Mám po päťdesiatke. Dostanem ešte hypotéku?
Podľa údajov bánk je priemerný vek žiadateľa o hypotéku 36 rokov a stále sa zvyšuje. Jedným z dôvodov zvyšujúceho sa priemerného veku žiadateľa o hypotéku nielen na Slovensku ale aj vo vyspelom svete je, že ľudia odkladajú založenie rodiny na neskorší vek. Založenie rodiny je dobrým dôvodom na to, aby tí, ktorí doteraz otázku vlastného bývania odkladali, sa ňou konečne začali zaoberať.
V jednotlivých regiónoch sú však výrazné rozdiely – napríklad v banskobystrickom kraji má priemerný žiadateľ o úver 38 rokov, najmladšími žiadateľmi sú obyvatelia bratislavského kraja s priemerným vekom 34 rokov (podľa štatistík SLSP). Tieto štatistiky však môžu byť trochu skreslené, vzhľadom k tomu, že zahŕňajú aj ľudí, ktorí požiadajú o druhú hypotéku, pričom prvú majú už splatenú – takže skutočný priemerný vek žiadateľa o hypotéku môže byť o niečo nižší. V každom prípade z priemerných čísel existuje množstvo výnimiek – ako spomedzi mladších ročníkov – dvadsiatnikov, ktorí neotáľajú a berú si hypotéku pár rokov po ukončení strednej školy, ale aj medzi generáciou ľudí po štyridsiatke.
Aká je motivácia ľudí brať si úver na bývanie v neskoršom veku?
Dôvodov, prečo si klienti nad 40 rokov berú hypotekárne úvery, je niekoľko. A nemusí ísť len o tých, ktorí kúpu vlastného bytu odkladali „donekonečna“. Napríklad si chcú kúpiť investičný byt, ktorý budú prenajímať a takým spôsobom plánujú vylepšenie dôchodku, prípadne chcú väčší byt alebo túžia po výstavbe rodinného domu alebo chaty na rekreáciu. Alebo sa rozvádzajú a jeden z bývalých partnerov si potrebuje zabezpečiť strechu nad hlavou.
Nevyhnutná potreba či túžba vlastniť ďalšiu nehnuteľnosť sa nevyhýba ani päťdesiatnikom.
Je vôbec šanca získať hypotekárny úver, pokiaľ ste už oslávili 50-ku?
Samozrejme, šanca je, aj keď treba počítať s tým, že 30 ročnú splatnosť Vám žiaden finančný ústav neodklepne. Banky sa prispôsobujú potrebám klientov, a preto ochotne poskytnú úver na bývanie aj ľuďom po päťdesiatke. Musia však splniť isté podmienky. Okrem štandardných požiadaviek na dostatočný príjem záujemcu, ktorý bude postačovať na splátky hypotéky a úverovej histórie bez väčších prešľapov sa pri schvaľovaní úveru bude prihliadať aj na maximálny vek pri splatení hypotéky.
Dôležitý je maximálny vek pri splatení hypotéky
Niektoré banky majú túto hranicu nastavené na 65 rokov, iné na 70 rokov. Jediným obmedzením pre klienta nad 50 rokov je teda obmedzenie splatnosti úveru, keďže platí, že väčšina bánk požaduje splatenie do 65 rokov. Ak by mal záujemca v čase podania žiadosti 55 rokov, môže úver splácať maximálne 10 rokov. Obmedzenie maximálnej splatnosti má vplyv aj na maximálnu výšku schváleného úveru. Pokiaľ príjem žiadateľa nie je extra vysoký a teda nemôže si dovoliť vysoké splátky, je možné, že žiadateľ nedostane hypotéku v požadovanom objeme. V takom prípade sa dá výška hypotéky vylepšiť tým, že sa do úverového vzťahu zapoja napríklad ďalšie osoby – či už deti, súrodenci, partneri…V každom prípade vek samotný nie je rozhodujúcim faktorom ktorý určuje podmienky úveru pre konkrétneho klienta. Všetko aj tak závisí na jeho bonite a teda schopnosti hypotéku splatiť do veku, ktorý si hypotekárna banka stanoví ako maximálny pri konečnej splatnosti úveru.