iba mastné poplatky pri odchode.

Zástupcovia bánk po definitívnom schválení novely zákona neskrývali svoju nespokojnosť so stanovením hranice na jedno percento, nakoľko im pri predčasnom splatení môžu vzniknúť oprávnene vyššie náklady ako môžu žiadať od klienta. Hneď po prijatí novej legislatívy vznikli obavy, či sa banky nebudú snažiť zosekané príjmy z predčasného splatenia vykompenzovať inak – napríklad zvýšením úroku pre všetkých klientov alebo plošným zavedením iných poplatkov (aj takých od ktorých sa pomaly upúšťalo – napr. poplatku za poskytnutie úveru). Taktiež existuje veľmi opodstatnená obava, že úroky na dlhších fixáciách porastú – nakoľko pri ich predčasnom splatení vzniknú bankám vyššie náklady.

Pár týždňov potom, čo sa klienti bánk môžu veľmi lacno prejsť ku konkurencii s výhodnejšími podmienkami, sa začínajú objavovať prvé špekulácie, ako si poistiť „prelietavých“ klientov v rámci nových pravidiel a zároveň netrestať verných zákazníkov plošným zdražovaním úverov.

Šalamúnsky situáciu vyriešila VÚB – tá začala ponúkať tkz. úrokový bonus vo výške jedného percenta. Základné sadzby sú teda o 1 % vyššie ako sú reklamované sadzby – 2,49 % p.a. 3R, 2,69 % p.a. pri 5R fixe a 3,29 % pri desaťročnej fixácii.

Úrokový bonus môže získať ako nový tak aj refinancujúci klient, platí pre všetky typy hypotéky a viazanosti okrem hypotéky pre mladých. Bonus je voliteľná služba, ktorú získava klient vopred – okamžite teda začne splácať hypotéku s úrokom nižším o jedno percento (oproti základnej sadzbe, napríklad pri trojročnej fixácii získava úrok len 1,49 % p.a.), no v prípade, že by sa rozhodol prejsť ku konkurencii, musí okrem 1 % zákonného poplatku za predčasné splatenie vrátiť aj úrokový bonus.

VÚB banka teda našla elegantné riešenie, ako neprenášať zvýšené náklady pri predčasnom splatení na všetkých klientov, ale len na vyznavačov bankovej turistiky.

Read more

Tak predsa sme sa dočkali: na Slovensku máme po prvýkrát lacnejšie hypotéky ako priemer v eurozóne

Tak predsa sme sa dočkali: na Slovensku máme po prvýkrát lacnejšie hypotéky ako priemer v eurozóne

V súčasnosti sa Slováci tešia mimoriadne priaznivým podmienkam poskytovania hypoték. Tretí mesiac roka prepísal niekoľko rekordov – priemerná úroková sadzba novo poskytnutých úverov na bývanie klesla na neuveriteľných 1,95 % p.a., pričom po prvý krát v histórii bola pokorená magická, dvojpercentná hranica. Nikdy predtým sa nedal nový úver na bývanie

By Redakcia