Ako vysvetliť dieru v životopise?
Pokiaľ ste boli mimo zamestnania istú dobu – či už len pár mesiacov alebo dokonca rokov, možno sa obávate, že „diera v životopise“ Vám poriadne skomplikuje hľadanie novej práce, ak ho dokonca úplne neprekazí. Isté obavy sú na mieste, predsa len, personalisti sa na diery v životopise pozerajú pomedzi prsty.
Pracovná prestávka – z akéhokoľvek dôvodu nemusí automaticky znamenať kariérnu samovraždu.
Je len na Vás ako vašu nútenú alebo dobrovoľnú pracovnú pauzu vysvetlíte a ako odprezentujete Vaše schopnosti.
Takže bez ohľadu na to, či ste zostali doma s malým dieťaťom, starali ste sa o chorého rodiča, ktorý potreboval celodennú opateru, alebo Vás proste z práce „vykopli“, tu je návod, ako vysvetliť diery v životopise tak, aby ste Vaše šance na získanie práce nepochovali:
Rodinné záležitosti
V našich končinách sa berie ako samozrejmosť, že žena odíde na istý čas na materskú, ktorá potom prirodzene prejde do rodičovskej dovolenky. Množstvo žien uprednostní výchovu detí pred kariérou a tak doma zostávajú maximum času – až do troch rokov veku dieťaťa. Neraz sa po prvom dieťati pridá druhé, prípadne ďalšie. Zrazu sa človek nenazdá a je päť rokov doma. Aj keď je tento čas, ktorý žena strávila doma absolútne neoceniteľný pre jej rodinu, a pochopiteľný pre zamestnávateľa, pri hľadaní práce je dôležité zdôrazniť jednu vec: o deti je postarané. Chodia do škôlky (jaslí), poobede sa o ne starajú starí rodičia…a Vy ste pripravená 100% svojej pozornosti venovať práci. Žiaden zamestnávateľ nechce počuť, že z práce budete musieť odchádzať skôr, lebo ich nemá zo škôlky kto vyzdvihnúť.
Starali ste sa o chorého rodiča?
Nešupnúť chorého otca či matku do domova dôchodcov ale dať výpoveď v práci za účelom celodennej starostlivosti iste vyžaduje veľa sebazaprenia. No spraví tak len nesebecký človek, ktorý vie čo je v živote podstatné. Takýto charakter ocení každý, komu záleží na rodine, vrátane personalistu a potenciálneho zamestnávateľa. Starostlivosť o člena rodiny je teda pracovná prestávka, ktorú ľahko vysvetlíte a nemusíte sa pritom červenať. Aj v tomto prípade je potrebné zdôrazniť, že doma sú už veci vysporiadané, takže sa môžete naplno venovať pracovným záležitostiam.
V oboch prípadoch (žena na MD a človek starajúci sa o chorého príbuzného) šance na nájdenie novej pracovnej príležitosti podstatne zvýšite, pokiaľ preukážete, že ste čas strávený mimo zamestnania „nezaháľali“ a že ste vo Vašom obore naďalej vzdelávali, študovali si odborné publikácie a boli v kontakte s ľuďmi z brandže. Vašu snahu nezostať úplne mimo pracovného sveta môžu preukázať rôzne absolvované kurzy ale aj online semináre.
Zdravotné problémy
Pokiaľ bol príčinou Vašej medzery v životopise nepriaznivý zdravotný stav, treba byť dobrým psychológom a citlivo zvážiť, či spomenúť zdravotnú stránku. Kým niektorým recruiterom môže aj pri nepatrnej zmienke o zhoršenom zdravotnom stave zablikať kontrolka (a okamžite prestanú s Vami počítať ako s nádejným kandidátom), iní môžu zase úprimnú odpoveď bez zahmlievania oceniť. Ak máte pocit, že by mohla byť pracovná prestávka kvôli podlomenému zdraviu prekážkou k nájdeniu nového zamestnania, radšej len povedzte, že ste si dopriali blahodárnu rekreačnú pauzu aby ste vedeli naďalej podávať stopercentný pracovný výkon.
Výpoveď
Záleží na tom, z akého bola dôvodu. Nadbytočnosť, hromadné prepúšťanie, nie je žiaden dôvod na hanbu. Prepúšťajú sa však aj špičkoví odborníci a nemuseli zrovna hrubo porušiť pracovnú disciplínu – proste len boli v nesprávnom čase na nesprávnom mieste. Čas, ktorý potrebuje prepustený zamestnanec na nájdenie novej práce je spravidla dlhší ako keď sa zo zamestnania rozhodne odísť sám. Výpoveď sa totižto ťažko vysvetľuje. Pripravte si veľmi dobré argumenty, aby ste sa ako kandidát úplne nediskvalifikovali.
Vlastný biznis
HR špecialisti neradi vidia životopisy ľudí, ktorí mali alebo vlastnia firmu a snažia sa nájsť si zamestnanie. Pozerajú na nich neraz pohŕdavo, niečo ako: cha, skúšal vlastný biznis, nevyšlo mu to a teraz si hľadá job… Pre isté firmy však môžu byť aj bývalí podnikatelia veľmi atraktívni. Možno hľadajú človeka, ktorý má podnikateľského ducha a ktorý vie na sebe tvrdo pracovať…Možno hľadajú niekoho presne ako ste Vy. Len prosím na pohovore nepovedzte, že potrebujete prácu, aby ste sa finančne zotavili a len čo zarobíte dosť peňazí, vrhnete sa realizovať ďalší podnikateľský nápad…
Nech je už dôvod pracovnej prestávky akýkoľvek, v krátkosti ho vysvetlite v motivačnom liste, nie v životopise. Životopis je o Vašich pracovných skúsenostiach a odborných znalostiach.
Stačí v motivačnom liste uviesť: predchádzajúce dva roky som sa starala o syna, teraz som pripravená vrátiť sa do práce. Nezameriavajte príliš pozornosť personalistu/personalistky na to, prečo ste boli „mimo“, ale zdôraznite Váš prínos pre danú spoločnosť.
foto: pinterest.com