Hľadanie práce neodkladajte na neskôr ale začnite okamžite
Väčšina ľudí by sa zhodla na tom, že existujú aj príjemnejšie činnosti ako hľadanie práce. Nečudo, veď prezeranie pracovných portálov, webových stránok zamestnávateľov či sa náhodou neobjaví nová zaujímavá ponuka, prípadne aj aktívne vyhľadávanie je pomerne vyčerpávajúca činnosť, ktorá si vyžaduje veľa času, odhodlania a často aj pevných nervov, keď sa dlhodobo nedarí nájsť zamestnanie ktoré zodpovedá kvalifikácii a skúsenostiam.
Navyše nájdením vhodnej pracovnej ponuky sa náročný proces ešte len začína – treba si napísať životopis, sformulovať adresný motivačný list, v prípade záujmu druhej strany sa zúčastniť pohovoru, ktorý ak má mať nejaký zmysel tiež vyžaduje istý čas na prípravu…(minimálne to chce naštudovať si firemný profil zamestnávateľa, dôkladne sa oboznámiť s pracovnou pozíciou, premyslieť si odpoveď na povinné otázky typu „prečo chcete na danej pozícii pracovať?“ „prečo by sme si mali vybrať Vás?“, „aká je Vaša predstava finančného ohodnotenia?“… a podobne)
Nájdenie novej pracovnej príležitosti tak chce veľa sebazapierania a disciplíny v každom jednom prípade, bez ohľadu na to, či ste aktuálne nezamestnaný, alebo prácu máte, len sa obzeráte po niečom „lepšom“.
Každý deň sa dajú nájsť desiatky dôvodov, prečo hľadanie novej práce „odložiť“ na neskôr
Aktuálne, počas letnej uhorkovej sezóny majú tisícky uchádzačov o zamestnanie ďalšiu skvelú výhovorku: „Aj tak teraz tie firmy moc neinzerujú, každý chodí len po dovolenkách!“ Takéto tvrdenie má síce niečo do seba: v lete objem inzercie na pracovných portáloch vždy klesne, na druhej strane takýmto spôsobom uvažuje drvivá väčšina uchádzačov o zamestnanie, ktorá sa z letnej pauzy preberie až v Septembri.
V deviatom mesiaci sa slovo „práca“ „zamestnanie“ „kariéra“ a podobne zadáva najčastejšie. Zo štatistík online nástrojov slúžiacich na odhad vyhľadávateľnosti jednotlivých kľúčových slov a fráz vyplýva, že v mesiacoch September a Október nie je len najväčšia ponuka voľných pracovných miest, ale v tomto období pracovné portály zažívajú aj najväčší nápor uchádzačov o zamestnanie.
Začiatkom jesene treba počítať s obrovskou konkurenciou uchádzačov. Vo veľkom začnú hľadať prácu čerství absolventi, ktorí si chceli užiť posledné letné prázdniny, nezamestnaní, ale aj nespokojní zamestnanci, ktorí si povedali, že leto v súčasnej práce „prežijú“ a od septembra sa vrhnú na pracovné portály…Tlačenica je teda v jesenných mesiacoch poriadna.
Pokiaľ chcete na nové miesto nastúpiť ešte v tomto roku, radšej si prácu začnite hľadať okamžite a nečakajte, dokým sa firmy preberú z dovolenkového ošiaľu.
Nezabúdajte na záväzky voči súčasnému zamestnávateľovi
Tí, ktorí budú s hľadaním práce otáľať do Septembra či Októbra môžu očakávať nástup na nové miesto skôr v ďalšom roku. To platí predovšetkým pre aktuálne zamestnaných, ktorých viaže minimálne dvojmesačná výpovedná lehota.
Získajte náskok
Počas hľadania práce v letných mesiacoch treba však počítať s tým, že celý proces výberového konania bude trvať o niečo dlhšie ako zvyčajne. Predsa len, manažéri zodpovední za výber sú tiež len ľudia, ktorí si chcú dopriať trocha relaxu mimo práce. Stále je však lepšie strpieť natiahnuté výberové konanie a mať jedno, až dvojmesačný náskok pred septembrovým návalom. Ktovie, možno budete mať šťastie, a v deviatom mesiaci budete mať v rukách čerstvo podpísanú pracovnú zmluvu na lukratívne miesto s nástupom o pár týždňov. S dobrým pocitom istého fleku si môžete prípadne dopriať oneskorenú letnú dovolenku.
Kto si môže vyhadzovať z kopýtka
Existujú isté pracovné pozície alebo profesie, po ktorých zamestnávatelia a ich personalisti „chňapnú“ v ktoromkoľvek období. Tušíte správne, reč je o IT špecialistoch, programátoroch, špecialistoch na nové mobilné či dátové technológie… Profesionáli s technickým vzdelaním, tí, čo perfektne ovládajú cudzie jazyky alebo špičkoví odborníci prakticky z akejkoľvek oblasti sa skutočne nemusia obávať toho, že by si museli prácu hľadať dlhé mesiace. Pokiaľ prejavia záujem o zmenu, ponuky sa začnú hrnúť čo nevidieť. Väčšina špecialistov a top odborníkov si dokonca ani prácu aktívne hľadať nemusí, „vyhľadávanie nových príležitostí“ za nich preberajú head hunteri, ktorí im prezentujú zaujímavé pracovné výzvy.
Bežný človek s bežným vzdelaním a pracovnými skúsenosťami si luxus odkladania dátumu, kedy si začne hľadať prácu, však dovoliť nemôže. Je chybou, ak si napríklad nezamestnaní, spravia prestávku. Iste, pár mesiacov oddychu by prospelo každému, tobôž tým, ktorých trápi syndróm vyhorenia. No treba pamätať na to, že každý mesiac bez práce znamená istú stratu pracovných návykov, a čoraz väčšie podozrenie v očiach potenciálnych zamestnávateľov, ktorí uvažujú nasledovne: Prečo si doteraz nenašiel prácu? Asi nebude až taký skvelý ako sa prezentuje…