Predaj sro je výhodný pre obe strany, ako pre predávajúceho tak aj pre nadobúdateľa
Firiem, ktoré si postavili biznis na zakladaní, likvidácii či predaji sro je na pomerne malom slovenskom trhu obrovské množstvo. Spravidla každá z nich ponúka štandardné služby ako založenie, zmeny, likvidácia či predaj spoločností. Čo sa týka predaja, neraz nájdete v ponuke iba množstvo novozaložených firiem bez akejkoľvek histórie, ktoré boli založené za účelom ich následného predaja (tkz. ready made sro). Ako šafránu je však firiem, ktoré okrem predaja ready made sro majú vo svojom portfóliu aj službu predaja starších spoločností s históriou.
Ešte menej je však tých, ktoré k sprostredkovaniu predaja ponúkajú aj služby, ktoré by mali byť pri tomto procese automatickým doplnkom ako napríklad účtovné poradenstvo, audity, právne služby, jednoducho všetko to, čo patrí k uzatvoreniu obchodu k plnej spokojnosti oboch strán…
Bez nezávislého, externého poradcu o predaji či kúpe obchodného podielu spoločnosti ani neuvažujte
Ak rozmýšľate nad predajom alebo kúpou staršej spoločnosti, v oboch prípadoch by ste mali zveriť túto transakciu odborníkom, externým poradcom a to nech už ste na ktorejkoľvek strane „barikády“. Uvedomte si, že pri predaji sro sa stretnete s množstvom neznámych postupov a dokumentov, ktoré, pokiaľ sa do takýchto transakcií neplánujete púšťať opakovane, ani nikdy v živote už nebudete potrebovať. Nezávislý poradca alebo poradenská spoločnosť realizuje ročne niekoľko desiatok až stoviek takýchto transakcií. Aj keď každý predaj spoločnosti má svoje špecifiká, predsa sa nájde množstvo procesov, ktoré sa až tak veľmi nelíšia. Výhodou tretej strany je okrem iného odborná stránka – najmä čo sa týka účtovníctva a právnych procesov. Nezávislý špecialista kompletne zabezpečí a zastreší celý proces – preverí účtovníctvo, spraví audity, pripraví všetky podklady….V záujme oboch strán je vybrať si takého poradcu alebo firmu, ktorá sa na predávanú spoločnosť dokáže pozerať nezávisle, ako očami predávajúceho tak aj očami budúceho majiteľa. Predávajúci očakáva, že jeho spoločnosť bude čo najvýhodnejšie predaná a logicky chce, aby sa dostala do tých najlepších rúk…Záujmom všetkých majiteľov je kúpiť čistú spoločnosť, čo sa v praxi preukazuje okrem kompletného účtovníctva a auditmi rôznymi potvrdeniami zo zdravotnej a sociálnej poisťovne o nedoplatkoch… Vhodné je tiež získať od konateľa či spoločníka predmetnej spoločnosti prehlásenie o ručení, resp. pristúpení k záväzkom, ktoré investor ocení v prípade, že by sa v budúcnosti objavili nejaké nepriznané záväzky.
Predaj obchodného podielu spoločnosti však obnáša ďaleko viac úkonov, ktoré musia byť vykonané tip-top, bez najmenších pochybení. Napríklad je potrebné vypovedať všetky aktívne zmluvné vzťahy, okrem tých, v ktorých má investor záujem ďalej pokračovať – napríklad výhodný dodávateľsko-odberateľský vzťah. V prípade, že bola predmetná spoločnosť v minulosti príliš aktívna a vstúpila do viacerých významných záväzkov, je vhodné, ak všetky zmluvy prezrie právnik, ktorý posúdi prípadné riziká pre kupujúceho. Spoľahnite sa len na kvalitnú právnicku kanceláriu s dobrými referenciami na trhu. Aj malé chyby či prehliadnutia môžu mať v budúcnosti veľké následky. Preto na právnikoch nešetrite. Patričná pozornosť by sa mala venovať spôsobu zabezpečenia kúpnej ceny – neakceptujte iný spôsob ako bankový akreditív alebo notársku úschovu.
Tak vidíte, pri predaji spoločnosti má čo robiť celý team špecialistov. Napriek tomu, že cena za tieto sprostredkovateľsko-poradenské služby nie je najnižšia (či už pod jednou strechou, alebo oslovením viacerých samostatných špecialistov), neoplatí sa do takýchto transakcií púšťať na vlastnú päsť, najmä vtedy nie, ak s tým nemáte žiadne skúsenosti. Preto samostatná kúpa (ale aj predaj) sro je balansovaním na hrane – môže vyjsť, ak natrafíte na seriózneho partnera a ak dokážete posúdiť finančné zdravie a záväzky kupovanej spoločnosti.
Prečo sa kupujú staré firmy?
Prečo by však niekto draho kupoval cudziu firmu – navyše mačku vo vreci, ak si za pár stoviek eur môže zriadiť vlastnú? Argument, že predsa kupujúci môže začať s firmou hneď podnikať, moc neobstojí, nakoľko založenie novej sro je otázkou iba niekoľkých dní.
Dôvodov, prečo kúpiť starú firmu je skoro tak veľa, ako záujemcov o takúto kúpu. Najväčšiu rolu zohráva práve vek spoločnosti, a za ten sa draho platí. Niektorí investori napríklad požadujú kladné daňové priznania za niekoľko posledných rokov, aby sa mohli zúčastniť rôznych verejných súťaží (kde je podmienkou účasti pozitívny hospodársky výsledok). Iným zase vyhovuje kúpa firmy so stratou, nakoľko stratu môže budúci nadobúdateľ použiť pri daňovom umorovaní zisku. Podnikateľ ktorý sa niekoľko rokov trápi s firmou ktorá je v strate, ju môže miesto likvidácie (ktorá tiež niečo stojí) radšej predať. Navyše sa tým zbaví nepríjemnej novej povinnosti – platiť daňovú licenciu.
Predaj sro s históriou tak môže byť výhodný obchod pre všetky zúčastnené strany, treba len nájsť predávajúceho a kupujúceho, ktorých požiadavky sa v istom bode stretnú, samozrejme všetko pod podmienkou dôkladného preverenia aktuálneho stavu a záväzkov predmetnej spoločnosti.