Z ruky do úst žijú až tri štvrtiny Slovákov

Z ruky do úst žijú až tri štvrtiny Slovákov

Finančná situácia väčšiny slovenských domácností nie je závideniahodná. Život od výplaty k výplate je dôverne známy viac ako trom štvrtinám Slovákov. Vyplýva to z nedávnej analýzy, ktorú realizovala Poštová banka. Problémy s platením bežných výdavkov, ako je strava, oblečenie, chovateľské potreby má až 76,4 % slovenských domácností. Tieto ťažkosti najviac trápia obyvateľov banskobystrického kraja. Zložitá finančná situácia banskobystrických domácností má jednoduché vysvetlenie: práve tento región trpí jednou z najvyšších mier nezamestnanosti na Slovensku. Bez práce je tu takmer každý piaty ekonomicky aktívny obyvateľ, čo sa samozrejme musí odraziť aj na finančnej situácii obyvateľstva. Naopak, finančne najlepšie spomedzi všetkých slovenských regiónov sú na tom obyvatelia bratislavského kraja. Aj v hlavnom meste a jeho okolí však finančné suchoty priznalo až sedem z desiatich domácností.

Dôchodcovia a neúplné rodiny v ohrození

mince v rukeŽivot na hranici chudoby, kedy príjem nepostačuje na platenie bežných výdavkov hrozí najviac neúplným domácnostiam s jedným rodičom a dieťaťom, prípadne viacerými deťmi. O nič lepšie na tom nie sú ani dôchodcovia. Podľa zistených údajov, ťažkosti s hradením bežných výdavkov má až 8 z 10 dvojčlenných domácností, v ktorých žije aspoň jeden dôchodca. Každý si vie predstaviť, že samostatne žijúci dôchodca si môže vyhadzovať z kopýtka ešte menej.

Keď k zvyčajným nákladom (strava, oblečenie, bez ktorých sa nikto nezaobíde) pridáme aj náklady na bývanie, vrásky na čele živiteľov rodín sa ešte viac prehĺbia. Účty za bývanie, vodu, elektrinu a plyn tvoria až pätinu spotrebných výdavkov Slovákov. A dostávame sa k ďalšiemu šokujúcemu zisteniu: až 92,1 % slovenských domácností má problém s platením celkových nákladov.

Niet sa čomu čudovať, že pri takýchto hrozivých číslach množstvo ľudí rieši akútny nedostatok finančných prostriedkov rýchlymi pôžičkami, ktoré sú najmenej výhodné. Vysoká ročná percentuálna miera nákladov je daňou za promptné požičanie peňazí bez zdĺhavej administratívy a dokladovania.

Tvorte rezervu, oceníte ju pri finančných suchotách!

Oveľa rozumnejšie je vopred sa pripraviť na neočakávané výdavky finančnou rezervou. Každý si ju môže jednoducho vytvoriť takým spôsobom, že každý mesiac si aspoň malú časť výplaty odloží bokom (napríklad na sporiaci účet). Minimálna odporúčaná rezerva by mala byť aspoň trojnásobok mesačného príjmu domácnosti. Iste, niekedy je veľmi ťažké šetriť z mála, ale ak sa Vám to podarí, môžete si byť istý, že sa budete vedieť lepšie popasovať s nepriaznivou finančnou situáciou.

V prípade, že výdavky prevyšujú rezervu, riešenie môže byť spotrebný úver s rozumne nastaveným úrokom a ročnou percentuálnou mierou nákladov. O úver však žiadajte iba vtedy, ak mesačné splátky nepoložia na lopatky Váš rodinný rozpočet. Odborníci sa zhodujú na tom, že zdravá miera zadĺženia (výška mesačnej splátky) končí na 30 % z mesačného príjmu domácnosti. Stále však treba mať na pamäti, že účel úveru by mal mať dlhšiu životnosť ako je samotná splatnosť.

Read more

Začínate na Slovensku s podnikaním? Neprehliadnite naše praktické tipy

Začínate na Slovensku s podnikaním? Neprehliadnite naše praktické tipy

Podnikanie na Slovensku je plné príležitostí aj výziev. Pre začínajúcich podnikateľov je dôležité poznať základné kroky, ktoré im pomôžu uspieť. Prinášame vám preto prehľad najdôležitejších aspektov, na ktoré by ste nemali zabúdať. Strategické plánovanie a výber právnej formy podnikania Úspech v podnikaní začína detailne vypracovaným podnikateľským plánom. Tento dokument by

By Redakcia