Výživové doplnky zázračne otvárajú peňaženky

Výživové doplnky zázračne otvárajú peňaženky

Oslovila Vás reklama na výživový doplnok sľubujúci prinavrátenie zdravia, úľavu od bolestí a získanie stratenej vitality a to všetko bez konzultácie s lekárom? Vaše nadšenie podporí niekoľko dôveryhodne vyzerajúcich spokojných zákazníkov, ktorý na produkt nedajú dopustiť. Škoda len, že malé balenie tohto všelieku stojí Vašu celodennú mzdu – 39,90 €. Ale veď čo, poviete si, aj tak sa do práce s boľavými kĺbmi chodiť nedá…A tak bez dlhšieho váhania produkt objednáte.

Výživové doplnky však často nielenže zdraviu neprospejú, môžu ho dokonca vážne poškodiť

Záleží od toho, z akého „zdroja“ ich kupujete. Ak si ich zvyknete zaobstarať v lekárni, o svoje zdravie sa príliš strachovať nemusíte. Prinajhoršom vyhodíte niekoľko desiatok eur na výživový preparát, ktorý k Vášmu celkovému zdraviu a fyzickej pohode nijako neprispeje, ale ani neublíži…

Pozor na internetový predaj

doplnky vyzivyO dosť pofidérnejšie pôsobí predaj týchto preparátov prostredníctvom internetu. V anonymnom priestore stačí trochu drzosti a predať Vám môže hocikto hocičo aj bez toho, aby sa zaťažoval tým, či výživový doplnok bol na slovenskom trhu schválený ÚVZ SR. Ak natrafíte na takéhoto „podnikateľa“, v hre už nie sú len peniaze, ale predovšetkým Vaše zdravie. Je tomu len pár týždňov čo Úrad verejného zdravotníctva SR varoval pred kúpou a užívaním výživového doplnku OxyELITE, ktorý môže spôsobiť vážne poškodenie pečenie. Tento preparát mal slúžiť na lepšie spaľovanie tukov, takže ho užívali najmä mladí ľudia, ktorí chceli posilniť účinky cvičenia týmto tukožrútom. V skutočnosti sa jednalo skôr o „pečeňožrúta“. Len v USA bolo zaznamenaných 56 prípadov hepatitídy ako následok užívania tohto prípravku, z čoho takmer polovica bola veľmi vážna. Dvom poškodeným pacientom museli transplantovať pečeň a jeden následkom rozsiahleho poškodenia podľahol… Informáciu o škodlivosti výrobku zaslal ÚVZ SR Rýchly výstražný systém pre potraviny a krmivá (RASFF). Hlavný hygienik SR prof. MUDr. Ivan Rovný ozrejmil, že výživový doplnok OxyELITE pochádza z dielne amerického výrobcu USP Labs, LLC z Dallasu. Jeho obal tvorí biela plastová dóza ktorá obsahuje 90 kapsúl.

Najhoršie na tom je, že niektorí jeho bývalí užívatelia vyjadrujú poľutovanie nad tým, že bol stiahnutý z trhu, nakoľko vraj efektívne spaľoval tuky…

Čím to je, že ľudia akosi uprednostňujú rýchle, bezbolestné riešenia v pilulke pred namáhavejším zdravým životným štýlom? Miesto toho, aby sme nevyhnutné vitamíny doplnili pestrou stravou, radšej ráno zhltneme zopár piluliek a sme spokojní že nášmu „telu nič nechýba“?

Prečo nahromadené kilogramy chceme bez štipky fyzickej námahy zhodiť zázračnými tabletkami na chudnutie alias fat burnermi ktorých účinok sme ochotní podporiť nanajvýš tak pásom na chudnutie a pre ešte„lepšie spaľovanie tukov“ sa zabalíme do igelitu?

Prečo viac energie nehľadáme, v sebe, vo svojom okolí pracujúc na vzťahoch s blízkymi, v prírode, dlhším spánkom a zdravším životným štýlom, prečo si myslíme že nás „nakopne“ nejaká tabletka s pochybným zložením? Nedokážeme prestať fajčiť, tak si aspoň kupujete preparáty, ktoré majú eliminovať negatívny spôsob fajčenia.

