Balíte na dovolenku? Skontrolujte platobné karty, možno už máte cestovné poistenie zaplatené
Pred vytúženou dovolenkou je človek plný očakávaní, teší sa na nové prostredie, relax, miestne špeciality a samozrejme na to, že aspoň na pár dní unikne z kolotoča každodenných povinností. Okrem týchto príjemných predstáv je rozumné, ak sa poistíte pre prípad neočakávaných a určite nie príjemných situácií, to je bez debaty. Stačí si spočítať, koľko vyjdu náklady na ošetrenie, ktoré Vám zahraničné zdravotnícke zariadenia naúčtujú. Len taká drobnosť ako vytknutie členka môže stáť oveľa viac ako je Váš mesačný plat, nehovoriac o tom, že sumy za ošetrenie komplikovaných zlomenín a akútnych stavov môžu byť niekoľkonásobne vyššie. Pred odchodom je dôležité ujasniť si, čo chcete mať poistené – základnú či komplexnú zdravotnú starostlivosť, batožinu, poistenie zodpovednosti (pre prípad, že by ste vy spravili škodu niekomu inému) alebo či chcete uzatvoriť aj úrazové poistenie (vyplatenie dohodnutej sumy poistenému v prípade trvalých následkov úrazu alebo rodinnému príslušníkovi v prípade smrti poisteného).
Možno ani žiadnu poistku nepotrebujete
Pokiaľ očakávate iba základnú zdravotnú starostlivosť v rozsahu, akej sa zdarma dostane tamojším občanom, možno žiadnu poistku potrebovať nebudete. Reč je o Európskom preukaze zdravotného poistenia, po predložení ktorého dostanete presne to, čo domáci občania. Teda čo im preplácajú zdravotné poisťovne, to preplatí Vaša zdravotná poisťovňa na Slovensku aj Vám. Čo si oni platia, to si zaplatíte aj Vy.
Je však dôležité vedieť, že modrú kartičku má zmysel vyťahovať iba vo verejných zdravotných zariadeniach a nie u súkromníkov, kde si budete musieť všetko zaplatiť v plnom rozsahu
Takže, pokiaľ cestujete do EÚ, a ide Vám iba o základnú zdravotnú starostlivosť ako napríklad ošetrenie v nemocnici či v ambulancii (napríklad zlomeniny, úrazy ľahšie aj vážnejšie napríklad po dopravnej nehode), neplánovaný pôrod, nevyhnutné operačné zákroky a akútne ošetrenia, na takúto zdravotnú starostlivosť máte nárok zdarma, a to v takom rozsahu, ako domáci občania. Komerčné poisťovne logicky na túto skutočnosť neupozorňujú, lebo by prišli o množstvo klientov.
Nevyhadzujte peniaze do vzduchu, keď nemusíte: kontrola peňaženky
Sú však aj ďalšie prípady, kedy ľudia zbytočne uzatvárajú cestovné poistky a pritom si neuvedomujú, že už jedno poistenie majú. Aby ste predišli zbytočnému vyhadzovaniu peňazí, skontrolujte si platobné karty v peňaženke. Mnohé z nich majú praktické služby vrátane cestovného a úrazového poistenia v cene. Týka sa to najmä exkluzívnejších kreditných kariet – Gold, Platinum a podobne. Súčasťou balíka služieb k drahším kreditným kartám býva poistenie liečebných nákladov, batožiny, meškania letu, poistenie zodpovednosti. Lepšie kreditky majú v cene dokonca zahrnuté aj poistenie hospitalizácie rodinných príslušníkov ktorí cestujú s držiteľom karty (American Express, ktorú vydáva VÚB banka).
Drahšie kreditné karty majú spravidla cestovné poistenie v cene (minimálne pre držiteľa karty), pri iných si môžete cestovné poistenie dokúpiť, a to nielen pri vydaní karty, ale aj kedykoľvek neskôr.
Cestovné poistenie do zahraničia nie je bežnou súčasťou debetných kariet, no za príplatok sa môžete pripoistiť. Základný balík poistenia do zahraničia má napríklad priamo v poplatku za účet zahrnutá VUB banka (s poistením liečebných nákladov a asistenčných služieb až do 200 000 €).
Rozdiel medzi bežným cestovným poistením a poistením, ktoré banky ponúkajú k platobným kartám nie je veľmi výrazný. Viac menej dostanete za svoje peniaze to isté. Treba si však všímať rozdiely v rozsahu krytých rizík, vo výške limitov, v zmluvných podmienkach a v rozsahu asistenčných služieb a správne sa rozhodnúť. Pokiaľ ste uzatvorili klasické cestovné poistenie a vlastníte aj kreditku s poistením, potom bude len na Vás, z ktorej poistky si poistnú udalosť uplatníte (môžete len z jednej). V takýchto prípadoch sa odporúča použiť tú poistku s vyšším poistným krytím.
Výhodou poistenia, ktoré je predplatené k platobnej karte je skutočnosť, že platí celý rok a tak pri neočakávaných cestách máte o jednu starosť menej – nemusíte myslieť na to, že ešte treba uzatvoriť poistku.
Celoročne, ale predsa s obmedzeniami
Poistenie ktoré sa poskytuje ako doplnková služba k platobným kartám síce platí celý rok, no tiež má svoje obmedzenia. Platí pre prerušované zahraničné cesty o dĺžke, ktorú si stanovujú samotné poisťovne – najčastejšie 45,60, alebo 90 dní. Väčšina dovoleniek sa zmestí do tohto limitu a pokiaľ nie, budete si musieť zvyšný počet dní dopoistiť krátkodobým cestovným poistením, alebo ak takéto dlhšie cesty absolvujete viac krát do roka, tak si rovno zakúpte poistenie bez obmedzení dĺžky pobytu, ktoré však vychádza oveľa drahšie.