Dá sa vybaviť hypotéka počas materskej?
Vlastné bývanie je snom každého človeka. Ideálna situácia je, ak si ho zabezpečíte ešte predtým, ako sa narodí prvé dieťa…S nástupom na materskú dovolenku sa totižto nielenže príjmy domácnosti znižujú, ale vďaka prírastku do rodiny sa náklady zvýšia. A to nie je ideál hneď z dvoch hľadísk:
- V prípade, že žiadosť o hypotéku sa ešte len chystáte podať: Hypotekárna banka bude spolu s Vami posudzovať aj dieťa – v praxi to potom vyzerá tak, že získate úver na nižšiu sumu, ako keby ste dieťa nemali
- Ak už splácate: Úver sa bude splácať ťažšie – okrem vysokej splátky hypotéky, výpadku jedného príjmu treba počítať aj ostatnými výdavkami na byt: elektrika, voda, plyn, bežné mesačné náklady – telefón, benzín, strava, ošatenie, poistky a výdavkami pre bábätko – plienky, oblečenie, lekári..
Ako vidíte, je dobré myslieť aj na takúto situáciu dopredu a nastaviť si mesačnú splátku v takej výške, aby ste zvládli aj financovanie ostatných nákladov počas obdobia na materskej a rodičovskej dovolenke.
Materská a rodičovská dovolenka sa často spájajú a pritom sa jedná o podstatný rozdiel. Materská dovolenka je peňažná pomoc v materstve a je vyplácaná žene po dobu 34 týždňov (ak žena čaká jedno dieťa). Materská dovolenka sa začína šesť až osem týždňov pred očakávaným termínom pôrodu. Na materskú nadväzuje rodičovská dovolenka, počas ktorej sa poberá tkz. rodičovský príspevok, ktorý sa vypláca len jednému z partnerov, podľa toho, ktorý zostane doma s dieťaťom. Vo väčšine prípadov sa stará o dieťa ten z partnerov, ktorý má menší príjem a tento potom poberá rodičovský príspevok. Rodičovský príspevok je stanovený paušálne pre každého a predchádzajúce príjmy rodiča (na rozdiel od materskej) nemajú na jeho výšku žiaden vplyv. Štandardne sa poskytuje do veku troch rokov dieťaťa a aktuálne je jeho výška pri jednom dieťati 199,60 € mesačne. Materská a rodičovská dovolenka sa často nazývajú spoločne ako „materská“ čím sa myslí obdobie, počas ktorého je žena s dieťaťom doma.
Dostaneme hypotéku ak som na materskej?
To je otázka, ktorá trápi množstvo novopečených mamičiek. Dobrá správa je, že hypotéka sa dá vybaviť, aj keď ste na materskej či rodičovskej dovolenke – ale len za predpokladu, že Váš manžel či priateľ, s ktorým pôjdete do úverového vzťahu ako spolužiadateľka, pokryje zo svojho platu splátku hypotéky a ostatné výdavky na domácnosť a na dieťa.
K žiadosti o hypotéku je vždy potrebné doložiť výšku príjmu oboch žiadateľov. Banky akceptujú príjem zo závislej činnosti (zo zamestnania), z podnikania, z prenájmu, alebo iné bankou uznateľné príjmy. Medzi tieto sa zaraďujú aj rôzne sociálne dávky. Žiaľ, materská medzi ne nepatrí, ale väčšina bankových inštitúcii do posudzovania bonity žiadateľov započíta rodičovský príspevok. Banky neakceptujú materskú ako uznateľný príjem, lebo je krátkodobý a zvyčajne trvá len niečo vyše 8 mesiacov, kým rodičovský príspevok je dlhodobejší (štandardne až do dosiahnutia 3. roku veku dieťaťa). V prípade, že dochádza k schvaľovaniu hypotekárneho úveru v čase, kedy žiadateľka poberá materskú, tak sa do bonity započíta iba suma zodpovedajúca následnému rodičovskému príspevku, teda 199,60 € mesačne.
Druhá veľmi podstatná skutočnosť, od ktorej bude závisieť, či hypotéku v požadovanej výške dostanete alebo nie, je hodnota zakladanej nehnuteľnosti.
Všetko záleží od Vašej finančnej situácie (ak manžel zarába nadštandardne, je jedno, že je manželka na materskej s dvoma malými deťmi, hypotéku bez problémov dostanete), od výšky požadovaného úveru, od hodnoty nehnuteľnosti, doby splatnosti, výšky splátky a v neposlednom rade aj od prístupu banky. Preto si treba obehať čo najviac bánk, získať predbežné ponuky, jednotlivé ponuky si porovnať a až na základe detailného prieskumu sa rozhodnúť.