Ľudia nechcú čakať, chcú výsledky, okamžite, bez námahy

Asi je to v ľuďoch ako takých a možno sčasti aj dobou, že vyhľadávame instantné riešenia s okamžitým účinkom a s minimom námahy a viac veríme akýmsi tabletám ako poctivému zdravému životnému štýlu, z čoho profitujú distribútori a výrobcovia výživových doplnkov. Problematika je však o niečo zložitejšia. Pokiaľ beriete výživové preparáty ako doplnok k zdravej a vyváženej strave, v poriadku, len to nepreháňajte s odporúčanými dennými dávkami. Veď aj na samotných príbalových letákoch je upozornenie, že „výrobok neslúži ako náhrada pestrej stravy“.

Pýtali ste sa už na názor Vašeho lekára?

Nič nepokazíte, ak každý preparát, ktorý sa rozhodnete užívať, skonzultujete s Vaším lekárom, ktorý stanoví odporúčanú dávku. Nadmerné množstvá na oko „nevinných vitamínov“ môžu narobiť v tele poriadne škody – napríklad v podobe nepríjemných nezastaviteľných hnačiek a preto ich dávkovanie nemožno brať na ľahkú váhu.

Nie je to liek, iba doplnok!

Predtým, než vytiahnete z peňaženky dve dvadsať eurové bankovky, aby ste si kúpili krabičku so zázračnými tabletkami ktoré majú zatočiť s boľavými kĺbmi, je dobré vedieť, že výživový doplnok nie je liek, teda nedokáže liečiť ani predchádzať žiadnym ochoreniam. Pokiaľ teda problémy máte, miesto vyhadzovania peňazí radšej navštívte odborníka, ktorý Vám skutočne pomôže problém vyriešiť.

Nuž ale viacero ľudí má opačný názor, aspoň podľa nášho mini prieskumu pred jednou bratislavskou lekárňou. Pýtali sme sa, či výživové doplnky kupujú, a ak áno, tak či im pomohli.

Ako prvú sme s otázkou odchytili Zuzanu, očividne v pokročilom štádiu tehotenstva. „Práve si idem do lekárne kúpiť tehotenské vitamíny s obsahom kyseliny listovej, vitamínu C, železa, magnézia. Kyselina listová sa má užívať ako doplnok stravy, lebo telo ju údajne zle vstrebáva.“ Na otázku, koľko stojí jedno balenie, pohotovo odpovedá „25 EUR, ale nebudem predsa riskovať zdravie svojho dieťaťa.“ potom dodáva „gynekológ mi síce žiadne vitamíny nepredpísal, ale ja si myslím, že mi to pomôže donosiť zdravé dieťa a určite to neuškodí.“

Ďalší respondent je staršia pani ktorú trápi žalúdok. Na našu otázku iba mávne rukou a hovorí: „Neverím týmto nezmyslom. Chcú len z ľudí vytiahnuť peniaze. A za čo? Za chémiu! Ja si radšej navarím rumančekového čaju, aspoň sa mi trochu uľaví a mám to skoro zadarmo.“

Ďalej zastavujeme atraktívne pôsobiaceho vyšportovaného mladíka. Ten priznáva, že užíva veľa doplnkov výživy aby rýchlejšie naberal svalovú hmotu. „Pravidelne po cvičení beriem proteíny a kreatíny a občas aj gainery a neľutujem, aspoň je rýchlejšie vidieť výsledky.“ Nuž mladému mužovi ostáva držať palce, aby jeho túžba po krásnom tele neskončila poškodením orgánov ako tomu bolo v desiatkach prípadov užívateľov výživového doplnku OxyELITE.

Read more

Tak predsa sme sa dočkali: na Slovensku máme po prvýkrát lacnejšie hypotéky ako priemer v eurozóne

Tak predsa sme sa dočkali: na Slovensku máme po prvýkrát lacnejšie hypotéky ako priemer v eurozóne

V súčasnosti sa Slováci tešia mimoriadne priaznivým podmienkam poskytovania hypoték. Tretí mesiac roka prepísal niekoľko rekordov – priemerná úroková sadzba novo poskytnutých úverov na bývanie klesla na neuveriteľných 1,95 % p.a., pričom po prvý krát v histórii bola pokorená magická, dvojpercentná hranica. Nikdy predtým sa nedal nový úver na bývanie

By Julián Stainmayer