Slováci si počas tohto roku pripomenú štrnáste výročie, ktoré je spojené s bezkontaktnou kartou.
Spoločnosť MasterCard prišla ako prvá v roku 2008 na slovenský trh s bezkontaktnými platbami. Vďaka nej tak patrí Slovensko medzi popredné krajiny Európy nielen počtom bezkontaktných kariet, ale i množstvom vykonaných transakcií. Ak by sme sa v ankete opýtali Slovákov v produktívnom veku na bezkontaktnú kartu či platbu, väčšina z nich by vedela, čo spojenie bezkontaktná karta/platba znamená.

V roku 2013 bolo celkovo v peňaženkách Slovákov 1,7 mil. bezkontaktných platobných kariet. A vývoj sa nezastavil len pri bezkontaktných kartách. Jedna z najväčších slovenských bánk, Všeobecná úverová banka (VÚB), začala koncom roka 2013 vydávať bezplatne pre svojich klientov nálepky na mobilný telefón pre realizáciu bezkontaktných platieb. Tieto nálepky majú čip, ktorý umožňuje platbu do výšky 20 eur zrealizovať priložením k platobnému terminálu a užívatelia si ich môžu nalepiť prakticky na čokoľvek, čo majú pravidelne vo svojich vreckách či kabelkách.


Banky garantujú bezpečnosť


Bezkontaktné karty fungujú prostredníctvom technológie NFC (angl. Near Field Communication). K uskutočneniu platby sa využíva elektromagnetické pole, ktoré má dosah do 100 cm. Dennodenne už niekoľko rokov spomínanú technológiu využívajú pracovníci veľkých korporácii alebo iných spoločností či firiem vo svojich identifikačných systémoch, napr. po priložení karty je odoslaná informácia do systému, kedy pracovník prišiel do práce, vstup cez turnikety či vstup do druhej miestnosti pomocou karty.
Bezkontaktne môžete platiť na všetkých platobných termináloch, na ktorých je umiestnený znak takýchto platieb. Čítačka terminálu dokáže rozlíšiť čip karty s už spomínanou technológiou NFC na vzdialenosť do 5 cm. Platiť bezkontaktne možno len do sumy 20 eur. Pri jej navýšení musí užívateľ karty zadať svoj PIN.

Banky vymysleli i iný spôsob ochrany platby. Ak užívateľ karty zrealizuje v krátkom časovom intervale tri platby s menšou sumou ako 20 eur,  pri ďalšom nákupe bude musieť verifikovať PIN na svojej na karte. Všetko však závisí od bezpečnostného nastavenia Vašej karty. Môže sa stať, že budete musieť zadať svoj PIN už počas tretej platby. Vždy k tomu budete vyzvaný obsluhou terminálu.

Dvojité načítanie platby nie je taktiež technicky možné. Ak by ste náhodou alebo neúmyselne priložili kartu v rámci jednej transakcie k platobnému terminálu dvakrát, Vaša transakcia bude zaúčtovaná iba raz. Riziko skopírovania údajov z Vašej karty je s bezkontaktnými kartami menšie ako u bežných debetných či platobných kariet. Transakcie prebiehajú prostredníctvom čipovej technológie a nie prostredníctvom magnetického prúžku.


Ako a čo nakupujú Slováci bezkontaktne?

Situácia sa za posledné roky postupne mení a zväčšuje sa počet transakcií vykonaných bezkontaktnou technológiou. Potvrdzujú to i údaje so štatistiky spoločnosti MasterCard. V roku 2012 platilo viac ľudí bezkontaktne nákupy medzi 3 – 5 eurami ako o rok neskôr. V roku 2013 narástol počet bezkontaktných transakcií s celkovou výškou platby do 2 eur, bezkontaktné platby medzi 3 – 5 eurami naopak klesli skoro o polovicu.
Finančná spoločnosť Home Credit uvádza za posledné roky vo svojej štatistike nárast nákupov s kreditnou kartou v obchodoch. Výber z bankomatov naopak kontinuálne klesá. V roku 2010 bola priemerná platba Slováka kartou 26 eur. V súčasnosti však neustále klesá aj vďaka bezkontaktným kartám.

Za posledné roky stúpli platby kartou medzi 36 – 100 a viac eur. Pri tejto hranici užívatelia kariet najčastejšie nakupujú elektroniku či spotrebný tovar. Fenoménom sa stali nákupy s debetnou kartou cez e-shopy.