Prechod na SEPA od februára nezaťaží klientov, ale banky. Prehľad najdôležitejších zmien
Dlho očakávaná a pripravovaná zmena platieb na SEPA sa blíži. Už o pár dní si výhody Single Euro Payments Area – jednotnej oblasti platieb v eurách naplno uvedomia firmy a jednotlivci, ktorí často odosielajú či prijímajú platby z iných krajín eurozóny. Na všetky finančné transakcie, ktoré budú od februára realizovať, im bude stačiť iba jeden účet a jedna platobná karta.
Po novom bude vo všetkých 33 krajinách patriacich do oblasti SEPA platiť jednotná forma účtu a rovnaké štandardy. Rovnaký formát sa nebude týkať len platieb, formátu účtu ale napríklad aj výpisov z účtu.
Aké výhody prinesie jednotná platba?
Výhoda SEPA platieb spočíva najmä v odstránení rozdielov medzi platbami na Slovensku a cezhraničnými platbami v rámci eurozóny. Už o pár dní budú domáce platby v rámci SR a platby do krajín SEPA trvať rovnako dlho – maximálne jeden deň. Platby do zahraničia tak budú oveľa rýchlejšie, pričom finančné prostriedky na účet prijímateľa v zahraničí budú pripísané najneskôr do konca nasledujúceho pracovného dňa. Nespornou výhodou budú tiež nižšie poplatky – platby v rámci SEPA budú stáť iba zopár centov, rovnako ako domáce platby. V krajinách mimo EÚ bude stáť zahraničný prevod ďaleko viac, aj niekoľko eur.
Viac práce pre banky – zatvorené pobočky a nefungujúci internet banking
V súvislosti s avizovaným prechodom budú mať najmä peňažné ústavy viac práce. Banky na svojich webových stránkach klientov informujú o plánovaných odstávkach služieb. Na prelome januára a februára by ste nemali zadávať, meniť a rušiť súhlasy s inkasom, niekoľko dní nebude dostupný ani internet banking. Od tretieho februára by mali byť už všetky služby opätovne dostupné.
Tatra banka plánuje rozsiahlu odstávku služieb od 31. januára 2014 od 22.00 hod. do nedele 2. februára 2014 do cca 22.00 hod. V tomto čase jej klienti nebudú môcť používať Internet bankingTB, mobilnú aplikáciu TB, službu VIAMO rovnako nebude možné uskutočňovať transakcie cez TatraPay, CardPay a i:deal. Banka na svojich webových stránkach upozorňuje, že od 29. do 31. januára 2014 nebude možné zadávať, meniť a rušiť súhlasy s inkasom. Zmena sa nedotkne výberov z bankomatov či platieb kartou. Väčšina služieb nebude dostupná ani cez kontaktné centrum DIALOG Live, počas 1. a 2. februárového dňa budú zatvorené všetky pobočky banky.
Pobočky plánuje na istú dobu úplne uzatvoriť aj VÚB banka a to od 31.1 od 18:00 hod do 3.2. do 8:00 hod. V tomto čase sa klienti nedostanú ani na internet banking a služby budú výrazné obmedzené aj na telefónnom centre.
Ak ste klientom ČSOB, a chcete ešte do januára podať súhlas s inkasom, mali by ste sa poponáhľať. Deadline pre podania v elektronickom prostredí je dňa 28.1.2010 o 22:00 hod, osobne na pobočke do 29.1. do 12:00 hod. Súhlasy so SEPA inkasom môžu platitelia zriaďovať od 3.februára.
Trvalé príkazy za Vás banka zmení automaticky
Pokiaľ máte trvalé príkazy, administratívne Vás prechod na nový systém vôbec nezaťaží. Trvalé príkazy banka za Vás konvertuje na SEPA automaticky a bez poplatku.
A čo platby?
Po novom sa bude číslo účtu zadávať vo forme IBAN. Klienti bánk však môžu istý čas – až do februára 2016 zadávať číslo účtu v rovnakom tvare tak ako doteraz, ich banka upraví tvar účtu do požadovanej formy IBAN bezplatne.
Inkasá
Výraznou zmenou prejdú aj inkasá, ktoré budú nahradené SEPA inkasami. V súlade s novými pravidlami bude klient dávať mandát (povolenie) inkasovať platby priamo dodávateľovi služby (napríklad mobilnému operátorovi, dodávateľovi plynu či elektriny…) a nie banke tak ako tomu bolo doteraz. Novinkou bude tiež, že dodávateľ služby Vás bude musieť 14 dní pred samotným zinkasovaním čiastky informovať o výške sumy.
SEPA inkasom budete môcť zo svojho slovenského účtu platiť napríklad za služby rakúskeho mobilného operátora. Na zrealizovanie inkasa do zahraničia si tak nebudete musieť otvárať účet v inej krajine eurozóny. Ak už máte inkasá zriadené, ani v tomto prípade Vám žiadne povinnosti nevznikajú – banka Vám ich automaticky zmení na SEPA inkasá. Nové podmienky majú posilniť práva klienta, v prípade, že zistí neoprávnené inkaso. Takýto podvedený klient môže transakciu reklamovať a požiadať banku o vrátenie peňazí, ktorá sa už postará o to, aby bola reklamovaná suma odpísaná z účtu pôvodného príjemcu a prinavrátená na účet klienta. Neoprávnené inkaso môže platiteľ reklamovať do ôsmych týždňov odo dňa zrealizovania transakcie.