Máte problém zapamätať si číslo bežného účtu? Vyberte si vlastné!
Keď prídete do banky zriadiť nový účet, finančný ústav Vám automaticky pridelí číslo účtu bez toho, aby ste si mohli vybrať vlastnú kombináciu čísel. To samozrejme nevyhovuje každému – takmer každý dospelý Slovák je majiteľom minimálne jedného bankového konta, no len skutočne málokto pozná svoje číslo účtu naspamäť.
To neraz spôsobuje komplikácie, teda pokiaľ nenosíte kartičku s číslom bankového konta stále so sebou.
Krok k väčšiemu pohodliu klientov ako prvá spravila online banka ZUNO, ktorá na všetky karty tlačí číslo účtu klienta v tvare IBAN. Majiteľ ZUNO karty si tak číslo účtu nemusí pamätať, ani si ho poznamenávať na žiadne papieriky, keďže kartu zvyčajne stále nosíme so sebou.
Nezanedbateľná skupina ľudí by však privítala, ak by si mohli vybrať takú kombináciu číslic, ktoré sa im dobre zapamätajú, alebo ktoré sú pre nich istým spôsobom symbolické – napríklad dátum narodenia.
Možnosť zvoliť si vlastné číslo účtu nedávno začala ponúkať k osobným aj podnikateľským účtom Fio banka. Služba je bezplatná a je možné si ju zriadiť k účtom, na ktorých ešte neprebehla žiadna operácia (napríklad žiadosť o debetnú kartu alebo prijatá platba).
Voliteľné číslo účtu musí vyhovovať podmienkam NBS
Úplne slobodný výber čísla účtu nie je celkom možný. V prvom rade musí vyhovovať podmienkam Národnej banky Slovenska – musí teda spĺňať povinný formát podľa ISO 7046, MOD 11-2 ktorý je záväzný pre všetky účty.
Ďalšou podmienkou je, že musí obsahovať 8-10 číslic a nesmie byť používané (obsadené).
Vlastné číslo účtu vybavíte osobne počas jednej návštevy pobočky Fio banky. Buď si ho dopredu pripravíte tak aby spĺňalo podmienky NBS, alebo oznámite pracovníkovi na pobočke preferované číslice a spoločne vytvoríte také číslo bankového konta, ktoré sa Vám bude dobre pamätať.
Napríklad ak by ste chceli použiť čísla Vášho dátumu narodenia, tak číslo účtu v jednoducho zapamätateľnom formáte sa dá jednoducho vytvoriť tak, že pred požadovanú sekvenciu číslic (DDMMYYYY) sa postupne pridajú modulačné číslice od 0 do 9. Potom ešte treba overiť, či zvolený formát vyhovuje štandardnom NBS a či už nie je obsadené a či nie je v rozpore s Fio bankou používanými číselnými radmi.
Výhodou Osobného účtu vo Fio banke je skutočnosť, že je bez poplatkov za bežné bankové služby.
Neplatí sa za zriadenie, vedenie a zrušenie konta. Navyše bez poplatkov sú všetky platby v rámci banky, eurové platby v rámci SEPA, platby v českých korunách do/z bánk v Českej republike, jedna bezkontaktná karta MasterCard, jeden výber z bankomatu ktorejkoľvek banky mesačne, prístup do internetbankingu, operácie s trvalými príkazmi a inkasami, hotovostné výbery nad 50 € na pobočke Fio banky a hotovostné vklady na účet.
Parametre Osobného účtu z Fio banky.
Zmena PIN kódu na vlastný formát za poplatok
K ďalším bankovým záležitostiam, ktoré sa oplatí naučiť naspamäť, je PIN kód k platobnej karte. Napriek tomu, že sa skladá len zo štyroch číslic, aj tak má veľa ľudí problém si ho zapamätať. Možno sa aj Vám občas stane, že pri platbe kartou u obchodníka, výbere hotovosti z bankomatu si náhle neviete na Váš PIN spomenúť. To sú celkom trápne momenty, zvlášť vtedy, ak za Vami čaká rad ľudí. Našťastie sa im dá jednoducho predísť tým, že si nastavíte vlastný PIN z číslic, ktoré si budete pamätať. Voľbu vlastného PIN-u ponúkajú všetky banky. Dokonca dávajú na výber aj niekoľko možností, ako ho zmeniť: osobne na pobočke, cez zákaznícku linku, niektoré dokonca aj cez internet banking, ale jednoznačne najpohodlnejším spôsobom je cez bankomat. Zadarmo to však nie je, poplatok za zmenu PIN kódu sa pohybuje od 2-5 €. Prehľad poplatkov za zmenu PIN-u v jednotlivých bankách nájdete v tomto článku.