Aerolinky tlstoprdelníkom na cestách: zatraste zadkom (schudnite) alebo peňaženkou
„Vitajte v najférovejšom platobnom systéme za leteckú prepravu. Svet si je teraz vedomý toho, že platba na základe váhy je najférovejší spôsob ako platiť za leteckú prepravu – či sú to ľudia alebo batožina.
V Samoa Air spravíme všetko čo je v našich silách, aby sme zabezpečili, že každý cestujúci získa rovnakú úroveň komfortu počas letu. Chceme z leteckej prepravy opäť spraviť príjemný zážitok, kde Vy a Vaša batožina cestujete vždy spolu. Už žiadne ďalšie extra poplatky a žiadna diskriminácia, pretože vieme že: Kilo je kilo!“
Takýmto spôsobom víta návštevníkov svojho webu aerolinka Samoa Air. Na začiatku svojho pôsobenia bola táto letecká spoločnosť známa len miestnym a návštevníkom štátu Samoa. Novým systémom platby „Plať iba toľko, koľko vážiš“ sa stala spoločnosťou, o ktorej vášnivo diskutoval celý svet. Ako prvá totižto prelomila tabu leteckých prepravcov – ich cenník zohľadňuje váhu cestujúceho a jeho batožiny.
Pri rezervácii letenky sa zadáva hmotnosť cestujúceho, ktorý je potom následne odvážený na letisku
Systém funguje jednoducho – pri rezervácii letenky je potrebné okrem štandardných osobných údajov vyplniť aj vlastnú váhu a hmotnosť batožiny. Na základe súčtu týchto hmotností sa vypočíta cena letenky.
„Rezervácia letenky je u nás veľmi jednoduchá – stačí uviesť odhadovanú hmotnosť do nášho online rezervačného formulára (nebojte sa, opäť Vás zvážime na letisku). So Samoa Air ste pánom toho, ako veľa (alebo málo!) bude Vaša letenka stáť.“ uvádza sa na webe leteckej spoločnosti.
Na zmenu systému mala Samoa Air dosť dobrý dôvod: Samoa patrí k top desiatim krajinám s najväčším výskytom obezity, kde je viac ako 80 % populácie nad 15 rokov obéznych.
Pohodlnejšie cestovanie pre nadrozmerných pasažierov
Aj keď tento unikátny spôsob platby si vzal na mušku obéznych ľudí, aj pre tých má platba na základe kíl svoje výhody. Tým, že letecká spoločnosť vopred pozná približnú hmotnosť cestujúceho, vie pred samotným letom spraviť isté úpravy – pripraviť priestrannejšie sedadlo alebo zabezpečiť viac miesta pre nohy. Istotne je aj pre objemnejších ľudí schodnejšie zaplatiť za letenku viac ako potom počas letu zažívať trápne momenty, keď sa so svojím pozadím nedokážu vtesnať do štandardného sedadla.
Extrémne obézni pasažieri si musia zakúpiť dve letenky, inak riskujú, že neodletia
O otázke obéznych cestujúcich sa síce dlho diskutovalo, iba nedávno sa začali lámať ľady. Niektoré americké spoločnosti si nastavili pravidlá tak, že extrémne obézni klienti si musia rezervovať dve miesta. Pasažierom, ktorí sa pohodlne nevojdú do sedadla so sklopenými opierkami, a ktorí si vopred nezakúpia dve letenky, nemusí byť umožnený boarding, pokiaľ sa v lietadle nenájdu dve miesta vedľa seba. Kým niektorí prepravcovia účtujú za dve miesta obéznym cestujúcim rovnakú cenu, iné na druhé sedadlo poskytnú zľavu.
Riaditeľ Samoa Air Chris Langton na margo zavedenia systému platby na základe váhy povedal, že sa jedná o najférovejší spôsob platby. „Pre leteckých operátorov nie je podstatný počet sedačiek, ale váha. Čím menšie lietadlo, tým menšiu odchýlka, ktorá sa dá akceptovať pokiaľ ide o hmotnostný rozdiel medzi cestujúcimi.“ Langton nepochybuje o tom, že sa jedná o koncept budúcnosti. „Každý kto mal šťastie na obézneho suseda mal pocit, že zaplatil za polovicu jeho váhy…ľudia sú celkovo omnoho väčší ako tomu bolo pred 40 až 50 rokmi.“
Ceny leteniek na základe váhy si pochvaľovali hlavne rodiny s malými deťmi, pretože deťom sa účtovali letenky tiež na základe hmotnosti a nie za sedadlo.
Čo si myslíte o vyšších cenách leteniek pre ľudí trpiacich nadváhou? Je to diskriminácia alebo spravodlivý spôsob ako zabezpečiť každému pohodlné cestovanie? Vyjadrite svoj názor v komentároch nižšie.