Pípanie nás baví čoraz viac. Až 7,5 krát viac ako v predchádzajúcom roku
Klasické platobné karty sa nahrádzajú bezkontaktnými – takmer všetky bankové domy už vydávajú nové karty s bezkontaktnou technológiou a to platí ako pre kreditky tak aj pre bežnejšie debetné karty. Možnosť platiť „pípnutím“ sa tak stáva dostupnejšia vďaka neustále sa rozširujúcej sieti bezkontaktných platobných terminálov a zvyšujúcemu počtu aktívnych bezk. kariet v obehu. Ako inak, ani štatistiky v závere roka nesklamali . V poslednom štvrťroku 2013 klienti tuzemských bánk uskutočnili bezkontaktným spôsobom viac ako 8,16 mil. transakcií, ktorých hodnota bola takmer 101 mil. EUR. Výsledky z posledného kvartálu prispeli k nevídanému nárastu bezkontaktných transakcií: za celý minulý rok bolo bezkontaktne uskutočnených až 7,5 násobne viac transakcií ako v roku 2012 (21 mil. EUR v roku 2013 v porovnaní s 2,8 mil v roku 2012).
Na konci roku 2013 bolo na Slovensku v obehu 4,79 mil. platobných kariet, čo predstavuje medziročný nárast 4,4%. Zaujímavosťou však je, že najväčší medziročný vzostup bol zaznamenaný práve pri bezkontaktných kartách, ktorých je aktuálne v obehu 2,15 mil. kusov (45 % zo všetkých kariet). V priebehu niekoľkých mesiacov sa tak dá očakávať, že pípacie karty budú v našich peňaženkách prevažovať tie ostatné. V roku 2013 bola každá 13. platba vykonaná bezkontakne, pričom priemerná výška takejto platby dosiahla v minulom roku úroveň až 12,43 EUR. Vyplýva to z údajov štatistík kariet za 4. kvartál 2013 zverejnených Slovenskou bankovou asociáciou.
Iba do 20 EUR
Limit je pre bezkontaktné platby nastavený na 20 EUR, to znamená, že menšie nákupy je možné platiť bez zadania PIN kódu a púšťania karty z ruky. Týmto spôsobom je možné zaplatiť maximálne tri krát po sebe, v kumulatívnej hodnote max. 60 EUR, potom bude potrebné z bezpečnostných dôvodov zadať PIN kód.
Šetria čas a sú bezpečnejšie
Bezkontaktné karty majú veľa výhod, vďaka čomu ich obľúbenosť stále rastie, a to nielen medzi mladými, ktorí radi skúšajú nové technológie, ale používa ich aj množstvo ľudí v seniorskom veku. A niet sa čomu čudovať. Platba bezkontaktnou kartou (BK) je rýchlejšia, nezaberie viac ako 5 sekúnd. Naproti tomu platba bežnou kartou či platba v hotovosti trvá 5 až 6 násobne dlhšie (v priemere cca až pol minúty). Pri jednej platbe tak môže klient ušetriť až 25 sekúnd. Zaujímavé sú aj prepočty úspory času na rok, priemerný klient môže ušetriť až 4 hodiny času a za celý život až 11 dní. Úspora času pritom nie je ich jedinou výhodou. Platiaci zákazník nemusí pracne vyhľadávať drobné a čakať na výdavok, proste sa len priblíži kartou k platobnému terminálu, počká si na pípnutie a môže s nákupom spokojne odísť.
Pred niekoľkými rokmi, keď bolo používanie BK boli „v plienkach“ ich držitelia mali najväčšie obavy zo zneužitia. Dnes sa však situácia celkom obrátila a v súčasnosti zákazníci okrem úspory času oceňujú najmä bezpečnosť a väčšiu kontrolu pri používaní karty. Kartu klient totižto nepúšťa z ruky, takže žiaden obchodník si nedokáže narýchlo prečítať citlivé údaje – napr. meno, číslo karty alebo trojmiestny bezpečnostný kód, ktoré by sa dali neskôr ľahko zneužiť.