Nové právo pre Európanov: základný bankový účet si budeme môcť otvoriť kdekoľvek v EÚ
Ako by sa Vám páčilo mať účet v nemeckej banke, alebo platiť kartou vydanou francúzskym peňažným ústavom, iba preto, že bankové operácie tam vychádzajú lacnejšie? Aj keď to znie ako hudba ďalekej budúcnosti, od možnosti otvorenia bankového konta kdekoľvek v EÚ nie sme až tak ďaleko. Európsky parlament totižto tento týždeň schválil novú smernicu, ktorá zavádza právo otvoriť si základný účet pre všetky osoby s legálnym pobytom v EÚ. Zákaz diskriminácie na základe štátnej príslušnosti sa teda rozšíril aj na bankové kontá. V budúcnosti by tak žiadna banka nemala odmietnuť nikomu s legálnym pobytom otvorenie základného platobného účtu. Toto právo by nemalo byť nikomu odopreté na základe adresy trvalého bydliska či štátnej príslušnosti. Banky sa síce budú môcť zaujímať o dôvody zriadenia účtu v cudzej krajine, no musia zároveň rešpektovať základné práva zákazníkov a nemali by touto požiadavkou spotrebiteľov príliš zaťažovať.
Okrem iného budú musieť o možnosti zriadiť si základný účet aj klientov aktívne informovať.
Doteraz boli prípady, kedy banky odmietli niekomu založiť účet z dôvodu, že žiadateľ mal trvalý pobyt v inej krajine, celkom bežné. Pokiaľ čerstvo prijatú smernicu ešte aj formálne schváli Rada, diskriminácia na základe miesta pobytu bude minulosťou. Členské štáty EÚ28 budú mať potom dva roky na to, aby nový právny predpis zapracovali do vnútroštátnych legislatív.
Európsky parlament schválil návrh smernice pomerom hlasov 603 (za): 21 (proti): 51 (zdržalo sa hlasovania). Výsledky komentoval spravodajca Jürgen Klute (GUE/NGL, DE): „Dnešné hlasovanie znamená, že ktokoľvek s legálnym pobytom v EÚ bude mať právo zriadiť si základný bankový účet a toto právo nesmie byť odopreté na základe národnosti čo miesta bydliska. Zabezpečenie prístupu všetkých klientov, vrátane migrantov a mobilných občanov, k základným účtom bude stimulom pre modernizáciu ekonomiky, uľahčí voľný pohyb a pomôže najviac znevýhodneným členom našich spoločností.“
A čo je to vlastne ten základný účet
V podstate sa jedná o jednoduchý účet, ktorý je však vybavený všetkými základnými funkciami, ktorí klienti bežne využívajú – teda ukladanie peňazí na účet, bankové prevody, výbery v hotovosti, prístup k elektronickému bankovníctvu, realizácia platieb prostredníctvom internet bankingu a v neposlednom rade aj platby kartou.
O tom, či základný účet bude obsahovať aj doplnkovú službu povoleného prečerpania (kontokorentu) budú môcť rozhodnúť členské štáty samostatne. V ich kompetencii bude potom aj určenie maximálnej sumy a trvania povoleného prečerpania.
Pokiaľ Rada smernicu odobrí, zákazníci po celej EÚ budú môcť uskutočňovať neobmedzený počet vyššie popísaných transakcií a to buď zdarma alebo za primeraný poplatok. Ponuka základných účtov by nemala byť obmedzená iba internetové banky, ktoré už teraz ponúkajú účty so základnými bankovými operáciami bez poplatkov.
Bezbolestný prechod ku konkurencii, zrozumiteľné podmienky a ľahšie porovnávanie bankových účtov
Aj to všetko prináša nová smernica. Spotrebiteľom najviac uľahčí život zjednodušenie podmienok prechodu ku konkurencii. Pokiaľ ste niekedy v minulosti riešili zmenu banky, tak viete, že to nie je prechádzka ružovou záhradou. Aj to by však malo byť minulosťou. Po novom bude môcť klient, ktorý si nájde účet s lepšími podmienkami v rámci tej istej krajiny a vedený v tej istej mene, požiadať „novú banku“ ku ktorej prechádza, o prevod všetkých prichádzajúcich platieb, platobných príkazov a súhlasov s inkasom na ktoré sa má zmena vzťahovať. Kompletný prechod všetkých prichádzajúcich a odchádzajúcich platieb by sa mal uskutočniť do dvoch dní (za primeraný poplatok). A ak by náhodou počas procesu zmeny účtu banky pochybili, museli by sami spotrebiteľovi uhradiť všetky finančné ujmy.
Nová legislatíva zároveň výrazne uľahčí porovnávanie jednotlivých účtov a poplatkov, ktoré si za ne bankové domy účtujú. Poplatková štruktúra by mala byť jednotná naprieč európskou dvadsaťosmičkou, čo by malo uľahčiť spotrebiteľom porovnávanie jednotlivých produktov nielen vo vlastnej krajine ale aj v rámci celej EÚ. Okrem toho bude musieť mať každá krajina aspoň jeden nezávislý porovnávací portál, ktorý by prehľadne a jasne informoval ľudí o tom, aké poplatky a úroky sú spojené s jednotlivými ponukami bánk.
V dnešnej dobe nie je jednoduché žiť bez bankového účtu a navyše je to aj podstatne drahšie. Hotovostné platby na pošte či na pobočke nie sú lacné a keď má človek bankový účet, nastaví si trvalý príkaz alebo súhlas s inkasom a môže na faktúry zabudnúť. Schválená smernica pomôže občanom s legálnym pobytom na území EÚ (napríklad aj utečencom, ktorí boli dlho z projektu vylúčení) pomôcť nájsť lepšie a lacnejšie ponuky účtov a výrazne uľahčí zmenu banky pokiaľ sa pre ňu rozhodnú. Komisia hodnotí zmenu legislatívy ako nevyhnutnú, nakoľko 58 miliónov euroobčanov nevlastní ani len základný bankový účet, čo len zvýrazňuje rozdiely medzi jednotlivými členskými štátmi. 15:19:32