Drvivá väčšina Slovákov sa bankomatom iných bánk kvôli nemalým poplatkom oblúkom vyhýba. Pokiaľ predsa len k bankomatu cudzej banky zablúdime – najmä pre nedostatok času alebo z lenivosti, za výber zaplatíme v priemere 1,50 až 2,00 EUR. Pre ľudí zarábajúcich podpriemerne, viacdetné rodiny žijúce z jedného príjmu znamená tento poplatok dosť dobrý dôvod, aby zašli o niekoľko ulíc ďalej a vyhľadali „vlastný bankomat“.

Väčšina tuzemských bánk ponúka v rámci predplateného balíka služieb niekoľko výberov z bankomatov vlastnej banky zdarma, drahšie účty a balíky služieb sú vylepšené aj o zopár výberov z bankomatov cudzích bánk, prípadne bankomatov v zahraničí v rámci EÚ.

V cenníkoch jednotlivých bankových domov sú uvedené aj základné sadzby, ktoré sú klientovi účtované, v prípade, že v danom mesiaci „prešvihne“ počet bezplatných výberov v rámci balíka služieb alebo ak banka neposkytuje možnosť bezplatných výberov.

bankomat a kartaPre lepšiu orientáciu v poplatkovej politike bánk týkajúcej sa hotovostných výberov sme pripravili nasledovné porovnanie. Kto z neho vyšiel najlepšie?

Jednoznačným víťazom je pomerne nový produkt U konto od Unicredit Bank, ktoré ponúka VŠETKY výbery z bankomatov na Slovensku (vlastných aj cudzích) a v zahraničí bez poplatkov.

Človek by si povedal, že takýto účet musí byť poriadne mastný. Základná cena je síce vyššia – 8 EUR mesačne, no pri presmerovaní mzdy na toto konto vo výške minimálne 400 EUR mesačne UCB odpúšťa poplatok za vedenie a správu tohto účtu.

Banka Vlastný bankomat Cudzí bankomat Zahraničie Počet výberov z vlastného bankomatu v rámci balíka služieb Počet predplatených výberov z cudzích bankomatov v rámci balíka služieb
Tatra Banka 1,00 € 2,00 € 2,00 € v rámci balíka Tatra Personal neobmedzene 0
VÚB 0,30 € 2,00 € 1,5 % transakcie min. 6,5 € Flexiúčet: možnosť vybrať si v základnej ponuke prvé 4 poplatky za výber v hotovosti z bankomatu VÚB, a.s. 0
Slovenská sporiteľňa 0,20 € 2,00 € 5,00 € v rámci balíka služieb „Osobný účet“ neobmedzene 0
UniCredit Bank 0,30 € 1,50 € 5,00 € v rámci balíka U konto sú všetky výbery z bankomatov všetkých poskytovateľov v SR a v zahraničí zadarmo neobmedzene
ČSOB 0,20 € 1,50 € 2 % z transakcie min 6 € v rámci balíka ČSOB pohoda neobmedzene 1x
Sberbank 0,50 € 1,50 € 1,50 € v rámci programu služieb „Active“ neobmedzene 0
ZUNO

výber z bankomatov Tatra banky (keďže ZUNO vlastnou bankomatovou sieťou nedisponuje)

účet Plus:

výber na d 50 € a viac: 0 €
ostatné: 0,80 €

účet: 1 €

1,20 €

0 € (účet plus)

1,20 € (účet)

v rámci „Účet plus“ všetky výbery nad 50 € zdarma 0

Ako vidieť z vyššie uvedenej tabuľky, poplatky za výbery z cudzích bankomatov nie sú najlacnejšie. Snaha o zabezpečenie hotovosti do peňaženky sa môže ešte viac predražiť v prípade, že sa tak rozhodnete spraviť v zahraničí. Pri hotovostných výberoch v zahraničí si totižto niektoré banky účtujú percento z vyberanej sumy – napríklad 1,5 % a alebo 2 % z výberu, čo môže pri vyšších sumách spôsobiť, že banka si z Vášho účtu strhne poriadne mastnú sumu.

Na druhej strane ani „dotankovanie“ menšej hotovosti nemusí vyjsť lacnejšie, nakoľko finančné domy si prešibane účtujú aj minimálnu sumu za výber – u väčšiny sa to bude pohybovať okolo 5-6 €. Svetlou výnimkou je ZUNO, ktoré pri spoplatnenom Účte plus ponúka všetky výbery v zahraničí zadarmo a v pri bezplatnom „Účte“ je suma oproti konkurenčným účtom veľmi priaznivá – iba 1,20 €.

Nielen doma, ale aj v zahraničí sa preto viac oplatí platiť kartou (pokiaľ je taká možnosť). Väčšina ľudí už bude mať platby kartou buď celkom zdarma (zahrnuté v mesačnom poplatku za balík služieb) alebo za symbolický poplatok vo výške pár centov.