Posuvné dvere: milovníci čistého dizajnu si musia za eleganciu a súkromie priplatiť

Posuvné dvere: milovníci čistého dizajnu si musia za eleganciu a súkromie priplatiť

Nebolo tomu tak dávno, čo sa posuvné dvere využívali výlučne v moderných biznis centrách a luxusných kancelárskych priestoroch, najmä vďaka elektronickému ovládaniu, kedy sa dvere otvoria bez toho, aby sme sa ich museli chytať, čo sa osvedčilo najmä vo frekventovaných budovách, nakoľko ide o mimoriadne hygienický a pohodlný spôsob otvárania.

Posuvné dvere si však našli cestu aj do interiérov rodinných domov a bytov. Každým rokom si nachádzajú stále viac a viac priaznivcov. Dôvod? Zaberajú podstatne menej miesta ako klasické dvere s otočným dverným krídlom, ktoré veľa krát do priestoru príliš nezapadajú.

dvere posuvV malých chodbičkách, predsieňach a stiesnených miestnostiach môžu byť klasické otočné dvere poslednou bodkou pri dokonaní dielka interiérovej katastrofy. Všade tam, kde potrebujete oddeliť miestnosti a kde nemáte miesta nazvyš, je vhodné zvážiť posuvnú variantu, ktorá nielenže skvele šetrí miesto, (nevyčnieva do priestoru ako krídlo klasických dverí) ale aj mimoriadne elegantne vyzerá, vďaka čomu si získala srdcia interiérových dizajnérov, ktorí ju s obľubou prezentujú svojim klientom.

Bezbariérovosť a pohodlné otváranie

Možno si práve teraz zariaďujete svoje prvé bývanie. Ste mladý, plný síl, všetko klape ako má…Keď sa darí, málokto myslí na to, že jedného dňa začne zdravie „pokuľhávať“, nohy sa budú ťažšie zdvíhať a v takom stave by ste istotne ocenili bezbariérový priestor. Aj taká maličkosť ako prah môže vozičkárovi alebo človeku, ktorý sa ťažšie pohybuje spôsobiť značné komplikácie v presúvaní sa po byte. Výhodou posuvných dverí je aj to, že nepotrebujú žiaden prah a preto sa hodia do bezbariérových priestorov. Navyše manipulácia s dverným krídlom je mimoriadne pohodlná a jednoduchá – na odsunutie krídla stačí vyvinúť malú námahu – ľahko ich ovláda napríklad aj vozíčkar. Prevádzka – otváranie a zatváranie je absolútne tiché, pretože väčšina moderných systémov používa tlmenie dorazu pri otváraní.

Mínusy

V miestnostiach, kde chcete dosiahnuť čo najtichšie prostredie zamedzením šírenia hluku, by ste však mali dať prednosť klasike – otočným dverám. Posuvná varianta, vzhľadom k tomu, že je bezprahová, sa nevyznačuje zrovna ideálnou hlukovou izoláciou. Stopercentné nie je ani tesnenie a preto tento typ dverí nie je vhodné umiestňovať medzi vykurované a nevykurované priestory – napríklad špajza – kuchyňa a pod. Tiež treba počítať s tým, že aj pachy môžu presakovať do oddeleného priestoru viac ako pri klasických dverách.

Napriek týmto nedostatkom sú posuvné interiérové dvere veľmi žiadané, nakoľko hrajú do karát súčasným trendom v architektúre – hitom sú veľké, priestranné vzdušné miestnosti, ktoré pôsobia veľmi atraktívne. Niekedy je však dobré ich opticky oddeliť (z praktických dôvodov) a vytvoriť z jednej veľkej miestnosti dve. Veľa domácností preferuje variabilné prepojenie kuchynskej, jedálenskej a obývacej časti, no zároveň je požiadavka na zachovanie čo najväčšieho priestorového, pachového a zvukového oddelenia.

To hravo a mimoriadne vkusne zvládnu posuvné dvere. Bez rušivých prvkov (ako je spodná koľaj či masívny rám) pôsobia nenápadne a dajú sa skombinovať tak, aby ladili s celkovým interiérom.

dvere skloČistý dizajn ktorý sa hodí do akéhokoľvek interiéru

Pokiaľ chcete zachovať maximálnu svetelnosť, ideálna bude varianta zo skla – číreho alebo matného, prípadne s grafickými motívmi. Ak je prioritou zachovanie maximálneho súkromia, tak nič nepokazíte drevom, či už masívom alebo imitáciou dreva.

Zabudované do steny alebo posuv na stenu

Vyberať si tiež môžete z dvoch základných variánt. Prvou je posuv na stenu (dverné krídlo je viditeľné v zatvorenom aj v otvorenom stave). Výhodou je, že toto riešenie nevyžaduje žiadnu stavebnú prípravu – búranie priečok a podobne – stačí prispôsobiť zárubňu, a je tak vhodné do zabehnutých domácností.

Priestorovo ešte menej náročné a elegantnejšie sú dvere ktoré sa zasúvajú do stavebného puzdra. Vyzerá to potom tak, že dvere sa zasúvajú priamo do steny a v otvorenom stave krídlo dverí vôbec nie je vidieť, nakoľko je skryté v priečke. Stavebné puzdro sa zabudováva do priečky, preto je nevyhnutné na túto variantu myslieť vtedy, keď sa začnú budovať vnútorné priečky. Táto varianta je je však náročnejšia ako po stavebnej tak aj finančnej stránke – cena stavebných puzdier sa pohybuje v stovkách eur, no pri väčších plochách môže dosiahnuť aj viac ako tisíc eur. A to je len púzdro.

Konečná cena posuvných dverí bude závisieť od výrobcu, od použitého materiálu od typu posuvu, od stavebného puzdra, od hrúbky dokončenej steny, či sa jedná o typický rozmer alebo atyp, či budete chcieť dvojkrídlové alebo Vám budú stačiť jednokrídlové…

Aké sú Vaše skúsenosti? Osvedčili sa Vám posuvné dvere, alebo naopak ich voľbu ľutujete? Dajte nám vedieť Váš názor odoslaním komentára nižšie.

Read more

Začínate na Slovensku s podnikaním? Neprehliadnite naše praktické tipy

Začínate na Slovensku s podnikaním? Neprehliadnite naše praktické tipy

Podnikanie na Slovensku je plné príležitostí aj výziev. Pre začínajúcich podnikateľov je dôležité poznať základné kroky, ktoré im pomôžu uspieť. Prinášame vám preto prehľad najdôležitejších aspektov, na ktoré by ste nemali zabúdať. Strategické plánovanie a výber právnej formy podnikania Úspech v podnikaní začína detailne vypracovaným podnikateľským plánom. Tento dokument by

By Redakcia