Priatelia finančníci, pripojte sa k sieti našich hosťujúcich autorov a publikujte odborný obsah aj u nás. Viac v sekcii kontakt 📈

Letné tábory pre deti: aká je ponuka, možnosti a čo deťúrence dostanú za Vaše peniaze?

Letné tábory pre deti: aká je ponuka, možnosti a čo deťúrence dostanú za Vaše peniaze?

Vymeniť rozhorúčenú betónovú džungľu za blahodárnu zeleň prírody, čistý vzduch a zážitky s novými kamarátmi a aj vďaka letnému táboru prežiť nezabudnuteľné prázdniny. Každý zodpovedný rodič chce, aby jeho dieťa prežilo prázdniny zmysluplne, aby načerpalo sily do ďalšieho roka a preto im chcú dopriať niekoľko dní plných zážitkov mimo domova.

Letných táborov však býva veľké množstvo, rovnako ako aj rozdielov medzi nimi – vyberať sa dá nielen podľa lokality, ale aj podľa veku dieťaťa, typu programu, či organizátora. Detská rekreácia má viacero netradičných foriem, nielen tie, ktoré si rodičia pamätajú z vlastného detstva (program: rozprávkový les a výlety do okolitej prírody, strava, nad ktorou by ohrnul nos aj Váš Dunčo – šľachovité tučné mäso, ktoré detské zúbky nemali šancu požuť s rozvarenou ryžou a krikľavo žltou malinovkou:)

Silná konkurencia nahráva kvalite

Dnes sa vďaka silnej konkurencii organizátori letných táborov naozaj snažia, aby deti (a platiaci rodičia) boli po všetkých stránkach spokojní a aby ďalší rok opäť využili ich služby.

Ponuka? Pestrá…

detsky tabor kone

Nerozhodný rodič si môže dnes vybrať zo širokej ponuky – zaplatí deťom letný tábor s koňmi na ktorých sa venuje najmä jazdeniu a starostlivosti o zvieratá, alebo ich radšej pošle na jazykový tábor niekam do zahraničia, aby sa zdokonalili v cudzom jazyku, čo bude isto dobrou investíciou pri štarte do života.

To však zďaleka nie sú jediné možnosti. Obľúbený organizátor letných táborov – cestovná kancelária Bombovo organizuje špecializované tábory tak, aby si „ten svoj“ našlo každé dieťa. V ich ponuke tak nájdete kurz plávania, šnorchlovania a potápania , kurz pre šikovné ruky vhodný pre malé umelecké duše, športovci zase ocenia tanečný tábor – dancemix a letnú futbalovú akadémiu, menej pohybovo zdatní si možno viac vychutnajú letnú školu rybolovu….

Ako vlastne vybrať ten správny letný tábor?

A dá sa vôbec odhadnúť, či bude Vaša ratolesť s pobytom mimo domova spokojná? Nie každý tábor však skončí dobre – dieťa sa môže vrátiť straumatizované a v horšom stave ako keď odchádzalo z domu. Základ je neposielať „nasilu“ len preto, aby boli nejaké zážitky. Treba tiež odhadnúť, či je Váš potomok natoľko samostatný, aby zvládol niekoľko dní odkázaný viac menej na seba. Väčšinou sa organizujú tábory pre deti vo veku od 5-6 rokov. Oveľa viac ako na veku však záleží na tom, čo dieťa vie. Pokiaľ doma za neho nerobia všetko rodičia, hravo si poradí s obliekaním, obúvaním či hygienou aj samo. Pokiaľ nie, bude odkázané na pomoc vedúcich, vďaka čomu sa môže stať terčom posmeškov zo strany ostatných detí. Pokiaľ má Váš syn či dcéra problémy s nadväzovaním kontaktov, skúste nahovoriť na tábor aj jeho/jej kamaráta či kamarátku. Nebude mať tak pocit úplne cudzieho prostredia.

Vypínam počítač, toto leto z teba spravím športovca

Pri debate si neraz skoršie narodení povzdychnú a nostalgicky zaspomínajú „Teraz tie deti sedia len pred počítačom, my sme sa celý čas hrali s ostatnými vonku.“ To je názor aj mnohých rodičov, povedia si, že v tábore je treba dohnať zameškané a detskému telíčku dopriať športové aktivity. Rodičia to istotne myslia dobre, lenže šoková terapia od celoročného sedenia až po 20-30 km túry absolvované denne môže spôsobiť pravý opak. Dieťa nezvyknuté na pohyb náročný program nezvláda a tábor sa pre neho stane peklom. Výsledok? Miesto pozitívnych zážitkov odchádza s pocitom menejcennosti a možno aj novovytvoreným odporom k akýmkoľvek túram a prechádzkam po prírode. A úplne zbytočne – stačilo by, ak by rodičia správne odhadli možnosti a limity dieťaťa a nesnažili by sa z neho za dva týždne spraviť milovníka športových aktivít. Problémom sa dá predísť jednoducho – dieťaťu ukázať viacero programov a spýtať sa, ktorý sa mu najviacej páči. Vďaka pestrosti programov môže byť dieťa nasmerované na jeho obľúbený koníček, čo je prvý predpoklad, aby ho tábor „bavil“.

Správna voľba tábora tiež predpokladá dobré referencie na organizátora, podrobné zoznámenie sa s programom a osobné zoznámenie sa s vedúcimi – od ich prístupu závisí, či sa deti vrátia domov spokojné alebo nie.

A ceny?

V neposlednom rade je istotne dôležitým faktorom pri rozhodovaní aj cena. Sedemdňový pobyt Vás vyjde približne okolo 139 -200 € (platí pre tábory na Slovensku), jazykové pobyty v zahraničí sú logicky drahšie, začínajú na 400 €.

Čo všetko dostanete za svoje peniaze?

V cene klasického tábora na Slovensku je vždy zahrnutá strava počas celého dňa, minimálne 5x denne – raňajky, desiata, obed, olovrant, večera, pitný režim počas celého dňa, ubytovanie, vopred dohodnutý program a výlety, odborná a zdravotná starostlivosť a poistenie voči úpadku cestovnej kancelárie. Niektoré cestovky si účtujú dopravu extra. Za malý poplatok si môžete poistiť storno zájazdu (nikdy neviete, kedy dieťa ochorie alebo čo môže pobyt prekaziť). V takom prípade by poisťovňa preplatila až 90 % z ceny tábora. Tiež je vhodné uzatvoriť úrazové poistenie pre dieťa. Niektorí organizátori môžu vyžadovať zvláštny poplatok – bezpečnostnú kauciu, ktorá má slúžiť na výdavky v prípade ochorenia dieťaťa – po tábore, pokiaľ sa nič nestane, sa samozrejme vráti.

A čo vy, posielate svoje deťúrence do letných táborov? Aké máte skúsenosti? Podeľte sa s našimi čitateľmi odoslaním komentára nižšie.

Read more

Začínate na Slovensku s podnikaním? Neprehliadnite naše praktické tipy

Začínate na Slovensku s podnikaním? Neprehliadnite naše praktické tipy

Podnikanie na Slovensku je plné príležitostí aj výziev. Pre začínajúcich podnikateľov je dôležité poznať základné kroky, ktoré im pomôžu uspieť. Prinášame vám preto prehľad najdôležitejších aspektov, na ktoré by ste nemali zabúdať. Strategické plánovanie a výber právnej formy podnikania Úspech v podnikaní začína detailne vypracovaným podnikateľským plánom. Tento dokument by

By Redakcia